Sisukord
Arvamus
Postimees
27.02.2020
Eesti ravi- ja riigiasutused on koroonaviiruseks valmis Eesti Vox populi: kas koroonaviirus hirmutab? Eestlane Tenerifel: mingit viirusepaanikat pole Valitsus lükkas hoolduskindlustusmaksu idee laualt sahtlisse (1) Talv jõudis lõpuks Eestisse Majandus Linnahallile ulatasid abikäe üleaedsed Walt Disney juht astus ootamatult tagasi Välismaa Ajajoon: kuidas Covid-19 Hiinast maailma levis KOHALIK VAADE. Itaaliat räsib viirusega samavõrra hirm ja valeinfo Ukraina ülemraada spiiker: valimisi ei saa pidada ajutiselt okupeeritud aladel Kara-Murza andis FBI kohtusse India usutüli muutus erakordselt veriseks Arvamus Juhtkiri: nii ei saa rallit sõita Marti Aavik: viirus ja vändaga raadio Raul Rikk: kelle tehnoloogiast sõltume? Loretta Kruusimäe: puue kui praktiline takistus armastusele Sergei Metlev: sinimustvalge defitsiit 14 välisministrit: kodusõja lõpetab vaid kokkulepe Erkki Koort: miljon põgenikku Sindi kandis Meie Eesti Maaja Vadi: halb juhtimine toob vinduva töötüli Mare Teichmann: ettevaatust – tervist ohustav töökeskkond Kadri Tammepuu: juhtimispraagist ilustamata Mart Murdvee: miks targad on ikka vaesed? Kultuur Lummav ja groteskselt stressi tekitav film Seebivaht ühiskonna ideaale ei kanna Kuidas mõista käsutäitjaid? Filmide tegemine on kui puhkus Sport Kompromissi ei leitud – Rally Estonia jääb sel aastal ära Maria Šarapova jättis tennisega hüvasti Maa Elu Pooled hundid jäävad küttimata Nädala mõte: ei tahaks ka tasuta Maamehe üllatus: päikesepaneel võib loodust kahjustada, diiselgeneraator mitte Kevadel metsas toimetades tuleb lindudele mõelda Seakatk andis tõuke rajada oma tapamaja Frank Kutteri tööprotsess võimaldab stressivaba liha Soid taastatakse järjest enam Looduslike võtetega haigusele vastu Milline võib tulla kevad ja suvi? Tomatikasvatajad jahivad uusi sorte Mees ehitas vaatetorni asemel tornsauna Tartu KIRI: kuidas küll kaitsta oma vara? Martin Kallasmaa: jagatud auto on ühiskonnale kasulikum Osa kiibiga koeri siiski ei leita üles Ahhaa keskuses valmis erakordne orienteerumisrada Burgerikiosk ja Delta võistlevad parima tiitli nimel Tuttpütt – kergesti äratuntav, ent siiski vähetuntud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: tüli võimu pärast homopaaride varjus

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

Tuleb välja, et valitsus võidaksegi lõhki ajada, ja seda vormiliselt kooseluseaduse rakendusaktide tõttu. Sellest vägikaikaveost lihtsalt ei paista praegu sotside head tahet ega ka ülejäänud kahe poolt seda, et oleks olemas elementaarnegi usaldus.

Kui eesmärk on tagada samasoolistele paaridele sisuliselt võrdsed õigused, nagu seni on räägitud, siis ei peaks olema abielu mõiste  mehe ja naise vahelise ühendusena kindlustamine vastuvõetamatu. Vastupidi, sotside poolt vaadatuna võiks see olla pragmaatiline samm, et homoseksuaalsete paaride igapäevamured saaksid lahendatud, IRL omalt poolt võiks ühe osa oma valijate silmis puhta poliitilise särgiesisega edasi minna ning valitsuskoalitsioon saaks jätkata, kulutamata Eesti jaoks väärtuslikku aega vaidlusele juba üle-eelmisel aastal vastu võetud kooseluseaduse üle.

Kui tahet valitsuskoalitsiooni hoida pole, siis muidugi võib teha ka ettepanekuid, mis valitsuspartneri kompromissettepaneku pea peale keeravad. Ka IRLi nõudmine saada põhiseaduse muutmise algatusele rohkem allkirju, kui eelmisel päeval kokku lepiti, võis olla üllatav, ent sisuliselt on tegu siiski vaid kokkuleppetagatise väärtuse suurendamisega, mitte põhimõttelise muutusega. Tõsi, Margus Tsahkna erakonna esimehena pole suutnud näidata, et pakub läbirääkimistel välja oma erakonnaga ausalt läbi arutatud ettepanekud.

Paistab, et kõigi kolme osalise taktikaline eesmärk on näidata ülejäänud kaht ullikestena. Reformierakond on oma prominentsete parlamendiliikmete isikuis toetanud kooseluseadust ja mõistagi selle rakendusaktide vastuvõtmist. Taktikaliselt püütakse aga luua muljet, et peaminister Taavi Rõivas on justkui erapooletu kõrgem kohtunik, omavahel purelevate «lollikeste ja usuhullude» lahutaja ning mõistlikule teele juhataja. Miks see pole siis aga siiani õnnestunud Taavi Rõivasel, kelle meelest «rusikaga lauale põrutamise» nõudjad ei mõista, milline on 21. sajandi poliitika? Miks ei tööta selles asjas diplomaadi talent, mida reformierakondlased väidavad Taavi Rõivasel olevat?

Kui siht on valitsus laiali saata, oleks ausam tunnistada, et koostöö kohe kuidagi ei suju, selmet pugeda ühe väga väikese vähemuse, homoseksuaalsete inimeste õiguste taha.

IRLi positsioon on kaitsta abielu mõistet selle hägustamise eest. See soov on arusaadav hoolimata sellest, et üheski terviklikus inimpopulatsioonis pole siiani kunagi juhtunud, et homoseksuaalsete ja ka biseksuaalsete inimeste osakaal oleks kasvanud, vaatamata mistahes «homopropagandale». Kui inimliik seni teadmata põhjustel ei muutu, siis on ka edaspidi nii, et umbes 99 last sajast on heteroseksuaalsete vanemate lapsed. Kas on vaja enamusele peale suruda, et neil pole ema ja isa, vaid vanem A ja B?

Sotsid ütlevad, et neist erinevalt arvajad on ebaeuroopalikud ja just nende pärast jääb Eesti Lääne- ja Ida-Euroopa väärtusilmas ida poole. Võib-olla, aga parem oleks suure ilmavaatelise konflikti etendamise asemel teha siiski nii, et saaksime viimaks kännu tagant liikuma.

Kui eesmärk on praegune valitsus laiali saata, siis olekski ausam tunnistada, et koostöö kohe kuidagi ei suju, selmet pugeda ühe väga väikese vähemuse, homoseksuaalsete inimeste õiguste taha.

Seotud lood
26.02.2020 27.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto