Sisukord
Arvamus
Postimees
02.02.2016
Eesti Horoskoop Mälumäng Palju õnne Dilbert Nukuteatri juurdeehitisele pandi nukkude silme all nurgakivi Male Muhumaa randa uhuti hiiglaslikud jäämäed Moodsad veefiltrid kasvatavad baktereid Pärnumaal tapeti taksoröövi käigus taksojuht Kohus lubas Mikk Segeri enne tähtaega vanglast välja Pihkva diviisi relvastusse lisandub 10-12 tanki Veesüsteemide hooldajad: isegi filter pole kõikvõimas Eesti lühiuudised Tagakülg Esikülg 2. veebruar Majandus Majanduse lühiuudised Peter Hunt laiendab Pärnus jõuliselt tegevust (2) Maksuamet vabastaks ettevõtjad deklaratsiooni esitamisest (2) Otsustavad hetked on käes: kas andmed jäävad üle Atlandi liikuma Välismaa Välismaa lühiuudised BBC mõttemängus jätab NATO Läti ründamisele vastamata (9) Põhja pagemise aasta (1) Arvamus Joosep Värk: Odini Sõdalaste ridu täidavad kriminaalid (18) Ahto Lobjakas: eesistumise sireenilaul (6) Vastukaja anonüümse kommentaariumi sulgemisele (38) Olev Remsu: ida ja lääs (1) Taavi Minnik: Pauli aknake (5) Juhtkiri: «ei» tähendab «ei» – ikka veel ei saa kõik sellest aru (2) Päeva karikatuur Postimees 1935. aastal: 70 koolilast mereröövlite küüsis Kultuur Nukuteatri juurdeehitisele pandi nukkude silme all nurgakivi Poliitika partituuris Veebivestern interneti varjupoolel Jaan Poska kompendium pildis ja sõnas Sport Spordi lühiuudised Sildaru saab toetust, kuid summa pole suur (1) X-mängud – kas ka tegelikult nii suur sündmus, nagu räägitakse? (1) Talent tõusis rahast tähtsamaks Tallinn Nukuteatri juurdeehitisele pandi nukkude silme all nurgakivi Tarbija Microsoft tõmbab telefonitootmise koomale Veesüsteemide hooldajad: isegi filter pole kõikvõimas Tartu Kunstlumega rajad peavad veel vastu Tartusse lisandub lähiaastail sadu hotellitube Voronja galerii viib kunsti kodudesse Riigikool kärbib linna laenuvõimet Viiest põdravasikast jäi ellu vaid Rudolf Kurikuulus purskkaev lähebki vett vedama Kindel plaan: õigeusu kirik Jõgevale Meelelahutus Koomiks Sudoku

Taavi Minnik: Pauli aknake

2 min lugemist
Taavi Minnik. FOTO: Erik Prozes

Tegelikult võiks ju anonüümse netikommentaariumi idee esiisaks lugeda vene keisrinna Katariina II poega Pauli. Kui Paul sai 1796. aastal Venemaa keisriks, laskis ta palee esimesel korrusel avada akna, mille alla kasti võisid alamad panna oma ettepanekuid, kaebusi ja palveid. Selle toa võti oli Pauli enda käes, kes alustas iga hommikut nende postituste läbivaatamisega. Kui kusagil ilmnes ebaõiglust ja puudusi, pidi tsaar väljastama resolutsiooni, et probleem lahendataks või süüdlasi karistataks.

Ajaloolaste hulgas pole üksmeelt küsimuses, miks Paul niimoodi talitada otsustas. Ühed leiavad, et Pauli algatus oli kooskõlas toonaste valgustuslike ideaalidega ning ta tahtis tõepoolest midagi paremaks muuta. Teised arvavad, et Paul lootis niiviisi saada pealekaebusi oma ema soosikutest vabanemiseks.

Ilmselt polegi Pauli algne motivatsioon niivõrd oluline, tähtsam on see, et idee töötas reaalsuses teisiti. Pauli kasti hakkas sadama roppusi ja solvanguid tema enda aadressil, mis isevalitsejat sedavõrd vihastas, et ta käskis kaebuste ja ettepanekute akna sulgeda.

Nagu Pauli aknakese puhul oli ka Eestis 1990. aastate lõpul avatud anonüümsete kommentaariumite algidee ju kaunis ja õilis. Neist pidid saama virtuaalsed agoraaplatsid, kus toimib otsedemokraatia ning kõik kodanikud on oodatud meid puudutavatel teemadel kaasa arutlema. Või kollektiivne aju, nagu seda on tabavalt nimetatud. Aastal 2016 võib täie kindlusega öelda, et anonüümsetest kommentaariumitest ei kujunenud valgusküllaseid agoraaplatse, vaid haisvad ja täisroojatud paneelmaja trepikojad.

Nii Paul I 18. sajandi algatuse kui ka 21. sajandi kollektiivse aju läbikukkumise põhjus on üks: anonüümsus. Anonüümsus ahvatleb inimesi rikkuma üldkehtivaid norme ja tavasid, tõukab neid egoistlikule ja antisotsiaalsele käitumisele. Anonüümses internetiruumis vohab karistamatus. Anonüümsus tähendab võimalust esineda kellenagi, kes me tegelikult ei ole. Inimloomus on juba selline, et püüdleb tunnustuse ja imetluse poole. Kui anonüümses internetiruumis pole keegi võimeline seda pälvima tänu oma vaimsetele võimetele, võib kergusega ümber kehastuda karjajuhiks ning pretendeerida heakskiidule jõu ja ähvarduse abil. Anonüümsus annab kindluse, et mingit karistust sellele ei järgne.

Tegelikult jõuame anonüümsetest kommentaariumitest rääkides küsimuseni, kuidas mõistame vabadust. Mina isiklikult ei saa ja ei taha nõustuda nende kaaskodanikega, kes näevad vabaduses karistamatust. Aeg on tunnistada, et vabadus ja vastutus kuuluvad lahutamatult kokku. Vabadus tähendab seda, et vastutada tuleb iga sõna ja iga teo eest. See on põhitingimus, et võiksime nüüd tõepoolest koguneda aruteludeks virtuaalsetele agoraaplatsidele, mitte edasi lämbuda lagastatud trepikodades.

Seotud lood
01.02.2016 03.02.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto