Sisukord
Kirev elu
Postimees
29.02.2020
Koroonaviirus jõudis Eestisse. See ei ole maailmalõpp! (33) Eesti Eestlased tekitavad koroonaviiruse tõttu välismaal õudu (25) IT-sektor andis majanduskasvule hoo sisse KOHALIK VAADE. Leedu läks viiruse pärast paanikarežiimile (1) Volikogu esimehel liiga suur palk ja liiga vähe tööd Majandus Tallink alustas sadamasõda (1) Börsidel käib veresaun «Merendusel pole rahvust, kuid riikidel on huvid» Välismaa KOHALIK VAADE. Leedu läks viiruse pärast paanikarežiimile (1) Ankara mängib Euroopa pudelikaelaga Calvini kodukirikus toimub katoliku missa USA saab esimese naiseriväelase Hädas Türgi pöördus NATO poole Vene ekspert: Erdoğan kaupleb Putiniga (3) Hispaania astus ajaloolise sammu võitluses libauudistega Arvamus Eesti ärielu kolm musketäri (1) Kultuur Kõrvad kikki – Eesti Laul 2020 on täis üllatusi ja intriige (2) Sport Gunnar Männik: kas lugupeetud VO2 max aitaks sportlast? Ferrari jääb Mercedesest hooaja alguses maha EKSKLUSIIVINTERVJUU ⟩ Kuidas võitsid püss ja suusad Dorothea Wiereri südame? Kliima Metsamulda talletunud süsinikku ei tohi alahinnata (4) Merendus «Merendusel pole rahvust, kuid riikidel on huvid» AK Kõrvad kikki – Eesti Laul 2020 on täis üllatusi ja intriige (2) Juurikas. Sigaretid ja viinad ja kirglised naised Arter Noorus ongi hukas! Ropendab nagu voorimees (3) Algaja poliitbroileri mure Seentest ülikond, koolnukomposter – matusekombed on muutumas Kõrvad kikki – Eesti Laul 2020 on täis üllatusi ja intriige (2) Film "Parimad aastad me elus": prantslased teevad ka vanadekodust ja Alzheimerist midagi elegantset Kuidas teha porgandist külmsuitsulõhet? Kuidas Tiidrek Nurme riskide kiuste imelise tulemuse tegi (1) Maailma viimane suur seiklus. Budapest-Bamako ralli ehk hullumeelne retk Aafrikasse Käbi on Eesti teemant Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ahviaasta alguse pidu Loodusmuuseumis! Valgusfestival avab esimese ilmakindla jääskulptuuri

2 min lugemist

Kui sa ilma üle kaeblejate kooris kaasa ei laula, siis sa polekski justkui õige eestlane. Halamise asemel võib aga ka ilma lihtsalt üle kavaldada. Ühe novaatorliku lahenduse selleks pakub Valgusfestival, luues jääskulptuuri, mis igasuguse ilmaga püsti jääb. Põnevat taiest saab vaadata sel esmaspäeval Ahvi aasta algusele pühendatud peol Loodusmuuseumi hoovis ning kuulata Aleksei Turovski põnevaid pajatusi ahvide elust.

FOTO: Leonardo Meigas

Esmaspäeval, 8. veebruaril ootavad Valgusfestival, Loodusmuuseum ja Eestimaa Looduse Fond kõiki Loodusmuuseumi hoovi Tallinna Vanalinnas, Lai 29a, et ühise peoga tervitada idamaade uusaastat ning avada esimest ilmakindlat jääskulptuuri.

Valgusfestivali korraldaja Indrek Lehe sõnul innustas uut lahendust looma trots, et kas tõesti peame laskma sombusel ilmal enda üle võimust võtta ning tähistama Eesti jääskulptuuride juubeliaastat ilusa kultuuritraditsiooni matusega. 

"Jääskulptuure on Tallinnas ja Tartus tehtud täpselt 20 aastat, alustades tulipühvli aasta skulptuurist Tallinna Raekoja platsil aastal 1996. Need on rõõmustanud ja kodudest välja meelitanud tuhandeid linlasi siis, kui on madalhooaeg ja kipub levima talvedepressioon," ütles Leht.

FOTO: Valgusfestival

Uuenduslik kaitsevitriin säästab jääskulptuuri soojade tuulte ja sademete eest ning kuna Eesti oludes on väga harilik temperatuuri kõikumine, võimaldab vajadusel taiest ka lisakülmutada.

Jääskulptuurid on seotud idamaade tavadega ja algava ahviaasta alguse puhul on loometöö muusaks väike orangutanibeebi. Taiese autor on noor andekas jääskulptor Mari Hiiemäe.

FOTO: Arvet Mägi / Virumaa Teataja

Projektiga on kaasas ka Eestimaa Looduse Fond ja Loodusmuuseum, sest peale kunstitraditsiooni hoidmise juhib loomaskulptuur tähelepanu looduskaitsele. "Seekordse jääskulptuuri muusaks valitud orangutanid on üks enam ohustatud ahviliike maailmas. Sama ohustatud liik on meie oma punase raamatu viigerhüljes. On sümboolne, et vitriiniga tuleb kaitsta nii kunsti, loomi kui ka hüljeste poegimiseks eluliselt tähtsat jääd," sõnas loodusteadlane Mart Jüssi.

Vitriini disain ja arendus valmis koostöös Eesti tippdisaineri Leonardo Meigase bürooga Leonardo Disain ning metallitööde eksperdi Hansanovaga.

Ahviaasta alguse pidu jääskulptuuri avamisega on kõigile kunsti- ja looduse sõpradele tasuta, Loodusmuuseumi põnevatele näitustele pääseb sooduspiletiga. Sündmus algab kell neli ja kestab poole kaheksani. Ahvide elust ja põnevast mõttemaailmast pajatab lugusid armastatud loomatark Aleksei Turovski. Kohapeal saab osta banaanipunši jõhvikatega ja idamaist toitu.

Hoovis loob meeleolu Sven Grünbergi teos "Milarepa laulud", kus helilooja on inspiratsiooni saanud legendaarse tiibeti poeeti ja pühamehe Milarepa luulest. Erandlikult pääseb muuseumi just esmaspäeval meeleoluka kunstipeo raames.

Seotud lood
28.02.2020 29.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto