Sisukord
Arvamus
Tänane leht
04.02.2016
Eesti SMITi töötaja: riigikontrollile tehti Potjomkinit (3) Mälumäng Kas näeme Kallase ja Savisaare võitlust? (40) Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Tagakülg Eesti eraldab liitlaste majutamiseks 40 miljonit eurot Jaan Kaplinski sai Euroopa kirjandusauhinna (2) Tallinnas tegutseb 70 profivarast Eesti lühiuudised Peterburi jäätmehoidla leke ei mõjuta inimesi Esikülg 4. veebruar Kenderi eelistung jõudis kesta mõne minuti Kuldmedalist Kelly Sildaru jõudis tagasi kodumaale Majandus Seakatku nakatunud farmid eirasid ohutusnõudeid Konkurentsiamet keelas G4Sil hinnaga mängimise Eesti piimatööstuse olukord on stabiilne Bensiiniliitri hinnast läheb kaks kolmandikku riigile (8) Välismaa Brexit lõhestab Briti konservatiive ja valitsust Välismaa lühiuudised Euroopa Cameroni soovidele avasüli vastu ei tule Arvamus Martin Vahter: riik blufib tõmbekeskuste arvu tegelikust mitu korda suuremaks (1) Kaido Pihlakas: juristid võiks viia lilli Jaan Poskale Tiit Reinberg: haldusreform võiks tuua tasuta ühistranspordi Juhtkiri: julgem elada Päeva karikatuur Postimees 1919. aastal: Petseri-Võru väerindelt Kristi Anniste: palgalõhe kahjustab riiki (10) Aleksander Laane: jagame Eesti Energia kaheks (27) Kultuur Folk metal’i lipulaev Metsatöll Postimehe Kinos: «Hundi süda sees» (4) TMW avalikustas tänavused esinejad Põgene, vaba laps Plaadifirma juht usub, et järgmine suur staar võib tulla Eestist Sport Spordi lühiuudised Pingevaba teekond sajandi ime poole (1) Olümpiasportlased on Zika viiruse tõttu hirmul Tehnoloogiline doping kimbutab rattamaailma (1) Tarbija Kuidas katta lauda rasvatihasele? AK TMW avalikustas tänavused esinejad Plaadifirma juht usub, et järgmine suur staar võib tulla Eestist Tartu Omavalitsustel on nüüd võimalus võidelda Tartu lapsed ja ohutus – prioriteedid paika! Lastehoiud sundisid vanemaid pesu pesema. Linnajuhid on rabatud (1) Geen tõmbab kogujaid uude poodi Karjäärinõustaja avardab minapilti Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tiit Reinberg: haldusreform võiks tuua tasuta ühistranspordi

2 min lugemist
Tiit Reinberg FOTO: Järva Teataja

Riigi sund panna kohalikud omavalitsused ühinema on löönud kohaliku elu kihama. Üksteise võidu on naabritele tehtud ühinemisettepanekuid ja nüüd peavad vallajuhid välja selgitama, kelle kosjaviinad vastu võtta ja kes ära põlata, kirjutab Järva Teataja ajakirjanik Tiit Reinberg.

Kohalikud poliitikud on lubanud, et rahvas ei jää nii oluliselt arutelult kõrvale, ja praegu peetaksegi paljudes Järvamaa kultuuri- ja seltsimajades koosolekuid, kus vallavanem ja vallavolikogu esimees selgitavad ühinemise plusse ja miinuseid.

Peetakse üheskoos nõu, kas panna leivad ühte kappi üksnes paari naabriga, et saada nõutud 5000 elaniku piir täis, või minna täispangale ja moodustada tervest Järvamaast üks vald. Mõlema variandi puhul saab seltsimajas tahvlile kirjutada hulga poolt- ja vastupõhjendusi.

Järvamaa pole erand ja küllap korraldatakse üle Eesti selliseid koosolekuid lähiajal mitte kümneid, vaid sadu. Ikka igas suuremas külas.

See meenutab valimiseelset aega, mil samad vallajuhid käisid seltsimajades rääkimas, mida head hakkab vallas lähiaastatel juhtuma, kui just nemad võimule pääsevad.

Lihtsad inimesed kuulsid lihtsaid lubadusi, nagu «Meie ei luba kohalikku kooli kinni panna», «Meie parandame lasteaia lekkiva katuse ära» või «Meie lükkame talvel teed lumest puhtaks».

Võibolla vajaksid nüüdki inimesed lihtsaid lubadusi, et oleks lihtsam otsustada.

Järva maavanem Alo Aasma propageerib mõtet ühendada kõik 12 Järvamaa omavalitsust. Maavalitsuses on valminud ka poolesajaleheküljeline analüüs, mis kubiseb arvudest.

Isegi üks vallavanem on mulle tunnistanud, et ta pole jõudnud seda pikka dokumenti läbi töötada, mida tahta siis lihtsast töömehest, kes õhtul seltsimaja viimases pingireas istet võtab.

Maavalitsuse koostatud analüüsist selgub, et 12 omavalitsuse ühinemisega saaks Järvamaa riigilt ligi viis miljonit eurot ühekordset toetust ja edaspidi hoiaksime aastas üksnes väheneva ametnike armee pealt kokku pool miljonit eurot.

Aga mis needki arvud ütlevad inimesele, kes ei tea, kui palju kulub Järvamaal aastas raha teehooldusele või lasteaedade ülalpidamisele. Ühele inimesele on see terve varandus, aga 31 000 elanikuga maakonnale vist mitte eriti suur summa.

Kui vallavanemad ja vallavolikogu esimehed käituksid ka praegu nagu valimiste eel, siis teeksid nad inimestele selgeks, et kokkuhoitud poole miljoni euroga saaks Järvamaal Tallinna eeskujul tasuta ühissõidukid käima panna ja raha jääks veel ülegi.

Inimestele tuleb selgeks teha, mida nad ühinemisest võidavad. Aus oleks muidugi rääkida ka sellest, mida nad kaotavad, muidu juhtub nii nagu pärast valimisi. Kampaania ajal reklaamiti maksude alandamist, kuid kütuseaktsiisi tõusust ei rääkinud keegi. Ometigi läks paar päeva tagasi bensiini liiter viis senti kallimaks.

Seotud lood
03.02.2016 05.02.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto