Sisukord
Arvamus
Tänane leht
03.02.2016
Eesti USA neljakordistab kulu Euroopa kaitsmisele Horoskoop Mälumäng Palju õnne Dilbert Muinsusametnikud välja, elamusmuseaalid asemele Male Eesti leidis ühe pagulaskandidaadi Eesti nõudis Pärnumaal taksojuhi tapnud mehed välja Eesti eksperdid ei võta BBC sõjamängu tõsiselt Maanteeamet viib kiiruskaamera sõitma Tagakülg Tallinn Music Week kolib õue Eesti lühiuudised Eesti vanim inimene: «Kahetseda pole mul midagi» Oliver Kruuda piimatööstusele terendab pankrot (12) Majandus Aasta ettevõtja Jevgeni Kabanov: terve mõistus päästab Eesti (1) Majanduse lühiuudised Bigbanki krediitkaart osutus kiirlaenurakenduseks Oliver Kruuda piimatööstusele terendab pankrot (12) Välismaa USA neljakordistab kulu Euroopa kaitsmisele Euroopa ehitab uut kosmoseraketti Taani teatri migrantidest näitlejad peavad riigist lahkuma (7) Hillary Clinton võitis napilt, Trump põrus ootamatult Rahu-Nobelile esitati nii paavst, Trump kui ka afgaani naisratturid Välismaa lühiuudised Arvamus Vastukaja: Eesti ametnikukesksus, töövõtjate kaasatus, maksud kaupades ja teenustes Margus Tsahkna: eestilik põikpäisus viib sihile (16) Andres Koppel: kas kahtlaste teadusartiklite avaldamine rämpsajakirjades on kahjutu? Postimees 1937. aastal: Tõnissonile öeldi «ei» Juhtkiri: üksnes sõprade raud meie rahu ei kaitse (2) Kadri Hansalu: ettevõtjad, ümberpöörd! (4) Erkki Bahovski: Odini sõdalased tekitavad huvitavaid küsimusi (6) Kultuur Kultuuri lühiuudised Fabula tihendab konkurentsi e-raamatu laenutuse turul (2) Alanud on «Tõe ja õiguse» aasta Teismeliste seitse surmapattu (1) Kuidas rääkida maksuametnikuga luulest Sport Spordi lühiuudised Jalgpalli Meistrite liiga klubi saatis Eesti koondislasele ametliku kutse Eesti erilisim koondis näitab end kodus Siberi klubiga hätta jäänud Rock jäi kõrgest eesmärgist väga kaugele Tammjärve hooaeg jäi puugihammustuse tõttu pooleli Tallinn Muinsusametnikud välja, elamusmuseaalid asemele Tarbija Mõõduvõtt siseterviserajal: maratonimees versus pankur Lihtne nipp, et istuv eluviis ei tapaks Tartu Lagunevate koolimajade all tiksub halastamatult ajapomm Tartu laululava katus nõuab kiiret remonti Abilinnapead: peab remonditempot tõstma Arstid sõidavad uurima Hue lapsi Nõo ootab läbirääkimisteks haldusreformi seadust (1) Armastust ja kirge põhjustab klaver Meelelahutus Koomiks Sudoku

Vastukaja: Eesti ametnikukesksus, töövõtjate kaasatus, maksud kaupades ja teenustes

2 min lugemist

Vastukaja artiklile «Töörühm otsib Eesti majanduskasvu pärssivaid elevante» (PM 1.02)

Ajakirjandust nimetatakse meil neljandaks võimuks. Ootaks siis järgnevalt, et tehtaks intervjuud inimestega, kes selle töörühma ellu kutsusid: et need ütleks otse välja, kas töörühma väljaarendatud mõtetega lõpuks arvestatakse või mitte.

Vastasel juhul on taas lõpptulem selline, et istutakse, arutatakse, töötatakse, genereeritakse jne, aga töörühma ellukutsujatel pole mingit, isegi mitte eetilist kohust nende järeldustega arvestada. Aeg aga, mis on Eesti arengut silmas pidades ääretult oluline, on jälle edasi läinud ja mingid summad on huugama pandud.

Sellistel töörühmadel pole mingit väärtust niikaua, kui neid ei kuulata. Ei kuulata meil akadeemikuid, oma ala professionaale, siis on «tellimus» arvajate töötulem juba ennustatav: palju häid mõtteid, millest ellu viiakse vaid need, mis niigi koalitsioonileppes sees. Neljas võim võiks nüüd otsustajaid veidikene survestada...

Jaanis Valk


Riigi egiidi all ei tohi kirjutada teost «Eesti majandus, quo vadis?»

Riik on reetlik ja mõtleb ametnikukeskselt. Kogemus on ju olemas. Töötukassa nõukogu määramisel ja reservide riigikassasse eksproprieerimisel ei hoolinud riik tööandjate teravast kriitikast ja väitis, et riik teab pareminim, keda ja kuidas aidata, raha kasutada.

Ometigi kuulub see raha töövõtjatele, kes põgenevad riigist, sest nad ei tunne ennast kaasatuna. Kui raha neilt ära varastada, siis ei maksa ka imestada. Kui tööandjad tahavad nõu anda, siis võiksid nad kaasata riiki enda manifesti koostamise juurde, rõhutada seda, mida on tarvis, mitte leppima sellega, mille riik välja nopib.

Marek Mägi


Minu soovitus riigile oleks selline, et rahaliste maksutulude ebapiisavuse tingimustes võiks riik hakata vastu võtma makse kaupades ja teenustes.

Kui nüüd arvatakse, et see oleks keskaegne ja ääretult ebamugav viis maksude kogumiseks, siis tegelikult see nii ei oleks. Tegelikult riik ei vajagi toimimiseks niivõrd raha kui mitmesuguseid teenuseid ja kaupu, seda aga koordineeritult, õiget kaupa või teenust vajatakse õiges kohas, seega tuleks kasutada süsteemi, mis seda võimaldaks.

Kuna paljudel avalikus sektoris töötajatel on palgad niivõrd väikesed, et pole võimalik raha säästa, siis on selge, et raha on olnud üksnes vahendaja, mille kaudu on inimesed saanud tarbida vajalikke kaupu ja teenuseid. Ehk oleks siis võimalik seda raha vaheetappi tarbimisvajaduste rahuldamisel kaotada või vähemalt vähendada?

Margus Eimre

Seotud lood
    02.02.2016 04.02.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto