Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Postimees 1940. aastal: millest tuleb Põhja-Euroopa kliima pehmenemine?

«Sedovi» uurimised võivad anda vastust sellele küsimusele.

Nõukogude Vene suurema jäälõhkuja «Jossif Stalini» saabumisega «Sedovi» kõrvale Teravmägede saartest põhja pool lõppes «Sedovi» 2 aastat ja 2 kuud kestnud triivimine Lena jõe suudmest põiki üle Põhja-Jäämere Grööni mere poole.

Uurimistega, mida «Sedov» toimetas triivimise ajal on kinnitatud ja tõendatud mitmeid F. Nanseni tähelepanekuid tema kuulsast triivimisest üle Põhja-Jäämere «Framiga». On leidnud kinnitust arvamised, et Põhja-Jäämere külmade vete vahetus Atlandi ookeani soojadega toimub viimastel aastatel märksa kiiremini harilikust, mistõttu ka «Sedovi» triivimine läks peaaegu aasta võrra rutem «Frami» omast, kusjuures temperatuurid olid soojemad Nanseni-aegsetest ja lahtine jää ligi 1/3 võrra õhem. Põhja-Jäämere vooluse kiirenemise üheks tagajärjeks tuleb lugeda viimastel aastatel tähelepandud kliima keskmist pehmenemist Põhja-Euroopas ja Siberis. (TASS)

23.1.1940

22.01.2016 25.01.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto