Sisukord
Juhtkiri
Tänane leht
03.02.2016
Eesti USA neljakordistab kulu Euroopa kaitsmisele Horoskoop Mälumäng Palju õnne Dilbert Muinsusametnikud välja, elamusmuseaalid asemele Male Eesti leidis ühe pagulaskandidaadi Eesti nõudis Pärnumaal taksojuhi tapnud mehed välja Eesti eksperdid ei võta BBC sõjamängu tõsiselt Maanteeamet viib kiiruskaamera sõitma Tagakülg Tallinn Music Week kolib õue Eesti lühiuudised Eesti vanim inimene: «Kahetseda pole mul midagi» Oliver Kruuda piimatööstusele terendab pankrot (12) Majandus Aasta ettevõtja Jevgeni Kabanov: terve mõistus päästab Eesti (1) Majanduse lühiuudised Bigbanki krediitkaart osutus kiirlaenurakenduseks Oliver Kruuda piimatööstusele terendab pankrot (12) Välismaa USA neljakordistab kulu Euroopa kaitsmisele Euroopa ehitab uut kosmoseraketti Taani teatri migrantidest näitlejad peavad riigist lahkuma (7) Hillary Clinton võitis napilt, Trump põrus ootamatult Rahu-Nobelile esitati nii paavst, Trump kui ka afgaani naisratturid Välismaa lühiuudised Arvamus Vastukaja: Eesti ametnikukesksus, töövõtjate kaasatus, maksud kaupades ja teenustes Margus Tsahkna: eestilik põikpäisus viib sihile (16) Andres Koppel: kas kahtlaste teadusartiklite avaldamine rämpsajakirjades on kahjutu? Postimees 1937. aastal: Tõnissonile öeldi «ei» Juhtkiri: üksnes sõprade raud meie rahu ei kaitse (2) Kadri Hansalu: ettevõtjad, ümberpöörd! (4) Erkki Bahovski: Odini sõdalased tekitavad huvitavaid küsimusi (6) Kultuur Kultuuri lühiuudised Fabula tihendab konkurentsi e-raamatu laenutuse turul (2) Alanud on «Tõe ja õiguse» aasta Teismeliste seitse surmapattu (1) Kuidas rääkida maksuametnikuga luulest Sport Spordi lühiuudised Jalgpalli Meistrite liiga klubi saatis Eesti koondislasele ametliku kutse Eesti erilisim koondis näitab end kodus Siberi klubiga hätta jäänud Rock jäi kõrgest eesmärgist väga kaugele Tammjärve hooaeg jäi puugihammustuse tõttu pooleli Tallinn Muinsusametnikud välja, elamusmuseaalid asemele Tarbija Mõõduvõtt siseterviserajal: maratonimees versus pankur Lihtne nipp, et istuv eluviis ei tapaks Tartu Lagunevate koolimajade all tiksub halastamatult ajapomm Tartu laululava katus nõuab kiiret remonti Abilinnapead: peab remonditempot tõstma Arstid sõidavad uurima Hue lapsi Nõo ootab läbirääkimisteks haldusreformi seadust (1) Armastust ja kirge põhjustab klaver Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: üksnes sõprade raud meie rahu ei kaitse

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

Kaks maakeelset sõna, mida julgeolekupoliitikas peale kõikvõimalike NATO akronüümidele usinasti kasutatakse, on «heidutus» ja «võimekus». Kõlavad kantseliitlikult, aga on tegelikult tähtsad.

Mõlema seisukohast on USA presidendi Barack Obama administratsiooni sõnum Kesk- ja Ida-Euroopasse paigutatava raskerelvastuse, soomukite ja muu tehnika mahu suurendamisest hea. Ühendiriigid neljakordistatavad tuleval aastal Euroopa kaitsekulutusi. Kuid seejuures tasuks meenutada, et turvatunnet saame luua vaid siis, kui me ei unusta ka ise oma kaitsevõime nimel pingutada, muu hulgas ka endasse uskuda.

Julgeolekupoliitiline olukord maailmas on kõike muud kui lihtne. Suures pildis on teguriteks olukord Süürias, nn Islamiriigi tegevus, Ida-Ukraina, Krimmi küsimus de jure ja de facto, põgenikekriis ja mitmed muud asjaolud.

Venemaa on nafta hinna languse ja sanktsioonide tõttu majandusliku surve all ning valmis mitmesugusteks kokkulepeteks. USAs on presidendivalimiste aasta ning ametist lahkuv Obama jätaks ilmselt hea meelega jälje ajalukku – kõigile midagi, nagu Nobeli rahupreemia laureaadile kohane, kui pisut irooniline olla. Juuli alguses peetakse Varssavis NATO tippkohtumine ja sealt laekuvad teated saavad olema tähelepanuväärsed. Saksamaal tulevad valimised järgmisel aastal. Meil tuleb kõiki neid ja veel paljusid väiksemaid detaile hoolsalt tähele panna ja analüüsida.

Turvatunnet saame luua vaid siis, kui me ei unusta ise oma kaitsevõime nimel pingutada, muu hulgas ka endasse uskuda.
2

NATO puhul räägime kollektiivkaitsest. Seda vihmavarju mitte ei hoita, vaid me hoiame. Ühiselt. Kuid paraku on neid, kellele meeldib küll varju all kükitada, aga ise seejuures kätt mitte külge panna. Jutt on mõistagi kahest protsendist SKTst kaitsele, mida Eesti on pidanud iseenesestmõistetavaks, kuid mõnedki riigid, sealhulgas meie naabrid, paraku mitte. See nõrgestab kahtlemata meiegi kaitsevõimet.

Teine oluline asjaolu on ka ühiskonna üldine tervis, inimeste sotsiaalmajanduslik kindlustunne, sidusus. Demokraatlikke väärtusi (mitte ainult sõnades) edendavatel poliitikutel lasub siinkohal suur vastutus. Pinged ja lõhestatus ühiskonnas tekitavad ebakindlust, käegalöömismeeleolu ja niimoodi haavatud riik end kaitsta ei suuda. Seevastu kodanikuühiskonna märgid, nagu näiteks arvukas ja hinnatud Kaitseliit, teevad meid igas mõttes tugevamaks.

Rohkem NATO ja USA sõjatehnikat pikemat aega kohapeal tähendab meile võimalust tõhustada riigikatset ja parandada selle valdkonna pikaajalist planeerimist. Ühtlasi on see heidutav signaal idale. Kuid enesekaitse oli, on praegu ja tulevikuski peaasjalikult meie endi kätes.

Seotud lood
02.02.2016 04.02.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto