Sisukord
Arvamus
Tänane leht
21.01.2016
Eesti Kõrvaklappide võrra hoiti kokku alluvatelt Mälumäng Palju õnne Horoskoop Male Turistipääse juba linnapiiril Dilbert Pühapäeval avatakse Kadriorus Jaan Poska monument Elioni ja EMTd ei ole enam, elagu Telia Tagakülg Riik võib taas hambaravi hüvitama hakata Talvik vallandas parvlaevavaidluse Eesti lühiuudised Haigushüvitise väljamaksmine viibib IT-vea pärast Majandus Elioni ja EMTd ei ole enam, elagu Telia Majanduse lühiuudised Viinakartelli kohtuasja osalised pääsesid süüst Suur puidupõletamine toob metsamajandusse buumi Välismaa Raport valgustab Moskva vihastaja surma Ei tähendab ei – norralaste õpetus vägistamisvastasel kursusel migrantidele EL kaalub kolmandate riikide kurjategijate andmebaasi lisamist Polooniumimõrv Välismaa lühiuudised Arvamus Andres Reimer: Äripäeva ämber Postimees 1922. aastal: Läti valitsuse uus märgukiri nõukogude Venemaale Juhtkiri: puudest elektri tegemine pole paha plaan Mari Tammar: mis on Eesti? PEN-klubi Eesti keskuse pöördumine Kaur Kenderi kaitseks Päeva karikatuur Florian Hartleb: Merkeli loojang Andres Herkel: demokraatia tulihänd ja tasakaalu külm pea (2) Kultuur Täna mängime sõda, homme läheme varieteesse Sport Spordi lühiuudised Tänak peab vormima kogemused tulemuseks, Ogier kindlustab trooni Järvekülje ja Leppiku kohal euromängu eel küsimärgid Miljardeid ja kärpekääre kaitseb terve sõjavägi Tallinn Pühapäeval avatakse Kadriorus Jaan Poska monument Tarbija Soolarantidest vabanemine nõuab keemia abi Riik võib taas hambaravi hüvitama hakata Tartu Kelly peab püsima rajal Aardepiraatide elu läheb kibedaks Urmas Klaas: lasteaiatasu pole tõstetud uisapäisa Vanemuise balletiartistil Matthew Jordanil elab stepptants südames Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mari Tammar: mis on Eesti?

2 min lugemist
Mari Tammar FOTO: Sander Ilvest

Pärimusmuusikust kolumnist Mari Tammar soovitab eestlasel selja sirgu ajada ning lõpuks ometi oma rahva pärandi üle uhkust tundma hakata.

Tellijale Tellijale

Rahvuslik ärkamisaeg 19. sajandi teisel poolel tõi eestlastele enesemääratlemiseks uue mõõdupuu – euroopaliku kultuuri, millele me tänaseni näeme end tihtipeale alla jäävat. Meis elabkivistunud stereotüüp Eesti talupojast, kes, takune särk seljas, juuksed turris ja mokk töllakil, vahib ristirüütli, hiljem mõisnikuga tõtt. Ent see pole adekvaatne hinnang meie tolleaegsele kultuurile ja toonasele maailmapildile.

See, mida me näeme nüüd, ja mida iseloomustas euroopalik kultuur ka siis, on pidetuse kultuur, seevastu eestlased on olnud ja on ka praegu paigatruud. See on andnud meile võrratumalt kihilisema ja vormilt keerulisema kultuuripärandi. «Kui võrdleme Liivimaa vanemat riimkroonikat meie rahvalauludega, tunduvad rüütlid õige labaste sellidena meie rafineeritud lauluemade kõrval,» on kirjutanud meie regilaulust Jaan Kaplinski. Nomaadlik kultuur, mis ratsutab ringi, pole oma sügavuselt kunagi võrreldav paiksega, sest juurte ajamine vajab aega.

20.01.2016 22.01.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto