Sisukord
Arvamus
Tänane leht
21.01.2016
Eesti Kõrvaklappide võrra hoiti kokku alluvatelt Mälumäng Palju õnne Horoskoop Male Turistipääse juba linnapiiril Dilbert Pühapäeval avatakse Kadriorus Jaan Poska monument Elioni ja EMTd ei ole enam, elagu Telia Tagakülg Riik võib taas hambaravi hüvitama hakata Talvik vallandas parvlaevavaidluse Eesti lühiuudised Haigushüvitise väljamaksmine viibib IT-vea pärast Majandus Elioni ja EMTd ei ole enam, elagu Telia Majanduse lühiuudised Viinakartelli kohtuasja osalised pääsesid süüst Suur puidupõletamine toob metsamajandusse buumi Välismaa Raport valgustab Moskva vihastaja surma Ei tähendab ei – norralaste õpetus vägistamisvastasel kursusel migrantidele EL kaalub kolmandate riikide kurjategijate andmebaasi lisamist Polooniumimõrv Välismaa lühiuudised Arvamus Andres Reimer: Äripäeva ämber Postimees 1922. aastal: Läti valitsuse uus märgukiri nõukogude Venemaale Juhtkiri: puudest elektri tegemine pole paha plaan Mari Tammar: mis on Eesti? PEN-klubi Eesti keskuse pöördumine Kaur Kenderi kaitseks Päeva karikatuur Florian Hartleb: Merkeli loojang Andres Herkel: demokraatia tulihänd ja tasakaalu külm pea (2) Kultuur Täna mängime sõda, homme läheme varieteesse Sport Spordi lühiuudised Tänak peab vormima kogemused tulemuseks, Ogier kindlustab trooni Järvekülje ja Leppiku kohal euromängu eel küsimärgid Miljardeid ja kärpekääre kaitseb terve sõjavägi Tallinn Pühapäeval avatakse Kadriorus Jaan Poska monument Tarbija Soolarantidest vabanemine nõuab keemia abi Riik võib taas hambaravi hüvitama hakata Tartu Kelly peab püsima rajal Aardepiraatide elu läheb kibedaks Urmas Klaas: lasteaiatasu pole tõstetud uisapäisa Vanemuise balletiartistil Matthew Jordanil elab stepptants südames Meelelahutus Koomiks Sudoku

Florian Hartleb: Merkeli loojang

3 min lugemist
Florian Hartleb FOTO: Erakogu

Saksa politoloog Florian Hartleb ennustab oma arvamusloos Merkeli-aja lõppu.

Tellijale Tellijale

Sakslaste äng on jälle tagasi. Nii võimas on olnud põgenikevoog, nii tugev enneolematu sisserännusurve. Angela Merkel, kelle New Yorgi ajakiri Time aasta inimeseks valis ja kes võib tähistada kümmet aastat kantsleriametis, tegutseb tuhmilt, nõrgalt, lausa nagu nokaudiseisundis. Õigupoolest tuleks öelda, et põgenikeproblemaatika on alates möödunud aastast enda alla matnud ühtviisi nii poliitika, riigivõimu kui ka majanduse. Võrdlused migranttööliste või Balkani sõjapõgenikega lihtsalt kahvatuvad selle kõrval.

Kantsleri tunderikas pöördumine «Me tuleme toime!» muutus pärast uusaastaöö skandaalseid sündmusi Kölni raudteejaama juures tühjaks fraasiks. Merkel suhtles mõnda aega ainult oma ametliku pressiesindaja vahendusel – nähtavasti alahindas ta kujunenud plahvatuslikku meeleolu. Ka uusaastakõnes apelleeris ta preestri kombel lootusele ja ühiskonna ühtekuuluvustundele. Viimane on ammu mõranenud.

Hetkel valitsevaks kerkinud tusameel pakub avaraid tegutsemisvõimalusi parempopulistidest peibutajatele, kes on paljudes Euroopa maades juba kindlalt ennast süsteemi sisse söönud. Lääne nõrkus ja ühtsuse puudumine paneb vohama vandenõuteooriad. Kommunismi kokkuvarisemise järel eeldati ju liberaalse demokraatia võidukäiku. 1990. aasta eufooria on kakskümmend viis aastat hiljem realismile selgelt alla jäänud.

20.01.2016 22.01.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto