Sisukord
AK
Postimees
23.01.2016
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Tagakülg Leopard lõbutseb lumes Valev ja Tanel kutsusid kõik sugulased ja sõbrad sünnipäevale Esikülg 23. jaanuar Tööinspektsioon: maksmist saab nõuda, kui koolituskulud on ebamõistlikult suured Nordic Aviationi värbamistaktika paneb piloodid muretsema Kui direktor kohtub ministriga Jaan Poska kuju jõudis Kadriorgu Soome kohus mõistis jõhkrutsenud eestlased vangi Eesti lühiuudised Surnud mehe süüdistav sõrm Välismaa Mis perekonnanime kannab nüüd Putini eksabikaasa Ljudmila? Taani linn tegi sealiha kohustuslikuks Pagulaskeskust ei hoiatatud pussitajapalestiinlase saabumise eest Brasiilia naiste kartus ehk Zika hirmutab emasid Välismaa lühiuudised Taani asub migrantidelt ülalpidamiskulusid kasseerima Arvamus Hanna-Hulda Reinkort: Eesti kui põhjala riik Postimees 1940. aastal: millest tuleb Põhja-Euroopa kliima pehmenemine? Leelo Tungal: turvatunne Ene Pajula veste: miks me õieti kakleme, küsib mammi Juhtkiri: torm maailmamajanduses tulekul? Vaba kinumees Surnud mehe süüdistav sõrm Paras paar Puud-ahju-mees Päeva karikatuur Kultuur Konservatiivsed väärtused välkuvate peeniste vahel Kümnes(se)! Nädala album. House-müstikat arhiividest Viiruki- ja väävlihõnguline Viljandi Aja auk. Poolalasti muusikud Eesti teatri suured küsimused Luulehetk – hetk luules Jaan Kaplinski Ariadne lõng Jaan Kaplinski Soomes Sport Spordi lühiuudised 23.01 Tänaku päev Monte Carlos: uperpall, õnn ja tagasihoidlikud panused Tahate head suusatreenerit? Aga palun, valige! Eesti koondis sai võimaluse ajalugu korrata Killing uuest kooslusest: nendega võib OM-kohta püüda Eesti pürib teisel katsel Maailmaliigasse Tarbija Nordic Aviationi värbamistaktika paneb piloodid muretsema Erivajadusega noored vajavad pärast kooli tööle minekul abi Tööinspektsioon: maksmist saab nõuda, kui koolituskulud on ebamõistlikult suured AK Leelo Tungal: turvatunne Jaan Kaplinski sünnipäevaks ilmus tema elulugu Poola on endaga külmas sõjas Peeter Langovitsi tagasivaade: barrikaadid Toompeal Aja auk. Poolalasti muusikud Nädala album. House-müstikat arhiividest Poola ei ole noomimist vajav ulakas koolipoiss Eesti Energia rokib sajaga! Kõik on formuleerimise küsimus Viimane veerg Teeme rahval tuju paremaks Arter Laulavad ja mängivad Erki Savisaar: Olen püüdnud kogu elu olla eeskujudest vaba, olla ainult mina ise Mees kaugelt, kes viib Eestit maailma Kui meheau lendab õhku Elu pärast kiiret tuntust Justin Petrone: taskust ja närimiskummist Meelelahutus Koomiks Sudoku

Poola ei ole noomimist vajav ulakas koolipoiss

3 min lugemist

Poola uus valitsus, kes on pärast demokraatliku mandaadi veenvat võitmist valimistel olnud ametis vaevalt paar kuud, on sattunud Euroopa Liidu institutsioonide ja liiga erutunud kommentaatorite tule alla, kes pole peaaegu võtnudki endale aega selgeks teha meie ambitsioonika reformiprogrammi põhifakte.

Selle asemel et tegelda Euroopa ees seisvate pakiliste probleemidega – ebastabiilne lõunapiir, sõjakas Venemaa idas –, on Euroopa Liit alustanud täiesti mõttetut konflikti Varssaviga. Poola ei ole ulakas koolipoiss, kes vajab õpetaja noomimist, Poola on üdini euroopalik riik. Poola pidas pikka ja rasket võitlust välismaise okupatsiooni ja rõhuva kommunistliku režiimiga, et saavutada praegune kindel demokraatlik kord. Meie suur romantismiaja poeet Juliusz Słowacki nimetas Poolat Euroopa südameks – ja just sinna Poola kuulubki.

Paneme siis asjad paika. Esiteks ei ole meie katse Konstitutsioonitribunali uuendada rünnak õigusriigi vastu. Me püüame õgvendada moonutusi, mille surus oma viimastel päevadel läbi eelmine valitsus. Kohtu koosseisu muutmisega – 15 kohtunikust 14 valiti ametisse toonase valitsuskoalitsiooni survel – rikuti pluralistliku ühiskonna põhimõtteid.

Me võime leida sellele ummikseisule lahenduse, aga see on keeruline küsimus, mille iseloom ei ole pelgalt juriidiline. Vaja läheb poliitilist kompromissi, kuid väline surve Brüsselist teeb meile ainult raskemaks leida üksmeelt kodumaal. Loomulikult usume, et tribunali kohane tegutsemine on õigusriigi kehtimise mõttes Poolale eluliselt tähtis. Sellepärast ongi meie valitsus palunud anda asja kohta hinnangu Euroopa Nõukogu Veneetsia komisjonil.

Teiseks on valitsuse püüetest parandada Poola avaõiguslikku meediat saanud samuti tarbetu tüliõun. Meil on siin selge siht: kehtestada seadused, mis taastaksid avaõigusliku meedia missioonitunde ning samal ajal tagaksid pluralismi, sõltumatuse ja objektiivsuse.

Meie raadio- ja telemaastiku asju korraldav Poola rahvusringhäälingu nõukogu säilitab kogu oma pädevuse ja uued seadused vastavad Euroopa Liidu eeskirjadele. Nõukogule ei tõmmata suukorvi pähe. Meie seadusemuudatused püüavad taastada õige tasakaalu üleriikliku reguleeriva organi ja avaõigusliku meedia vahel, et olla kooskõlas Veneetsia komisjoni standarditega. Kuidas saab seda pidada seljakeeramiseks Euroopale?

Me taotleme endiselt tihedat koostööd Euroopa Komisjoniga ja toetame selle aktiivset rolli Euroopa poliitika kujundamisel. Samal ajal usume, et on väga oluline, et kõik Euroopa Liidu institutsioonid täidaksid oma kohuseid nii, nagu need on kirja pandud aluslepingutes.

Üks Euroopa Liidu toimimise tähtsamaid reegleid on subsidiaarsuse ehk lähimuse põhimõte, mille kohaselt peab liit täitma ainult neid ülesandeid, mida pole võimalik täita kohalikul tasandil. Selle põhimõtte parem elluviimine on viimastel aastatel kerkinud Euroopa institutsioonide üheks olulisemaks ülesandeks.

Lähimuspõhimõttest lähtudes ei nõua me Euroopa Komisjoni ega Euroopa Parlamendi sekkumist meie siseasjadesse. Euroopa Komisjoni 13. jaanuari avaldusel, mis kutsub kehtestama niinimetatud õigusriigiraamistikku, ei ole Poolale juriidilisi tagajärgi. See on komisjoni sisemine otsus. Siiski taotleme komisjoni suhtumisest hoolimata edaspidigi dialoogi Brüsseliga.

Meie dialoogivalmidust demonstreerisid peaminister Szydło viibimine Euroopa Parlamendi istungil ja osalemine sealses debatis.

See kunstlik vaidlus Varssaviga on tarbetu kõrvalekalle. Põhiküsimus seisab selles, kui asjatundlikult suudab Euroopa Liit toime tulla praeguste probleemidega ja kuidas peaks Poola sobituma Euroopa lahendustesse.

Liikmesriigid alles toibuvad finantskriisi mõjust ja eurotsooni tulevik pole sugugi kindel. Liit vaevleb enneolematu rändevoo käes, mis on tõstatanud küsimusi Euroopa piiride avatuse ja liidu sisemise julgeoleku kohta. Suurbritannia, üks Euroopa Liidu tähtsamaid liikmeid ja Poola lähedane liitlane, võib lähitulevikus otsustada liidust lahkuda. Sellele võib lisada suured geopoliitilised ohud Euroopa piiridel, mis võivad kergesti neist üle valguda ning põhjustada konflikte ja kaost.

Liikmesriikide prioriteet peaks seepärast olema liidu ühtsuse säilitamine ning ühise välis- ja julgeolekupoliitika tugevdamine. Just seda kodanikud ootavad. Me peame üheskoos tegelema meie maailmajagu ohustavate probleemidega. Vaidluse õhutamine Poolaga sisepoliitiliste küsimuste üle vaid nõrgestab Euroopat ja takistab liidul tegelda tõsiste probleemidega.

Poola huvides on kindel ja turvaline Euroopa Liit, millega meie maa saaks siduda oma huvid. Prioriteet on Euroopa majanduse stimuleerimine ja moderniseerimine. Kriis on võtnud paljudelt noortelt tulevikulootuse. Ühiskonnas kasvav rahulolematus paneb inimesi kaotama usku Euroopa lõimumisse. Kui me ei suuda neid suundumusi tõkestada, riskime sellega, et kogu Euroopa-projekt, mille hüvesid poolakad kõrgelt hindavad, variseb kokku.

Euroopa Liit peab olema osa lahendusest, mitte probleemi juur. Selleks peab Poola olema liidu aktiivne ja vastutustundlik liige. Me toetame sisemise solidaarsuse ja vastutustunde tugevdamist, kuid – ja selles ei tasu kahelda – me pooldame ka igati iga riigi õigust langetada otsuseid, mis puudutavad vahetult nende kodanikke. Me ütleme ei riikidest kõrgemal seisvale föderaalsele Euroopale, sest see ei ole see, mida meie riigid ja meie kodanikud tahavad.

Demokraatia ei ole Poolas ohtu sattunud. Samuti ei pööra me selga Euroopale. Vastupidi, me soovime etendada juhtivat osa tugevama, paindlikuma ja solidaarsusele tugineva Euroopa ülesehitamisel.

Seotud lood
    22.01.2016 25.01.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Minu Meedia konto