Sisukord
Arvamus
Postimees
26.02.2020
Parkimisfirmad koondusid ühe mütsi alla Eesti EKRE apteegireformi tühistamise eelnõu kukkus läbi «Ma elan siin. Koos emaga, juba 15 aastat» (7) Anneli Ammase hea ajakirjanduse preemia läks Võrumaale (1) Terviseamet: Põhja-Itaaliast saabujad püsigu kodus Majandus Börsidele jõudis viirus alles nüüd Välismaa Kreeka saatis migrandilaagrite ehitamiseks saartele märulipolitsei Kirjastaja vangistamine räsib Hiina ja Rootsi suhteid Merili Arjakas: kolmandad valimised ei too Iisraelis lahendust Arvamus Juhtkiri: karmavõlg Narvale (4) Erik Aru: kas faktidel on lootust? Jüri Liiv: Vargamäe mürgine pärand (4) Jaak Prozes: kas Putin tuleb või ei tule, selles on küsimus Ene Järve: keda kaitsevad reklaamiseaduse piirangud? Andreas Kaju: tío Bernie Meie Eesti Aimar Altosaar: Narva 2040 Aimar Altosaar: barokklinnast tööstuskeskuseks ja edasi (2) Lauri Vahtre: Narva vanalinn – teeme ära! (1) Kultuur Kuidas nautida õhtust juureravi (1) Kaalutus armastuse ja sõpruse vahel Kõrvalt tulija triumf Sport Austraalias sündinud surfar tahab Eesti lipu all olümpiavõitjaks tulla Saaremaa võrkpalliklubi unistab kahest kodumängust Autospordiliit annab avalikkusele valeinfot Tartu Miss Valentine toob võimlejaid kokku igast ilma otsast Lemmit Kaplinski viib volinikud jooksuringile Lubatud tähetorni lipuväljak lükkub aina kaugemasse tulevikku Tuigo kalmistule viivale kehvale teele paistab lootusekiir Alatskivi õunaaias algas uue kaupluse ehitus Tartu Uus Teater korgib lahti elu vastusteta küsimused Meelelahutus Koomiks Sudoku

Neeme Korv: vastandite ühtsus ja võitlus

2 min lugemist
Neeme Korv FOTO: Eero Vabamägi / Postimees

Viimase aja sisepoliitilistest allhoovustest vast üks põnevamaid on kõrgeima populaarsusreitinguga, ent opositsioonis vireleva Keskerakonna järjest sõbralikum flirt Konservatiivse Rahvaerakonnaga (EKRE).

Arvestades, et Edgar Savisaare juhitav Keskerakond hoiab venekeelsete valijate seas erakondadest absoluutse lemmiku kohta, samal ajal kui EKRE üritab konsolideerida rahvuslasi, peaks vähemasti retoorikas ja kuvandiloomes olema tegemist kirglike vastanditega. Kuid võta näpust – nagu varemgi poliitikas nähtud, avaldub vastandite võitluses tihtipeale hoopis ühtsus. «Kui poleks lollide pöörast armeed, kas tõuseks tarku, kes näitaksid teed,» laulis kunagi Singer-Vinger («Vastandite ühtsus ja võitlus»).

Kaks põletavat teemat, kooseluseadus ja pagulased, on hõlpsasti taandatavad n-ö Euroopa asjaks. Keskerakond on sageli olnud sel pinnal irooniline, et mitte öelda vastaline. Mäletatavasti elas partei 2004. aastal just Euroopa Liitu kuulumise küsimuses läbi valusa lõhenemise. EKRE agendas on aga eurokriitilisus üks põhitelgi.

EKRE mehed on olnud juba mõnda aega Tallinna Televisiooni saadetes oodatud külalised ning pagulasküsimustes on seisukohad teravad nagu habemenuga. Keskerakond omalt poolt õhutab järjest hoogsamalt tuld kooseluseaduse teemal. Põhja-Tallinna lehe jaanuarinumbris ilmutas linnaosa asevanem Priit Kutser mürgise artikli «Homoabielu lubamine eeldaks ka mitmenaisepidamise seadustamist». Keskerakonna ajaleht Kesknädal avaldas aga teate täna rahvusraamatukogus peetava Tartu rahu konverentsi kohta, mille korraldajate seas on ka EKRE. Tartu rahu ongi tähtis asi, aga oravate või IRLiga seotud üritusi Kesknädal naljalt ette ei reklaami. Käsi peseb kätt.

Kuid võta näpust – nagu varemgi poliitikas nähtud, avaldub vastandite võitluses tihtipeale hoopis ühtsus.

Järgmised riigikogu valimised on mägede taga ja erakorralisi valimisi ei peeta Eestis võimalikuks. Kuid vahest õnnestuks EKREst teha ühtaegu tugisammas ja samal ajal suurim vastandmängija ning võtta parimal juhul kahe peale Toompeal enamus? See oleks tulevikumuusika. Esialgu piisab ka populaarsuse kasvu näitamisest reitingutes, mida annab niigi logisevale valitsusliidule pidevalt nina alla hõõruda.

Kuna Keskerakond ja EKRE ühes paadis istumas tundub siiski karikatuurse pildina, võib mõnigi võimuerakondlane käesolevat käsitlust lugedes käsi hõõruda ja mõelda, et näe, ajakirjandus teeb meie eest töö ära. Tühjagi! Ikka ise peate olulisi asju rahvale paremini seletama. Mitte vingerdama, nagu viimasel nädalal.

85 aastat tagasi jaanuaris naeruvääristas Goebbels poliitilisi konkurente, kes ei pidanud populaarsust koguvaid natse koalitsioonidesse sobivaks: «Valitsemisvõimeline on igaüks, kelle taga seisab rahvas. Kui rahvas meile annab võimu, siis tarvitame ka seda.»

Asi on naljast päris kaugel.

Seotud lood
25.02.2020 26.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto