Sisukord
Päevakomm
Postimees
25.01.2016
Eesti Riigikogul tõotab esmaspäeval tulla kirglik tööpäev Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Horoskoop Haarang kahele narkolaborile Tagakülg 25.1 Võõra häda pealt ei õnnestu enam teenida Viigerhülged võivad Läänemeres välja surra Kontrollikoja liiget ei hakata konkursiga otsima Perearst peaks läbi tegema õpipoisi aja Eesti lühiuudised Norra soomukiostu varjus hõõgub tüli Majandus Acronis: Eestisse laienemine ei olnud väärt jõu, aja ja raha raiskamist Turgude turbulents laastab pensionifonde Välismaa Hispaania tõsieluseriaal hakkab otsima nunnasid Tutanhamoni habeme liimijaid ootab kohus Välismaa lühiuudised Chișinău pakases protestivad nii parem- kui vasakpoolsed Arvamus Henrik Roonemaa: kas lepatriinu-kultuur muutub? Olev Remsu: hundid ja pagulased Päeva karikatuur Risto Berendson: kolhoosikord Tallinna Sadamas Juhtkiri: puntratants võimumäel Postimees 1928. aastal: 6000 hobust jääd lõhkumas Kultuur Tartu Uus Teater tähistab Evald Aaviku juubelit Film, mis vaataja alla neelab Mitte segada, inimesed surevad Sport Spordi lühiuudised Epeenaiste ideaalne päev tuli ainuõigel hetkel Tänaku nelja päeva pikkune rehvitest Monte Carlos lõppes edukalt Seni ainus eestlane X-mängudel: see on omaette maailm Kalevi kaotuste seeria sai jätku, uus tsenter olemas Zahknal uus treener, meeskond esikümnes Tallinn Võõra häda pealt ei õnnestu enam teenida Tarbija Krediitkaardi limiiti võib ületada enda teadmata Pitsagigantide heitlus: kas valida eestlane, ameeriklane, itaallane või venelane? Tartu Piraat ja Taimõr võitlevad seakatkuga Soosik näitas suurvõistlusel taset Linnavolikogus: suured ideed ja Madruse uulits Lapsesõbralik Tartu. Kas kiita või kritiseerida? Usk, mis puudutab hinge Juhtkiri: vabadusega kaasneb vastutus Valimisea langetamine ei vaimusta noori Huvi õppetoetuse vastu püsib jätkuvalt leige Suur erihooldekodu tekitab Elvas palju küsimusi Soosik näitas suurvõistlusel taset Sügavad kultuurijäljed haljasalal Meelelahutus Koomiks Sudoku

Risto Berendson: kolhoosikord Tallinna Sadamas

2 min lugemist
Postimehe uuriva toimetuse juht Risto Berendson. FOTO: Peeter Langovits

Minuga vestelnud tuntud miljonärist ettevõtja vehkis kätega, ajas silmad demonstratiivselt suureks ja prahvatas: «Eraettevõtluses, kus loetakse enda raha, oleks see mõeldamatu!»

Me rääkisime riigiettevõttest Tallinna Sadam.

Täpsemalt uudisest, kuidas Poola kahe parvlaeva ehitamise eest maksti ligi üheksa miljonit eurot laevalt rohkem, kui Türgis ehitatavate identsete laevade eest. Kokku 17,5 miljonit eurot. Selle raha eest saaks valmis muusikaakadeemia seni puuduva poole (11,3 miljonit) ja rekonstrueerida märgilise tähtsusega Kalevi spordihalli (viis miljonit). Raha jääks ülegi.

Meie ostsime Poolast aga kaks kallist laeva. Türklased olid valmis ehitama isegi kolmanda laeva, mis teinuks hinnavahe veelgi suuremaks, kuid see härrastele ei sobinud. Kolmas laev valminuks alles oktoobriks, kui Vjatšeslav Leedo ja Olav Miil oma laevadega liinilt kadunud peavad olema.

Eraettevõtja mõtleks siinkohal parvlaevade kuskilt (kasvõi Leedolt) aastaks-kaheks rendile võtmisele ja lasknuks türklastel rahulikult kõik neli laeva odavamalt valmis ehitada. Sest võit olnuks kümnetes miljonites. Kuid riigiettevõttes raha ei loeta.

«Mu hea tuttav, läbinisti aus inimene, rõõmustas siiralt uudise üle, et riik võtab parvlaevaliikluse oma kätte. Nüüd arvab ta teisiti.

Argument, et laevu vajati vedajakonkursi võitmiseks, ei ole usutav. Poliitilisel tasandil oli vedaja saatus otsustatud hetkest, kui praegune vedaja ehk Leedo lepingu pikendamiseks võimuerakondadele raha maksmast keeldus.

Eksminister Urve Palo võib ise ju uskuda, kui hea tehingu ta riigile tegi, kuid tõsilugu on, et kui Leedo maksnuks küsitud raha, sõidaks ka oktoobrist saarte vahel Leedo edasi. Kui Palo seda ei usu, siis mingu ja küsigu oma erakonna tagatoast.

Viis, kuidas sadam parvlaevaprojekti veab, ajab ausa ettevõtja vihaseks. Ajutine sadamajuht Carri Ginter on tõesti ilmselt hea ja aus inimene, kuid mõni teine selle loo praegunegi asjaosaline vääriks pigem püsivat viibimist Tartu või Viru eurovanglas.

Kõik küsitavused ei mahu siia ära, kuid nimetagem mõned. Kas loodud tütarettevõte vajas kahte tegevjuhti selleks, et üks jagaks midagigi merendusest ja teisel – muuseas otsustajatest poliitikute tuttaval – oleks lihtsalt prestiižikas ja tasuv töö?

Laevade haldamiseks asutati mitme töötajaga osakond, kuigi sadamal on sellist teenust pakkuv üksus juba rakkes jäälõhkuja Botnica kallal. Valdkonna spetsialistid peavad nelja laeva tarbeks eraldi osakonna loomist raiskamiseks, kuid Tallinna sadamas toimetab viie laevaga kaks osakonda.

Vanasti kutsuti sellist asjaajamist kolhoosikorraks. Nüüd tulemuslikuks juhtimiseks. Mu hea tuttav, läbinisti aus inimene, rõõmustas siiralt uudise üle, et riik võtab parvlaevaliikluse oma kätte. Nüüd arvab ta teisiti. Ta ütleb, et on pettunud, kuidas sellele projektile taas kord oma küüned taha aeti. Kehv lugu igast kandist.

Seotud lood
23.01.2016 26.01.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto