Sisukord
Kultuur
Tänane leht
03.02.2016
Eesti USA neljakordistab kulu Euroopa kaitsmisele Horoskoop Mälumäng Palju õnne Dilbert Muinsusametnikud välja, elamusmuseaalid asemele Male Eesti leidis ühe pagulaskandidaadi Eesti nõudis Pärnumaal taksojuhi tapnud mehed välja Eesti eksperdid ei võta BBC sõjamängu tõsiselt Maanteeamet viib kiiruskaamera sõitma Tagakülg Tallinn Music Week kolib õue Eesti lühiuudised Eesti vanim inimene: «Kahetseda pole mul midagi» Oliver Kruuda piimatööstusele terendab pankrot (12) Majandus Aasta ettevõtja Jevgeni Kabanov: terve mõistus päästab Eesti (1) Majanduse lühiuudised Bigbanki krediitkaart osutus kiirlaenurakenduseks Oliver Kruuda piimatööstusele terendab pankrot (12) Välismaa USA neljakordistab kulu Euroopa kaitsmisele Euroopa ehitab uut kosmoseraketti Taani teatri migrantidest näitlejad peavad riigist lahkuma (7) Hillary Clinton võitis napilt, Trump põrus ootamatult Rahu-Nobelile esitati nii paavst, Trump kui ka afgaani naisratturid Välismaa lühiuudised Arvamus Vastukaja: Eesti ametnikukesksus, töövõtjate kaasatus, maksud kaupades ja teenustes Margus Tsahkna: eestilik põikpäisus viib sihile (16) Andres Koppel: kas kahtlaste teadusartiklite avaldamine rämpsajakirjades on kahjutu? Postimees 1937. aastal: Tõnissonile öeldi «ei» Juhtkiri: üksnes sõprade raud meie rahu ei kaitse (2) Kadri Hansalu: ettevõtjad, ümberpöörd! (4) Erkki Bahovski: Odini sõdalased tekitavad huvitavaid küsimusi (6) Kultuur Kultuuri lühiuudised Fabula tihendab konkurentsi e-raamatu laenutuse turul (2) Alanud on «Tõe ja õiguse» aasta Teismeliste seitse surmapattu (1) Kuidas rääkida maksuametnikuga luulest Sport Spordi lühiuudised Jalgpalli Meistrite liiga klubi saatis Eesti koondislasele ametliku kutse Eesti erilisim koondis näitab end kodus Siberi klubiga hätta jäänud Rock jäi kõrgest eesmärgist väga kaugele Tammjärve hooaeg jäi puugihammustuse tõttu pooleli Tallinn Muinsusametnikud välja, elamusmuseaalid asemele Tarbija Mõõduvõtt siseterviserajal: maratonimees versus pankur Lihtne nipp, et istuv eluviis ei tapaks Tartu Lagunevate koolimajade all tiksub halastamatult ajapomm Tartu laululava katus nõuab kiiret remonti Abilinnapead: peab remonditempot tõstma Arstid sõidavad uurima Hue lapsi Nõo ootab läbirääkimisteks haldusreformi seadust (1) Armastust ja kirge põhjustab klaver Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kuidas rääkida maksuametnikuga luulest

2 min lugemist
"Trumbo" FOTO: Kaader filmist

Tänavu möödub ümmargune arv aastaid sellest, kui Majakovski leidis, et maksuametnikuga luulest rääkida on mõttetu, ja kui seda allegooriat arendas muusik Billy Bragg, sotsialist. Nende vahele mahub lugu Dalton Trumbost, ühest oma aja kõige enam teeninud stsenaristist, keda riik karistas sõnavabaduse eest ja kes ei leidnud seetõttu Hollywoodis vahepeal tööd, võitis aga ometi mitu Oscarit.

Tellijale Tellijale

Kui «Trumbo» stsenarist John McNamara produtsent Kevin Brownile Trumbost kõneles, ei arvanud McNamaragi, et sellest keegi Hollywoodis filmi tahaks. Lugu on ju poliitiline, Hollywoodist, ei toimu nüüdisajal, märulit ei lööda ja peategelane on kommunist. Brown ütles aga, et see on ilmselt vägevaim Taaveti ja Koljati lugu, mida ta on kuulnud, ning erinevalt paljudest tõsielulugudest õnneliku lõpuga.

Trumbo noor tütar küsib filmi alguses isalt, miks too on kommunist, ja kui isa on, kas siis temagi. Kui sul on koolis lõunaks kaasas võileib, aga ühel teisel õpilasel ei ole midagi, mida sa siis teed, küsib Trumbo. Jagan, kostab tüdruk. Kommunist, konstateerib Trumbo.

02.02.2016 04.02.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto