Sisukord
Uudised
Tänane leht
04.02.2016
Eesti SMITi töötaja: riigikontrollile tehti Potjomkinit (3) Mälumäng Kas näeme Kallase ja Savisaare võitlust? (40) Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Tagakülg Eesti eraldab liitlaste majutamiseks 40 miljonit eurot Jaan Kaplinski sai Euroopa kirjandusauhinna (2) Tallinnas tegutseb 70 profivarast Eesti lühiuudised Peterburi jäätmehoidla leke ei mõjuta inimesi Esikülg 4. veebruar Kenderi eelistung jõudis kesta mõne minuti Kuldmedalist Kelly Sildaru jõudis tagasi kodumaale Majandus Seakatku nakatunud farmid eirasid ohutusnõudeid Konkurentsiamet keelas G4Sil hinnaga mängimise Eesti piimatööstuse olukord on stabiilne Bensiiniliitri hinnast läheb kaks kolmandikku riigile (8) Välismaa Brexit lõhestab Briti konservatiive ja valitsust Välismaa lühiuudised Euroopa Cameroni soovidele avasüli vastu ei tule Arvamus Martin Vahter: riik blufib tõmbekeskuste arvu tegelikust mitu korda suuremaks (1) Kaido Pihlakas: juristid võiks viia lilli Jaan Poskale Tiit Reinberg: haldusreform võiks tuua tasuta ühistranspordi Juhtkiri: julgem elada Päeva karikatuur Postimees 1919. aastal: Petseri-Võru väerindelt Kristi Anniste: palgalõhe kahjustab riiki (10) Aleksander Laane: jagame Eesti Energia kaheks (27) Kultuur Folk metal’i lipulaev Metsatöll Postimehe Kinos: «Hundi süda sees» (4) TMW avalikustas tänavused esinejad Põgene, vaba laps Plaadifirma juht usub, et järgmine suur staar võib tulla Eestist Sport Spordi lühiuudised Pingevaba teekond sajandi ime poole (1) Olümpiasportlased on Zika viiruse tõttu hirmul Tehnoloogiline doping kimbutab rattamaailma (1) Tarbija Kuidas katta lauda rasvatihasele? AK TMW avalikustas tänavused esinejad Plaadifirma juht usub, et järgmine suur staar võib tulla Eestist Tartu Omavalitsustel on nüüd võimalus võidelda Tartu lapsed ja ohutus – prioriteedid paika! Lastehoiud sundisid vanemaid pesu pesema. Linnajuhid on rabatud (1) Geen tõmbab kogujaid uude poodi Karjäärinõustaja avardab minapilti Meelelahutus Koomiks Sudoku

Bensiiniliitri hinnast läheb kaks kolmandikku riigile

1 min lugemist
FOTO: Pm

Kui enne mootorikütuste aktsiisitõusu läks iga automaattanklast ostetud bensiiniliitri eest maksudena riigikassasse vaid umbes pool, siis pärast uute aktsiisimäärade kehtestamist 1. veebruaril on maksude osakaal kasvanud pea kahele kolmandikule.

Eile hommikul maksis Neste ja teiste suuremate kütusemüüjate automaattanklas bensiini 95 liiter 0,969 eurot. Sellest 0,161 eurot moodustas käibemaks ning 0,465 eurot aktsiis. Kokku moodustavad maksud 65 protsenti liitri hinnast.

Käibemaks on kütuse hinnas muutuv komponent, mis tähendab, et mida madalam on kütuse hind, seda väiksem on ka käibemaksu osa selles hinnas ja vastupidi. Näiteks kolm aastat tagasi, 2013. aasta veebruari alguses, maksis bensiiniliiter 1,349 eurot, aga käibemaksu tuli sellelt maksta tervelt 22,5 eurosenti. Aktsiis oli siis aga 0,423 eurot liitri eest ning käibemaks ja aktsiis kokku moodustasid 48 protsenti bensiiniliitri hinnast.

Aktsiis on aga muutumatu komponent, mistõttu kütuse odavnedes selle osakaal kasvab.

Mida suurem on aktsiis ja maksukoormus, seda vähem liigub mootorikütuste jaehind kaasa nafta hinna liikumistega maailmaturul. Halb uudis on siin see, et kui nafta hind langeb järsult, siis selle mõju meie rahakotile on väiksem, kui me näha tahaksime, sest mootorikütuste jaehind nii järsult ei lange.

Hea uudis on aga see, et kui nafta hind hakkab tõusma, siis kütuste jaehinna tõus nii järsk ei ole.

Seotud lood
03.02.2016 05.02.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto