K, 7.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Moodsad veefiltrid kasvatavad baktereid

Kerli Kivistu
, reporter
Facebook Twitter
Comments
Tallinna Tehnikaülikooli Meresüsteemide Instituudi veemikrobioloog Kai Künnis-Beres koos veefiltritest võetud veeproovidega.
Tallinna Tehnikaülikooli Meresüsteemide Instituudi veemikrobioloog Kai Künnis-Beres koos veefiltritest võetud veeproovidega. Foto: Jaanus Lensment

Euronõuete järgi on soetatud puurkaevudele vajalikud filtrid, kuid aja jooksul on ilmnenud, et Põhja-Eesti piirkonnale need ei sobi, kuna seal on amööbidele ja ripsloomadele soodne kasvupind.

«Viimastel aastatel on mitmed veetootjad toonud mulle veeproove ja kurtnud, et ei suuda anda oma tarbijatele puhast vett, kuna filter on kogu aeg umbes ning traditsioonilised meetodid filtri puhastamisel pole andnud loodetud tulemusi,» rääkis Tallinna Tehnikaülikooli veemikrobioloog ja ökoloog Kai Künnis-Beres.

Üldjuhul on sellises veeproovis silmaga nähtav hõljuv pruunikas ollus või helbekesed ning veetootja tahab teada, mis see on. «Mikroskoobiga vaadates ilmneb mulle juba tuttav pilt: limase heljumi moodustavad bakterid; pahatihti leidub seal ka algloomi, kes bakterite massi peal jõudsasti paljunevad,» kirjeldas teadlane.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles