K, 28.09.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Lavatagune elu saab nähtavaks

Priit Pullerits
, vanemtoimetaja
Lavatagune elu saab nähtavaks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Tallinna Linnateater nõustus juubeli puhul rahvale paljastama, mis toimub tegelikult teatri seinte vahel.

Mis siis saab, kui lavastajal tuleb idee? Selge see, et küllap ta läheb sellega teatrisse. Aga edasi?

Seda näeb reede õhtul pärast «AKd» Tallinna Linnateatri 50 aasta juubelile pühendatud saates «Ideest aplausini». Nagu kirjeldab tunniajalise saate režissöör Kertu Köösel, laenates mõtteid esimeste minutite võtmetegelaselt lavastaja Elmo Nüganenilt, hakkab teater seejärel tööle nagu aurumasin – lastakse vilet ja vahel ka auru välja.

Diana Leesalu stsenaariumi järgi tehtud ning Margus Saare toimetatud saates saabki oma silmaga veenduda, kuidas, nagu pealkiri kuulutab, sünnib ja valmib üks teatritükk. Kuni selle hetkeni, mil vaatajad saalis plaksutama hakkavad.

ETV võttegrupp, kus operaator oli Ergo Treier, helioperaator Antti Mäss ning valgustajateks Tõnu Simm, German Golub ja Karl Hallik, veetis linnateatri seinte vahel ligi seitse päeva, et teatritöö tavaliselt varjatud palet vaatajateni tuua. Režissöör Kööselile avaldas seejuures muljet, kui soojalt linnateatri kollektiiv telemehi vastu võttis ja abistas. «Käisime kambas mööda maja ringi,» meenutab ta. «Lõpuks olime seal nagu oma inimesed.»

Aga saade «Ideest aplausini» ei ole tehtud sügavmõtliku näoga. Kööseli sõnul oli eesmärk pakkuda meeleolukat vaatamist. «Ei pea ju tõsiselt ja targa tekstiga sünnipäeva tähistama,» lausub ta. Ehkki sissevaade teatritöösse on dokumentaalne, tuleb saatesse ka lõike, kus näitlejad esitavad sketše. Ei, täpsustab Köösel, need ei ole klassikalised, lavastatud lõbus-iroonilised lühietteasted, vaid tõukuvad justkui iseenesest teatri argipäevast. Näiteks saab teada, mida sisaldavad need näiliselt alkohoolsed joogid, mida etenduste tarvis kokku segatakse, ning kuidas näitlejad neid enne lavale astumist proovivad. «See on lõbus,» kinnitab Köösel.

Lisaks pühendab ETV 2 järgmise nädala pühapäeval linnateatri juubelile kell 20 algava teemaõhtu, mis vältab tugevasti üle südaöö.

Tagasi üles