Sisukord
Kultuur
Tänane leht
23.01.2016
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Tagakülg Leopard lõbutseb lumes Valev ja Tanel kutsusid kõik sugulased ja sõbrad sünnipäevale Esikülg 23. jaanuar Tööinspektsioon: maksmist saab nõuda, kui koolituskulud on ebamõistlikult suured Nordic Aviationi värbamistaktika paneb piloodid muretsema Kui direktor kohtub ministriga Jaan Poska kuju jõudis Kadriorgu Soome kohus mõistis jõhkrutsenud eestlased vangi Eesti lühiuudised Surnud mehe süüdistav sõrm Välismaa Mis perekonnanime kannab nüüd Putini eksabikaasa Ljudmila? Taani linn tegi sealiha kohustuslikuks Pagulaskeskust ei hoiatatud pussitajapalestiinlase saabumise eest Brasiilia naiste kartus ehk Zika hirmutab emasid Välismaa lühiuudised Taani asub migrantidelt ülalpidamiskulusid kasseerima Arvamus Hanna-Hulda Reinkort: Eesti kui põhjala riik Postimees 1940. aastal: millest tuleb Põhja-Euroopa kliima pehmenemine? Leelo Tungal: turvatunne Ene Pajula veste: miks me õieti kakleme, küsib mammi Juhtkiri: torm maailmamajanduses tulekul? Vaba kinumees Surnud mehe süüdistav sõrm Paras paar Puud-ahju-mees Päeva karikatuur Kultuur Konservatiivsed väärtused välkuvate peeniste vahel Kümnes(se)! Nädala album. House-müstikat arhiividest Viiruki- ja väävlihõnguline Viljandi Aja auk. Poolalasti muusikud Eesti teatri suured küsimused Luulehetk – hetk luules Jaan Kaplinski Ariadne lõng Jaan Kaplinski Soomes Sport Spordi lühiuudised 23.01 Tänaku päev Monte Carlos: uperpall, õnn ja tagasihoidlikud panused Tahate head suusatreenerit? Aga palun, valige! Eesti koondis sai võimaluse ajalugu korrata Killing uuest kooslusest: nendega võib OM-kohta püüda Eesti pürib teisel katsel Maailmaliigasse Tarbija Nordic Aviationi värbamistaktika paneb piloodid muretsema Erivajadusega noored vajavad pärast kooli tööle minekul abi Tööinspektsioon: maksmist saab nõuda, kui koolituskulud on ebamõistlikult suured AK Leelo Tungal: turvatunne Jaan Kaplinski sünnipäevaks ilmus tema elulugu Poola on endaga külmas sõjas Peeter Langovitsi tagasivaade: barrikaadid Toompeal Aja auk. Poolalasti muusikud Nädala album. House-müstikat arhiividest Poola ei ole noomimist vajav ulakas koolipoiss Eesti Energia rokib sajaga! Kõik on formuleerimise küsimus Viimane veerg Teeme rahval tuju paremaks Arter Laulavad ja mängivad Erki Savisaar: Olen püüdnud kogu elu olla eeskujudest vaba, olla ainult mina ise Mees kaugelt, kes viib Eestit maailma Kui meheau lendab õhku Elu pärast kiiret tuntust Justin Petrone: taskust ja närimiskummist Meelelahutus Koomiks Sudoku

Konservatiivsed väärtused välkuvate peeniste vahel

2 min lugemist
Zac Efron lapselapsena ja Robert De Niro vanaisana teevad uues linateoses palju nalju. Ennekõike roppe seksiteemalisi, aga ka napsi- ja narkonalju. FOTO: outnow.ch

«Ropp vanaisa» («Dirty Grandpa»)

Režissöör Dan Mazer, osades Zac Efron, Julianne Hough, Robert De Niro, Aubrey Plaza, Dermot Mulroney

Loodan, et juba «Ropu vanaisa» reklaamid tagavad, et keegi ei lähe seda vaatama ootuses, et tema ees rullub lahti sügav, sünge ja mitmeplaaniline draama oma harvaesineva seksuaalse iseärasuse pärast kannatavast kaunishingest. Või kui läheb, siis on äärmuslikult piiratud tema enese suutlikkus teha ilmselgetest märkidest järeldusi.

Siiani ennekõike Sacha Baron Coheni kangelaseeposte – «Ali G», «Borat», «Brüno» ja «Diktaator» – produtsendina inimkonna kultuurivaramut rikastanud Dan Mazer võtab ka režissöörina ette ilmarahva naerutamise.

Alkonaljad ja narkonaljad ning eriti ohtralt seksinalju, ennekõike peeniseteemalisi. Vanaisa ja lapselapse teekond, mis ei paista küll geograafiliselt pikk, aga venib, sest vahepeal tuleb ära juua kogu võimalik kärakas ning sekka võtta narkootikume ja Xanaxit koguses, mis pärisinimese üsna kindlalt tapaks.

Appi tulevad Mazerile ainult sügavaid filme vaatavatele õilsatele hingedele igavesti taksojuht ja mafiooso Robert De Niro (nüüd siis räpane vanaisa Dick Kelly) ning neilesamadele inimestele täiesti tundmatu laia ekraani kaunismees Zac Effron (tuhvlialusest karjeristist lapselaps Jason Kelly). Ning ei tundu, et kumbki näitleja üdini lihtsakoelist ja peaasjalikult kubeme ümber käivat huumorit tehes väga õnnetu oleks või päästmist vajaks.

Ammustel hallidel aegadel oma «sügavuse» ära tõestanud De Niro paistab juba paarkümmend aastat üsna vabalt lihtsat komöödiat ja märulit tegevat. Efroni esimesena silma jääv tugevus – muljetavaldav muskulatuur – jõuab laiale ekraanile aga kõikehõlmavamas mahus kui vist kunagi varem ja lõpmata arvu minuteid. Nii pikki, et muutub mingist hetkest pisut tüütuks. Ja mõne hetke piinlikuks, nagu ka lõpmata kestvad kubemenaljad.

Sama intensiivselt, kui kummutatakse kärakat, manustatakse erinevaid narkootikume ja keerutatakse peeniste ümber, antakse selles filmis aga tegelikult ka hoopis teistsuguseid signaale. Nende võtme annavad kätte alguses ei rohkem ega vähem kui kolm korda vilksatav Neitsi Maarja pilt ja eriüksuslase tätoveering vanaisa õlal.

Austa oma vanemaid ja vanavanemaid. Austa sõjaväge ja veterane. Abielu ei saa võtta kergekäeliselt ning selle kümnendite vältel jääb kõva mees truuks ka siis, kui viimased 15 aastat mööduvad seksita, mille ümber käib kogu film. Kirik on sõna otseses mõttes selle filmi alfa ja oomega.

Loomulikult pole tegu mingi pühapäevakooli materjaliga. Pigem utreeritud peegeldusega elust, kus sotsioloogiline küsitlus näitab, et kõige rohkem ootavad inimesed armastust, ning kärgperedest kubisev statistika annab tunnistust sellest, et samas puudub vastajail endil kestvaks armastuseks vajalik püsivus.

Kuigi võib-olla on filmi tegijad tahtnud midagi muud, jääb samas kehvavõitu mulje homodest ja juutidest. Homoseksuaalse kõrvaltegelase eest küll astutakse välja, kuid ta ise käitub nagu eriti äbarik Brüno. K. d. Langi võrdlused ei taha kuidagi lõppeda. Juudist tüdruksõber peab end kirikus halvasti üleval ja teda hiljem tabavate nuhtluste seas on muuseas ka peenistest haakrist. Üldine suhtumine naistesse – ka nendesse, kel püksikumm lõdvapoolne – tundub aga seda tüüpi filmi kohta hämmastavalt austav.

«Ropp vanaisa» on omas kategoorias aus kaup: hoogne, rõõmus ja ropp. Toda filmi ei maksa vaatama minna ka juhul, kui teil on midagi selle vastu, et näha seda osa De Nirost, mida tavaliselt katavad aluspüksid, ja sealjuures üldsegi mitte sügava kunstilise tagamõttega.

Seotud lood
22.01.2016 25.01.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto