Sisukord
Arvamus
Postimees
30.01.2016
Eesti Horoskoop Dilbert Tagakülg Asa suikus igavesse unne Esikülg 30. jaanuar Preemiarott inimkeha põnevuste avamise eest Eesti lühiuudised Perekond Müüdimurdjad Uued praamid on inspireeritud rahvusornamentikast (1) Autojuht peksis kaasliikleja veriseks Kriminaalpolitseijuht läheb Palestiinasse missioonile Hanso: kaitseväe luurajatel peavad olema piisavad õigused Virumaal sai bussiõnnetuses vigastada 12 inimest Palju õnne Eesti lühiuudised Male Muusika, mis räägib enda eest Majandus Uued praamid on inspireeritud rahvusornamentikast (1) Rimi tõstis G4Si oma poodidest välja Välismaa Süürlaste viimane kaart Raport näitas, et Saksa armeel napib peaaegu kõike Genfis harutatakse Süüria umbsõlme Välismaa lühiuudised Arvamus Rein Veidemann: üksainus eesti kultuur ja selle kontsentrid Naiste hirmutaja Päeva karikatuur Perekond Müüdimurdjad Tsahkna 0.0 Muusika, mis räägib enda eest Juhtkiri: kaitseväe salasilmad Postimees 1919. aastal: meie väerinna seisukord Neeme Korv: vastandite ühtsus ja võitlus Jelena Skulskaja veste: elu pikk, kunst põgus Kultuur Tume soul Kadunud poja kojutulemine Veri ja higi Kleidiga kapist välja Väike sammuke veidrusest keskvoolu poole Sinine Koit ja Punane Hämarik Mida arvab Postimehe žürii filmist «Punane varietee»? Mässuliste aegade märkmed Tumeda tähe kurb lend Suured aknad ja suured etendused, suur raha pole oluline Sport Murray ja Djokovici järjekordne suur finaal, Hingise võimas seeria jätkub Kalevi uus tsenter Rocki vastu ilmselt ei mängi Spordi lühiuudised Sildaru ilmakuulus mänedžer: ta võib olla esimene miljonär Võitlus edasipääsu eest muutus ellujäämisheitluseks Ajaloo esimene pagulaskoondis sõidab olümpiale Tallinn Autojuht peksis kaasliikleja veriseks Tarbija Kuidas saada palgatöötajast ettevõtjaks? Kas ettevõtlusgeen on olemas? AK Toomas Hendrik Ilves sai välismaal tööd Mida arvab Postimehe žürii filmist «Punane varietee»? Viimane veerg Kevin Uljaste: suusatajapalk annab kindlustunde Mis saaks, kui Vene ja USA lennukid põrkaksid kokku Läänemerel? Teeme rahval tuju paremaks Jaanus Piirsalu: kui täissöönu ei mõista näljast – Venemaa vaade suhetele läänega (2) Peeter Langovitsi tagasivaade: kuidas Eestist sai sidetransiidimaa Tumeda tähe kurb lend Jelena Skulskaja veste: elu pikk, kunst põgus Suured aknad ja suured etendused, suur raha pole oluline Arter Erisaated eestlastest Talveilm Euroopa moodi Elulootuse süstijad Kuulsa krahvipere ristiisa Kai Realo: mulle meeldib inimesi natuke segadusse ajada Heljo Mänd: ema ja abikaasa armastus tegid minust kirjaniku Päeval kossutreener, õhtul Elvis Meelelahutus Koomiks Sudoku

Perekond Müüdimurdjad

2 min lugemist
Asüülitaotleja Almen. FOTO: Andrus Peegel

Sel nädalal murdis üks Vao varjupaigataotlejate keskuses elav pere minu jaoks mitu Eesti ühiskonnas levivat müüti. Või pani neis vähemalt kahtlema. 

Kohalikele on oluline näha tõestust, et hoolimata keelelistest ja kultuurilistest erinevustest on asüülitaotlejal võimalik riigi toel ja eelkõige ise pingutades Eesti ühiskonda sulanduda. Pereisa Almen käis töötukassa kursustel ja leidis praktikakoha, mis muutus lõpuks püsivaks töökohaks. Kolm aastat Eestis elanud lapsed räägivad puhast eesti keelt. Seejuures saab kümneaastane Amanda koolis väga hästi hakkama.

Tegemist on albaanlastega. Ehkki politsei nendib, et nende pere võis olla Albaanias korruptsiooniohver, ei suudeta tõestada, et neid ähvardab endiselt oht. «Miks me peame andma asüüli Albaania elanikele, kui riigis ei käi sõda?» küsib tädi Maali.

Seda mõtet kinnistab siseminister. «Albaania puhul on tegemist NATO, ÜRO, OSCE liikmesriigiga, samamoodi Maailma Kaubandusorganisatsiooni liikmega, meil ei ole täna põhjust eeldada, et Albaania oleks ebaturvaline riik. See on olnud üks peamisi põhjuseid, miks politsei- ja piirivalveamet ei ole saanud rahuldada konkreetse perekonna rahvusvahelise kaitse taotlust,» kommenteerib Hanno Pevkur.

Tegelikult ei olene varjupaiga saamine ainult päritoluriigist, vaid ikka konkreetsest juhtumist, mida uuribki politsei migratsioonibüroo. Sõltuks asüüli andmine pelgalt riigist, oleks nende töö palju lihtsam.

Kaitse saab see, keda kiusatakse taga rassi, rahvuse, usu, ühiskondlikusse rühmitusse kuulumise või poliitiliste veendumuste pärast. See ei eelda, et riigis oleks ilmtingimata relvakonflikt, küll aga on see ilmselge põhjus, miks asüüli küsitakse ja antakse.

Ma ei ole pädev ütlema, kas üks pere vajab asüüli või mitte, see on politsei- ja piirivalveameti (PPA) ning vajadusel kohtu pärusmaa. Küll aga ei saa ainult koduriigi põhjal väita, et asüüliks kindlasti alust ei ole. Albaania ei ole sõdiv riik, kuid seal on probleemiks korruptsioon ja organiseeritud kuritegevus, mille hammasrataste vahele võib ka jääda.

Tõsi, paljud albaanlased kasutavad seda olukorda ka ära ja tikuvad jõukatesse riikidesse, kus nad alusetult pagulasstaatust nõuavad.

Siit juba kolmas müüt, mida see perekond murrab. Kõik Euroopa Liitu tükkivad albaanlased ei ole ka majanduspõgenikud. Vastasel juhul ei oleks Almeni pere kindlasti Eestis. PPA on ise väljasaatmisotsuses hinnanud usutavaks, et Almen töötas Albaanias politseinikuna. Samuti on peetud võimalikuks, et Almeni mõistis vangi korrumpeerunud kohtunik, sest Almen esitas tema sugulase vastu süüdistuse.

Neljas müüt, mida Almeni pere näide kummutas, on see, et Eestis on lihtne asüüli saada. Vandenõuteoreetikute väitel pidavat valitsus ju lausa pagulasi salaja busside ja lennukitega sisse tooma. Ega ikka ole küll nii. PPA migratsioonibüroo teeb kõva taustatööd, ajab näpuga paberites järge, ja kui jäävad üles kahtlused, tõlgendatakse need pigem taotleja kahjuks. Tänavanurkadel pagulaspatrulle korraldavatel Eesti kodanikel tasuks niisiis oma ajaga midagi targemat teha.

Veel üks hirm, mida lugu kummutab, on arvamus, et rändekriisi tõttu on Eestist saanud üks väike rassistlik riik. Ilmselt tänu Amanda eesti keele oskusele on paljud inimesed pärast Postimehes ilmunud artiklit võtnud ühendust ja avaldanud soovi perekonda aidata. Nende lugu huvitas ühiskonda. Eestlane tahab aidata, kuid tahab olla seejuures kindel, et inimene end ka ise aitab. See on ratsionaalne.

Aga see lugu õpetas sedagi, et igasugused üldistused on alati ebatäpsed.

Jääb vaid loota, et sellel perel läheb tulevikus ainult paremini.

Seotud lood
29.01.2016 01.02.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto