Sisukord
Arvamus
Tänane leht
30.01.2016
Eesti Horoskoop Dilbert Tagakülg Asa suikus igavesse unne Esikülg 30. jaanuar Preemiarott inimkeha põnevuste avamise eest Eesti lühiuudised Perekond Müüdimurdjad Uued praamid on inspireeritud rahvusornamentikast (1) Autojuht peksis kaasliikleja veriseks Kriminaalpolitseijuht läheb Palestiinasse missioonile Hanso: kaitseväe luurajatel peavad olema piisavad õigused Virumaal sai bussiõnnetuses vigastada 12 inimest Palju õnne Eesti lühiuudised Male Muusika, mis räägib enda eest Majandus Uued praamid on inspireeritud rahvusornamentikast (1) Rimi tõstis G4Si oma poodidest välja Välismaa Süürlaste viimane kaart Raport näitas, et Saksa armeel napib peaaegu kõike Genfis harutatakse Süüria umbsõlme Välismaa lühiuudised Arvamus Rein Veidemann: üksainus eesti kultuur ja selle kontsentrid Naiste hirmutaja Päeva karikatuur Perekond Müüdimurdjad Tsahkna 0.0 Muusika, mis räägib enda eest Juhtkiri: kaitseväe salasilmad Postimees 1919. aastal: meie väerinna seisukord Neeme Korv: vastandite ühtsus ja võitlus Jelena Skulskaja veste: elu pikk, kunst põgus Kultuur Tume soul Kadunud poja kojutulemine Veri ja higi Kleidiga kapist välja Väike sammuke veidrusest keskvoolu poole Sinine Koit ja Punane Hämarik Mida arvab Postimehe žürii filmist «Punane varietee»? Mässuliste aegade märkmed Tumeda tähe kurb lend Suured aknad ja suured etendused, suur raha pole oluline Sport Murray ja Djokovici järjekordne suur finaal, Hingise võimas seeria jätkub Kalevi uus tsenter Rocki vastu ilmselt ei mängi Spordi lühiuudised Sildaru ilmakuulus mänedžer: ta võib olla esimene miljonär Võitlus edasipääsu eest muutus ellujäämisheitluseks Ajaloo esimene pagulaskoondis sõidab olümpiale Tallinn Autojuht peksis kaasliikleja veriseks Tarbija Kuidas saada palgatöötajast ettevõtjaks? Kas ettevõtlusgeen on olemas? AK Tume soul Kadunud poja kojutulemine Veri ja higi Sinine Koit ja Punane Hämarik Väike sammuke veidrusest keskvoolu poole Jelena Skulskaja veste: elu pikk, kunst põgus Mida arvab Postimehe žürii filmist «Punane varietee»? Viimane veerg Kevin Uljaste: suusatajapalk annab kindlustunde Mis saaks, kui Vene ja USA lennukid põrkaksid kokku Läänemerel? Teeme rahval tuju paremaks Jaanus Piirsalu: kui täissöönu ei mõista näljast – Venemaa vaade suhetele läänega (2) Peeter Langovitsi tagasivaade: kuidas Eestist sai sidetransiidimaa Tumeda tähe kurb lend Nädala album. Peaaegu nagu rokkooper Toomas Hendrik Ilves sai välismaal tööd Rein Veidemann: üksainus eesti kultuur ja selle kontsentrid Suured aknad ja suured etendused, suur raha pole oluline Arter Erisaated eestlastest Talveilm Euroopa moodi Elulootuse süstijad Kuulsa krahvipere ristiisa Kai Realo: mulle meeldib inimesi natuke segadusse ajada Heljo Mänd: ema ja abikaasa armastus tegid minust kirjaniku Päeval kossutreener, õhtul Elvis Meelelahutus Koomiks Sudoku

Neeme Korv: vastandite ühtsus ja võitlus

2 min lugemist
Neeme Korv FOTO: Eero Vabamägi / Postimees

Viimase aja sisepoliitilistest allhoovustest vast üks põnevamaid on kõrgeima populaarsusreitinguga, ent opositsioonis vireleva Keskerakonna järjest sõbralikum flirt Konservatiivse Rahvaerakonnaga (EKRE).

Arvestades, et Edgar Savisaare juhitav Keskerakond hoiab venekeelsete valijate seas erakondadest absoluutse lemmiku kohta, samal ajal kui EKRE üritab konsolideerida rahvuslasi, peaks vähemasti retoorikas ja kuvandiloomes olema tegemist kirglike vastanditega. Kuid võta näpust – nagu varemgi poliitikas nähtud, avaldub vastandite võitluses tihtipeale hoopis ühtsus. «Kui poleks lollide pöörast armeed, kas tõuseks tarku, kes näitaksid teed,» laulis kunagi Singer-Vinger («Vastandite ühtsus ja võitlus»).

Kaks põletavat teemat, kooseluseadus ja pagulased, on hõlpsasti taandatavad n-ö Euroopa asjaks. Keskerakond on sageli olnud sel pinnal irooniline, et mitte öelda vastaline. Mäletatavasti elas partei 2004. aastal just Euroopa Liitu kuulumise küsimuses läbi valusa lõhenemise. EKRE agendas on aga eurokriitilisus üks põhitelgi.

EKRE mehed on olnud juba mõnda aega Tallinna Televisiooni saadetes oodatud külalised ning pagulasküsimustes on seisukohad teravad nagu habemenuga. Keskerakond omalt poolt õhutab järjest hoogsamalt tuld kooseluseaduse teemal. Põhja-Tallinna lehe jaanuarinumbris ilmutas linnaosa asevanem Priit Kutser mürgise artikli «Homoabielu lubamine eeldaks ka mitmenaisepidamise seadustamist». Keskerakonna ajaleht Kesknädal avaldas aga teate täna rahvusraamatukogus peetava Tartu rahu konverentsi kohta, mille korraldajate seas on ka EKRE. Tartu rahu ongi tähtis asi, aga oravate või IRLiga seotud üritusi Kesknädal naljalt ette ei reklaami. Käsi peseb kätt.

Kuid võta näpust – nagu varemgi poliitikas nähtud, avaldub vastandite võitluses tihtipeale hoopis ühtsus.

Järgmised riigikogu valimised on mägede taga ja erakorralisi valimisi ei peeta Eestis võimalikuks. Kuid vahest õnnestuks EKREst teha ühtaegu tugisammas ja samal ajal suurim vastandmängija ning võtta parimal juhul kahe peale Toompeal enamus? See oleks tulevikumuusika. Esialgu piisab ka populaarsuse kasvu näitamisest reitingutes, mida annab niigi logisevale valitsusliidule pidevalt nina alla hõõruda.

Kuna Keskerakond ja EKRE ühes paadis istumas tundub siiski karikatuurse pildina, võib mõnigi võimuerakondlane käesolevat käsitlust lugedes käsi hõõruda ja mõelda, et näe, ajakirjandus teeb meie eest töö ära. Tühjagi! Ikka ise peate olulisi asju rahvale paremini seletama. Mitte vingerdama, nagu viimasel nädalal.

85 aastat tagasi jaanuaris naeruvääristas Goebbels poliitilisi konkurente, kes ei pidanud populaarsust koguvaid natse koalitsioonidesse sobivaks: «Valitsemisvõimeline on igaüks, kelle taga seisab rahvas. Kui rahvas meile annab võimu, siis tarvitame ka seda.»

Asi on naljast päris kaugel.

Seotud lood
29.01.2016 01.02.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto