Ränga korruptsiooni keskel elab kuus miljardit inimest

  • Eile tutvustatud korruptsioonitaju tabeli tipus olid taas Põhjamaad.
  • Eesti jagab pingereas 23.-26. kohta Prantsusmaa ja Tšiiliga.
  • Suur osa OECD maadest rikub 1997. aasta konventsiooni
  • Korruptsioonitabeli päramikus on riigid, keda niigi vaevavad vaesus ja sõda.

Kahtlused, et Rootsi riigi osalusega TeliaSonera maksis sadu miljoneid dollareid altkäemaksu Usbekistani presidendi tütre Gulnara Karimovaga seotud ettevõtetele, heidavad varju ka Stockholmile.

FOTO: Reuters/ScanPix

Esmapilgul paistavad Transparency Internationali tänavuses korruptsioonitajumise tabelis kõige eeskujulikumana Põhjamaad, kellest tippviisikusse ei kuulu vaid Island, kuid temagi on 168 riigi pingereas  esimeste seas ehk 13. kohal.

«Kuid paljalt see, et riigi avalik sektor on kodus puhas, ei tähenda, et ta poleks seotud korruptsiooniga mujal,» hoiatab Transparency tabelit saatvas lühiraportis. «Võtke näiteks Rootsi. Loendis on nad kolmandad, samas kahtlustatakse Soome-Rootsi firmat TeliaSonera – millest 37 protsenti kuulub Rootsi riigile – selles, et nad maksid tabeli 153. kohal seisvas Usbekistanis miljoneid dollareid altkäemaksu.»

Usbekistani skandaal tõi Teliale kaasa nii Rootsi enda kui ka USA justiitsministeeriumi uurimise, samuti puhastuse firma juhatuses ja nõukogus. Rootsi televisiooni kolme aasta taguse paljastuse järgi maksis Telia alates 2007. aastast Usbekistani presidendi tütre Gulnara Karimovaga seotud firmale 320 miljonit USA dollarit altkäemakse.

    Tagasi üles