Sisukord
Arvamus
Postimees
23.01.2016
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Tagakülg Leopard lõbutseb lumes Valev ja Tanel kutsusid kõik sugulased ja sõbrad sünnipäevale Esikülg 23. jaanuar Tööinspektsioon: maksmist saab nõuda, kui koolituskulud on ebamõistlikult suured Nordic Aviationi värbamistaktika paneb piloodid muretsema Kui direktor kohtub ministriga Jaan Poska kuju jõudis Kadriorgu Soome kohus mõistis jõhkrutsenud eestlased vangi Eesti lühiuudised Surnud mehe süüdistav sõrm Välismaa Mis perekonnanime kannab nüüd Putini eksabikaasa Ljudmila? Taani linn tegi sealiha kohustuslikuks Pagulaskeskust ei hoiatatud pussitajapalestiinlase saabumise eest Brasiilia naiste kartus ehk Zika hirmutab emasid Välismaa lühiuudised Taani asub migrantidelt ülalpidamiskulusid kasseerima Arvamus Hanna-Hulda Reinkort: Eesti kui põhjala riik Postimees 1940. aastal: millest tuleb Põhja-Euroopa kliima pehmenemine? Leelo Tungal: turvatunne Ene Pajula veste: miks me õieti kakleme, küsib mammi Juhtkiri: torm maailmamajanduses tulekul? Vaba kinumees Surnud mehe süüdistav sõrm Paras paar Puud-ahju-mees Päeva karikatuur Kultuur Konservatiivsed väärtused välkuvate peeniste vahel Kümnes(se)! Nädala album. House-müstikat arhiividest Viiruki- ja väävlihõnguline Viljandi Aja auk. Poolalasti muusikud Eesti teatri suured küsimused Luulehetk – hetk luules Jaan Kaplinski Ariadne lõng Jaan Kaplinski Soomes Sport Spordi lühiuudised 23.01 Tänaku päev Monte Carlos: uperpall, õnn ja tagasihoidlikud panused Tahate head suusatreenerit? Aga palun, valige! Eesti koondis sai võimaluse ajalugu korrata Killing uuest kooslusest: nendega võib OM-kohta püüda Eesti pürib teisel katsel Maailmaliigasse Tarbija Nordic Aviationi värbamistaktika paneb piloodid muretsema Erivajadusega noored vajavad pärast kooli tööle minekul abi Tööinspektsioon: maksmist saab nõuda, kui koolituskulud on ebamõistlikult suured AK Leelo Tungal: turvatunne Jaan Kaplinski sünnipäevaks ilmus tema elulugu Poola on endaga külmas sõjas Peeter Langovitsi tagasivaade: barrikaadid Toompeal Aja auk. Poolalasti muusikud Nädala album. House-müstikat arhiividest Poola ei ole noomimist vajav ulakas koolipoiss Eesti Energia rokib sajaga! Kõik on formuleerimise küsimus Viimane veerg Teeme rahval tuju paremaks Arter Laulavad ja mängivad Erki Savisaar: Olen püüdnud kogu elu olla eeskujudest vaba, olla ainult mina ise Mees kaugelt, kes viib Eestit maailma Kui meheau lendab õhku Elu pärast kiiret tuntust Justin Petrone: taskust ja närimiskummist Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: torm maailmamajanduses tulekul?

2 min lugemist

Hiina majandus on praegu maailmas suuruselt teine ning näidanud viimase 35. aasta vältel peadpööritavat kasvu. Aastatel 1979–2015 oli sisemajanduse kogutoodangu kasv keskmiselt kümme protsenti aastas. Pole ime, et veel hiljaaegu räägiti Hiina tulevasest maailmavalitsemisest.

Vähemalt majandust iseloomustavate arvude põhjal jäi mulje, et Hiina ja hiinlaste näol on tegu gigantidega, kes sinnapoole vääramatult liiguvad. Nüüd on tekkinud küsimus, kuivõrd saab hiinlaste esitatud arve usaldada, paljude ekspertide väitel on need kommunistlike aparatšike poolt mitu korda suuremaks tehtud. Kuid kasvuootusi ei suudeta täita isegi blufi abil. Iseenesest pole Hiina majanduskasvu täpsed arvud sedavõrd olulised, tähtsam on teadmine, et Hiina majandus on languses. Küsimus on selles, mida see ülejäänud maailma jaoks kaasa toob.

2016. aasta algas finantsmaailmale ebameeldiva üllatusega: jüaani kursi ning Hiina aktsiaturu langusega. Hiina raskused raputavad maailma finantsturge ning on kaasa toonud toorme (mh nafta) hinna languse. Hiina võimud on igati üritanud rahvusvaluuta langust peatada, selleks on hakatud müüma välismaiseid väärtpabereid – muuhulgas ka Ameerika valitsuse võlakirju, mida hiinlased on viimastel aastakümnetel energiliselt kokku ostnud – ning ostma jüaane. Erilist tulemust pole see seni andnud. Kapital voolab Hiinast välja ning riigi valuutareservid kahanevad.

Tegelikult ei hakka kängu jääma mitte ainult Hiina, vaid ka teiste viimastel kümnenditel kiiresti kasvanud riikide majandus (India, Venemaa, Indoneesia, Türgi, Brasiilia, Lõuna-Aafrika jt.), kuhu kõrge kasumi ootuses pärast 2007.–2008. aasta kriisi järel kapitali paigutati. Dollari suhtes pole tuntavalt nõrgenenud mitte üksnes jüaan, vaid ka Türgi liir, Brasiilia reaal jt arenevate maade rahvusvaluutad. Enamasti kriisiaegadel dollar tugevnebki ning teiste valuutad nõrgenevad, kuna pangad ja investorid vahetavad suureneva ebakindluse puhul oma kapitali dollarite vastu, kuni olukord selgib. Dollari tugevnemine peegeldabki praegu valitsevat ebakindlust. Investorid hülgavad arenevaid turge, see aga avaldab mõju kogu maailmamajandusele.

Käimasoleval Davosi majandusfoorumil jäi kõlama mõte, et on olemas kõik komponendid tormi puhkemiseks maailmamajanduses. Selle tormi algust on raske ennustada, näiteks Ameerika majandusnäitajad on vasturääkivad: on neid, mis justkui osutaksid peatselt algavale kriisile, aga võib leida ka märke, et kriisi ei tule. Hiina majanduskasvu aeglustamine kõigutab aga tugevasti Euroopa majandust, mis on viimastel aastatel olnud suhteliselt kidur ning lootnud just ekspordi kasvatamisele arenevatel turgudel.

Seotud lood
22.01.2016 25.01.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto