Sisukord
Arvamus
Tänane leht
02.02.2016
Eesti Horoskoop Mälumäng Palju õnne Dilbert Nukuteatri juurdeehitisele pandi nukkude silme all nurgakivi Male Muhumaa randa uhuti hiiglaslikud jäämäed Moodsad veefiltrid kasvatavad baktereid Pärnumaal tapeti taksoröövi käigus taksojuht Kohus lubas Mikk Segeri enne tähtaega vanglast välja Pihkva diviisi relvastusse lisandub 10-12 tanki Veesüsteemide hooldajad: isegi filter pole kõikvõimas Eesti lühiuudised Tagakülg Esikülg 2. veebruar Majandus Majanduse lühiuudised Peter Hunt laiendab Pärnus jõuliselt tegevust (2) Maksuamet vabastaks ettevõtjad deklaratsiooni esitamisest (2) Otsustavad hetked on käes: kas andmed jäävad üle Atlandi liikuma Välismaa Välismaa lühiuudised BBC mõttemängus jätab NATO Läti ründamisele vastamata (9) Põhja pagemise aasta (1) Arvamus Joosep Värk: Odini Sõdalaste ridu täidavad kriminaalid (18) Ahto Lobjakas: eesistumise sireenilaul (6) Vastukaja anonüümse kommentaariumi sulgemisele (38) Olev Remsu: ida ja lääs (1) Taavi Minnik: Pauli aknake (5) Juhtkiri: «ei» tähendab «ei» – ikka veel ei saa kõik sellest aru (2) Päeva karikatuur Postimees 1935. aastal: 70 koolilast mereröövlite küüsis Kultuur Nukuteatri juurdeehitisele pandi nukkude silme all nurgakivi Poliitika partituuris Veebivestern interneti varjupoolel Jaan Poska kompendium pildis ja sõnas Sport Spordi lühiuudised Sildaru saab toetust, kuid summa pole suur (1) X-mängud – kas ka tegelikult nii suur sündmus, nagu räägitakse? (1) Talent tõusis rahast tähtsamaks Tallinn Nukuteatri juurdeehitisele pandi nukkude silme all nurgakivi Tarbija Microsoft tõmbab telefonitootmise koomale Veesüsteemide hooldajad: isegi filter pole kõikvõimas Tartu Kunstlumega rajad peavad veel vastu Tartusse lisandub lähiaastail sadu hotellitube Voronja galerii viib kunsti kodudesse Riigikool kärbib linna laenuvõimet Viiest põdravasikast jäi ellu vaid Rudolf Kurikuulus purskkaev lähebki vett vedama Kindel plaan: õigeusu kirik Jõgevale Meelelahutus Koomiks Sudoku

Olev Remsu: ida ja lääs

4 min lugemist
Olev Remsu FOTO: Ergo Kuld

Lääs on lääs ja ida on ida ning nad ei saa iialgi kokku, meenutab Venemaa ühe suurima intellektuaali, orientalisti ja filosoofi Nikolai Konradi sõnu kolumnist Olev Remsu.

Tellijale Tellijale

Lääs panustab üksikisikule, tegi seda Hellase ja Rooma aegadel ja teeb seda ka viimastel sajanditel. Lääne jumaluseks on inimene, idas on inimestel jumal. Lääs oli idastunud siis, kui paavst valitses Euroopat, läänelikkus puhkes taas õide renessansis ja valgustusajastul. Reformatsiooni sügavaks mõtteks oli luua kompromiss inimese ja jumala vahel, nii et lambad oleksid terved ja hundid söönud. Ja peab tunnistama, et see võimatuna näiv ülesanne lahendati mõningase eduga: jumala ees seisab indiviid, kes suhtleb ideaalsel juhul jumalaga otse, mitte kollektiiv, kes suhtleb jumalaga kiriku või preestri vahendusel.

Isikuaustamine tähendab humanismi, selle sees ka inimese eest hoolitsemist, juhul kui ta sellega ise toime ei tule või tuleb kehvalt. Seda teevad heategevusorganisatsioonid ning põhimõtteliselt kogu sotsiaaldemokraatlik liikumine.

01.02.2016 03.02.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto