Sisukord
Arvamus
Tänane leht
05.02.2016
Eesti Rongavanemale koidavad kibedad päevad (31) Mälumäng Horoskoop Male Dilbert Vana Veskimöldre kõrvale kerkib uus (1) Palju õnne Anu Luure, juhuse tahtel teistmoodi kooli õppealajuhataja Tagakülg Erki Holmberg – mees kolme presidendi taustal Reisihimulised eestlased vajavad üha sagedamini konsulaarabi Magusameister Otto Kubo rõõmustab aasta esimese üllatuse üle Valik teenetemärkide saajaid Presidendilt saab sel aastal teenetemärgi 99 inimest Reinsalu jättis alkoholiseaduse eelnõu kooskõlastamata Eesti lühiuudised Majandus Indrek Neivelt teeb uut panka Majanduse lühiuudised Bensiin kallines oodatust poole rohkem Pangad teenivad endiselt prisket kasumit Välismaa Lõpuks ometi avati Moskvas Gulagi muuseum Tants Assange’i ümber jätkub Välismaa lühiuudised Assange’i saaga Läti korruptsioonitõrjebüroo uurib Hispaania erootikaajakirja väidet Arvamus Lugejakiri: nagu ülesärritatud sipelgapesa? Jürgen Tamme: nii nad tapsidki meie Schengeni! (7) Juhtkiri: maksa elatusraha ära, või muidu… Veebikommentaarid Postimees 1929. aastal: vangla põgenik ja tema armuke Henrik Roonemaa: unustage see 5G natukeseks ära Ilmar Raag: psühholoogiline kaitse pole voodoo (22) Päeva karikatuur Oudekki Loone: Rõivas, Tsahkna ja Ossinovski kolme väärtuse vahel (21) Kultuur Filme tuleb nagu Vändrast saelaudu Sport Spordi lühiuudised Vormel-1 Renault’ moodi: äri ja edu, glamuuri pole vajagi Peep Pahv: tolavankade paraad ja tõsised presidendikandidaadid (3) Kahe päevaga põrandalt absoluutsesse tippu Tallinn Vana Veskimöldre kõrvale kerkib uus (1) Tarbija Lõpuks ometi avati Moskvas Gulagi muuseum Tartu Leludes peituvad ohud Veiko Uri: miks mitte väike heategu teha Tudengeil valmib tiksuv keelepomm Vaike Reemann aitab mõista vanade asjade suurt võlu (1) Mart Jagomägi hällitas Ilmamaad Urve Kaasik, naisliikumise liikumapanev jõud Tennisistid selgitavad Tartu meistrid Tartu-Tallinna suusasõidust möödub pool sajandit Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: maksa elatusraha ära, või muidu…

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

Tuhanded mehed ja naised, kes oma lastele elatusraha ei maksa, on üsna ühtviisi jutuks olnud pikki aastaid. Isegi need, kellel tegelikult suur sissetulek, ent miskipärast kange tahtmine just oma laste elatusraha maksmisest trikitades ja pettes viilida, pääsesid kergelt.

Nüüd järk-järgult jõustuvad seadusemuudatused teevad aga Eestist riigi, millest kibedam on elatusrahavõlglaste elu vaid vähestes Euroopa riikides. Õigupoolest on kaua räägitud ka sellest, et riik võiks lastele mõeldud elatusraha esmalt välja maksta ja siis selle võlglasest vanemalt sisse nõuda. Võlanõudmise sunnivahendid on nüüd karmid, ent teine pool, mis tõepoolest hätta jäetud üksikvanema ja laste hädale kiiret leevendust tooks, on tegemata.

Meie põhiseadus (paragrahv 27) ütleb sõnaselgelt, et vanematel on õigus ja kohustus kasvatada oma lapsi ja hoolitseda nende eest, ning perekonnaseadus kohustab andma lastele ülalpidamist. Kiusu pärast elatusraha võlgu jäänute suur hulk näitab, et me pole suutnud Eestis selle kohustuse täitmist tagada ja süsteemi hambutuse tõttu on kannatanud laste õigused.

Elatusraha nõudmisel korra majja löömisest on vahetu kasu neile, kelle pahatahtlikud võlglased nüüd näiteks autojuhiloa kaotamise hirmus vabatahtlikult maksma hakkavad või kellelt kohtutäiturid raha kätte saavad. Võib ka loota, et üldiselt väheneb hirm abitusse olukorda jääda. Riik näitab, et kohtu sõna maksab. Teisalt ei lahendata sellega nende üksikvanemaks jäetute probleemi, kelle endiselt teiseltpoolelt pole parasjagu midagi võtta. Eriti nüüd, kui võlgade sissenõudmise vahendid on olemas, tulekski kiireimas korras leida mõistlik ja tasakaalukas lahendus, kuidas ja millisel määral saaks riik neile appi tulla. Arutletud on selle üle tõepoolest kaua ning nüüd on aeg tegudeks.

Võlanõudmise sunnivahendid on nüüd karmid, ent teine pool, mis tõepoolest hätta jäetud üksikvanema ja laste hädale kiiret leevendust tooks, on tegemata.

Loomulikult ei tasu seejuures kujutleda, et riik võtaks kasvõi ajutiselt enda kanda miljonärist rongaisalt kohtus välja mõistetud hiigelsummad, ent näiteks elatusraha miinimumi ulatuses võiks riik väljamakse teha küll ning selle siis hiljem sisse nõuda. On moraalne ka selle juures mõelda, et abi tuleb ikkagi maksumaksjatelt, sealhulgas teistelt lapsevanematelt, kes oma pere eest hoolt kannavad.

Ent ühetaolise karmi hukkamõistu ja hinnangutega ei tasu ka liiale minna. Meie tänasegi lehe kirjeldused näitavad, kui erinevad on inimeste saatused ja olukorrad. Lisaks tänase artikli trotslikule Andrele pole raske kujutleda ka elule juba niigi mitutpidi alla jäävat võlglasest isa või ema, kes kõikvõimalikest lubadest ilma jäädes kõigele käega lööb. Just neist räägibki kogenud kohtutäitur, kartes, et osa võlglastest lihtsalt kaugeneb karmide reeglite tõttu ühiskonnast veelgi rohkem.  

Seotud lood
04.02.2016 06.02.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto