Sisukord
Uudised
Postimees
23.01.2016
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Tagakülg Leopard lõbutseb lumes Valev ja Tanel kutsusid kõik sugulased ja sõbrad sünnipäevale Esikülg 23. jaanuar Tööinspektsioon: maksmist saab nõuda, kui koolituskulud on ebamõistlikult suured Nordic Aviationi värbamistaktika paneb piloodid muretsema Kui direktor kohtub ministriga Jaan Poska kuju jõudis Kadriorgu Soome kohus mõistis jõhkrutsenud eestlased vangi Eesti lühiuudised Surnud mehe süüdistav sõrm Välismaa Mis perekonnanime kannab nüüd Putini eksabikaasa Ljudmila? Taani linn tegi sealiha kohustuslikuks Pagulaskeskust ei hoiatatud pussitajapalestiinlase saabumise eest Brasiilia naiste kartus ehk Zika hirmutab emasid Välismaa lühiuudised Taani asub migrantidelt ülalpidamiskulusid kasseerima Arvamus Hanna-Hulda Reinkort: Eesti kui põhjala riik Postimees 1940. aastal: millest tuleb Põhja-Euroopa kliima pehmenemine? Leelo Tungal: turvatunne Ene Pajula veste: miks me õieti kakleme, küsib mammi Juhtkiri: torm maailmamajanduses tulekul? Vaba kinumees Surnud mehe süüdistav sõrm Paras paar Puud-ahju-mees Päeva karikatuur Kultuur Konservatiivsed väärtused välkuvate peeniste vahel Kümnes(se)! Nädala album. House-müstikat arhiividest Viiruki- ja väävlihõnguline Viljandi Aja auk. Poolalasti muusikud Eesti teatri suured küsimused Luulehetk – hetk luules Jaan Kaplinski Ariadne lõng Jaan Kaplinski Soomes Sport Spordi lühiuudised 23.01 Tänaku päev Monte Carlos: uperpall, õnn ja tagasihoidlikud panused Tahate head suusatreenerit? Aga palun, valige! Eesti koondis sai võimaluse ajalugu korrata Killing uuest kooslusest: nendega võib OM-kohta püüda Eesti pürib teisel katsel Maailmaliigasse Tarbija Nordic Aviationi värbamistaktika paneb piloodid muretsema Erivajadusega noored vajavad pärast kooli tööle minekul abi Tööinspektsioon: maksmist saab nõuda, kui koolituskulud on ebamõistlikult suured AK Leelo Tungal: turvatunne Jaan Kaplinski sünnipäevaks ilmus tema elulugu Poola on endaga külmas sõjas Peeter Langovitsi tagasivaade: barrikaadid Toompeal Aja auk. Poolalasti muusikud Nädala album. House-müstikat arhiividest Poola ei ole noomimist vajav ulakas koolipoiss Eesti Energia rokib sajaga! Kõik on formuleerimise küsimus Viimane veerg Teeme rahval tuju paremaks Arter Laulavad ja mängivad Erki Savisaar: Olen püüdnud kogu elu olla eeskujudest vaba, olla ainult mina ise Mees kaugelt, kes viib Eestit maailma Kui meheau lendab õhku Elu pärast kiiret tuntust Justin Petrone: taskust ja närimiskummist Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jaan Kaplinski sünnipäevaks ilmus tema elulugu

2 min lugemist
«Kujuneda sunnita. Mõtestades Jaan Kaplinskit» FOTO: Kirjastus Varrak

Kirjanik Jaan Kaplinski 75. sünnipäevaks 21. jaanuaril avaldas kirjastus Varrak eestikeelse tõlke Thomas Salumetsa uurimusest «Kujuneda sunnita. Mõtestades Jaan Kaplinskit».

Teose ingliskeelne originaal ilmus 2014. aastal Kanada mainekas ülikoolikirjastuses McGill-Queen’s University Press, eesti keelde tõlkis selle Kersti Unt. Raamatus on nii avaldamata kui ka avaldatud allikaid kasutades vaadeldud Jaan Kaplinski elu ja loomingut, nii tema kujunemist inimese ja kirjanikuna kui ka elu- ja loomingufilosoofiat, ühendades selle kõik tervikuks «sunnita kujunemise» mõiste kui Kaplinski mõtteviisi läbiva tunnusjoonega.

FOTO: Raphael Gianelli-Meriano

Teose esmane eesmärk on sillutada teed Kaplinski sisemaastiku juurde, ent pilk heidetakse ka sellele keerukale kultuurilisele ja poliitilisele ümbrusele, kus Kaplinski sündis ja kasvas. Salumets valgustab sel moel Kaplinski käitumise vähem nähtavaid dimensioone ja jälgib mõningaid tema kõige tähtsamaid inimsuhteid, valikuid ja huvisid nii isiklikus kui ka avalikus elus.

Kirjanduskriitik Märt Väljataga on Salumetsa uurimusega seoses kirjutanud: «Jaan Kaplinski elu ja arvamused on juba ammu olnud küps teema raamatumahu käsitluseks. Õnneks on Briti Columbia ülikooli professor Thomas Salumets selle ka viimaks andnud. Pealispinnal järgib tema monograafia kuulsa autori elu ja loomingu käsitlemise traditsioonilist malli. Kuid raamatu kaheksast peatükist igaüks moodustab ühtlasi iseseisva essee, mis keskendub Kaplinski mitmenäolise isiksuse eri tahkudele. Juttu on tema sisepingetest, erootilisest temperamendist, biofiiliast, umbusaldusest tsivilisatsiooni vastu, suhetest Uku Masinguga, Kaplinskist kui dissidendist vastu tahtmist ning soome-ugri vaimu väärtustajast. «Kujuneda sunnita» on hästi kirjutatud ja asjatundlik käsitlus, mis annab avara pildi Kaplinski väga mitmepalgelistest vaadetest.»

Thomas Salumets (snd 1956) on eesti päritolu kanada kirjandusteadlane, Vancouveris asuva Briti Columbia ülikooli Kesk-, Ida- ja Põhja-Euroopa osakonna õppejõud ja kauane juhataja. 2015. aastal valiti ta Tartu Ülikooli audoktoriks. Saksamaal sündinud ja kasvanud, ent Toronto ja Princetoni ülikoolides germanistikat õppinuna on ta põhjalikult uurinud Liivimaaga seotud F. M. Klingeri, J. M. R. Lenzi ning teiste 18. sajandi saksa kirjanike loomingut, samuti Norbert Eliase sotsioloogilisi teooriaid. Valik tema olulisematest artiklitest on ilmunud eesti keeles 2014. aastal kogumikus «Mõju mõnu» (Tartu Ülikooli Kirjastus).

Pressiteatele on lisatud foto Jaan Kaplinskist, autor Raphaël Gianelli-Meriano.

Seotud lood
22.01.2016 25.01.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto