Sisukord
Arvamus
Tänane leht
29.01.2016
Eesti Piirivalve eriüksus harjutas käteväänamist Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Eriüksuse liige peab suutma ujuda 400 meetrit Lasnamäel valmib aasta lõpuks uus tennisekeskus Albaania perekonna juhtum võib muuta seadust Kutseõppurid otsisid Tartus aasta tegijat Eesti lühiuudised Kooselust võib saada valitsuse lahkuminek Ülikoolid peavad võitlust ebaausate üliõpilastega Majandus Pärnakad varustavad tänapäeva Robin Hoode vibudega Majanduse lühiuudised Maksumuudatus soosib Statoili ja kahjustab Alexelat Välismaa Välismaa lühiuudised Hollandlaste plaan saadaks uued saabujad tagasi Türki (2) 5/28 NATOst täidab kaitsekulude normi Kirdekorpuse juht: me suudame reageerida väga kiiresti (1) Arvamus Edgar Savisaar: mida Jaan Poska ütleks? (1) Tiina Kaukvere: ole inimene Raul Vinni: pealesunnitud poliitiline enesetapp Postimees 1932.aastal: vabariigi valitsus lahkub Andrus Karnau: kuhu kaob raha? Kätlin Konstabel: võõrana võõral karnevalil Psühholoogiaprofessor ei osutunud pedofiiliks Päeva karikatuur Juhtkiri: tüli võimu pärast homopaaride varjus Sport Meistriliiga kohtunik sai tõsise kahtlustuse Vägev võit jättis Rockile võimaluse Spordi lühiuudised 29.01 20-aastane naiste pargisõidu staar: mina olen vana, Kelly on tulevik Valed otsused maksid kätte ja eneseületus jäi sündimata Kuningas ja kuninganna näitasid võimu Vähem hüppeid on Kelly Sildaru jaoks halb ehk saladused Aspenist Tallinn Lasnamäel valmib aasta lõpuks uus tennisekeskus Tarbija São Paulo – linn kui hall betoondžungel Tartu Riia mäe leedekraan jääb öösiti pimedaks Sulailm muutis linnaõhu pisut tervislikumaks Nobedad näpud võtsid mõõtu Näitleja Evald Aavik – põhimõtetega mees Noorte valijate teadlikkust tuleb tõsta ja neid usaldada Gaasiaktsiisi tõus: tehtud-mõeldud? Sõbrad ehitasid Riia tänavale «Väljapääsu» Sportlaste vorm saab viimast lihvi Lugu tuleb lavale tantsus ja videos Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: tüli võimu pärast homopaaride varjus

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

Tuleb välja, et valitsus võidaksegi lõhki ajada, ja seda vormiliselt kooseluseaduse rakendusaktide tõttu. Sellest vägikaikaveost lihtsalt ei paista praegu sotside head tahet ega ka ülejäänud kahe poolt seda, et oleks olemas elementaarnegi usaldus.

Kui eesmärk on tagada samasoolistele paaridele sisuliselt võrdsed õigused, nagu seni on räägitud, siis ei peaks olema abielu mõiste  mehe ja naise vahelise ühendusena kindlustamine vastuvõetamatu. Vastupidi, sotside poolt vaadatuna võiks see olla pragmaatiline samm, et homoseksuaalsete paaride igapäevamured saaksid lahendatud, IRL omalt poolt võiks ühe osa oma valijate silmis puhta poliitilise särgiesisega edasi minna ning valitsuskoalitsioon saaks jätkata, kulutamata Eesti jaoks väärtuslikku aega vaidlusele juba üle-eelmisel aastal vastu võetud kooseluseaduse üle.

Kui tahet valitsuskoalitsiooni hoida pole, siis muidugi võib teha ka ettepanekuid, mis valitsuspartneri kompromissettepaneku pea peale keeravad. Ka IRLi nõudmine saada põhiseaduse muutmise algatusele rohkem allkirju, kui eelmisel päeval kokku lepiti, võis olla üllatav, ent sisuliselt on tegu siiski vaid kokkuleppetagatise väärtuse suurendamisega, mitte põhimõttelise muutusega. Tõsi, Margus Tsahkna erakonna esimehena pole suutnud näidata, et pakub läbirääkimistel välja oma erakonnaga ausalt läbi arutatud ettepanekud.

Paistab, et kõigi kolme osalise taktikaline eesmärk on näidata ülejäänud kaht ullikestena. Reformierakond on oma prominentsete parlamendiliikmete isikuis toetanud kooseluseadust ja mõistagi selle rakendusaktide vastuvõtmist. Taktikaliselt püütakse aga luua muljet, et peaminister Taavi Rõivas on justkui erapooletu kõrgem kohtunik, omavahel purelevate «lollikeste ja usuhullude» lahutaja ning mõistlikule teele juhataja. Miks see pole siis aga siiani õnnestunud Taavi Rõivasel, kelle meelest «rusikaga lauale põrutamise» nõudjad ei mõista, milline on 21. sajandi poliitika? Miks ei tööta selles asjas diplomaadi talent, mida reformierakondlased väidavad Taavi Rõivasel olevat?

Kui siht on valitsus laiali saata, oleks ausam tunnistada, et koostöö kohe kuidagi ei suju, selmet pugeda ühe väga väikese vähemuse, homoseksuaalsete inimeste õiguste taha.

IRLi positsioon on kaitsta abielu mõistet selle hägustamise eest. See soov on arusaadav hoolimata sellest, et üheski terviklikus inimpopulatsioonis pole siiani kunagi juhtunud, et homoseksuaalsete ja ka biseksuaalsete inimeste osakaal oleks kasvanud, vaatamata mistahes «homopropagandale». Kui inimliik seni teadmata põhjustel ei muutu, siis on ka edaspidi nii, et umbes 99 last sajast on heteroseksuaalsete vanemate lapsed. Kas on vaja enamusele peale suruda, et neil pole ema ja isa, vaid vanem A ja B?

Sotsid ütlevad, et neist erinevalt arvajad on ebaeuroopalikud ja just nende pärast jääb Eesti Lääne- ja Ida-Euroopa väärtusilmas ida poole. Võib-olla, aga parem oleks suure ilmavaatelise konflikti etendamise asemel teha siiski nii, et saaksime viimaks kännu tagant liikuma.

Kui eesmärk on praegune valitsus laiali saata, siis olekski ausam tunnistada, et koostöö kohe kuidagi ei suju, selmet pugeda ühe väga väikese vähemuse, homoseksuaalsete inimeste õiguste taha.

Seotud lood
28.01.2016 30.01.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto