Sisukord
Arvamus
Postimees
06.02.2016
Eesti Palju õnne Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Vastlakuklitestis võidutsesid traditsioonilised maitsed Ahviaasta eelõhtul ahvipäev Vene kirjanik paneb Pätsi allaandmist kahetsema Tagakülg Tabasalu kooli direktor lahkus ametist Tulistamise ajendiks Tallinna tänaval oli tüli Tapmises kahtlustatavatest vendadest üks oli äsja vabanenud arestist Eesti lühiuudised Talvefestival tõi Tallinna valguse ja kunsti Majandus Kui tark raha osutub väga rumalaks Välismaa Kommunistlik Kuuba võõrustab ajaloolist kirikupeade kohtumist Kurdist saadik: Türgil on oht muutuda Süüriaks Välismaa lühiuudised Arvamus Marti Aavik: loobuks feminismi-religioonist? (18) Neivelti teine tulemine (1) Postimees 1943. aastal: põdrakarjad Alutaguse metsades Vabal ajal ilma parim Mõnus ja rahulik (1) Aeg hambaid näidata Päeva karikatuur Donald Tomberg: kadunud algus Juhtkiri: brittide lahkumisest kaotavad kõik (3) Arvamusliider Madis-Ulf Regi: minu päevik 2016 Kultuur Nädala plaat #R8 Juri Lotmani graafiline autobiograafia Aja auk. Ringo Starr ja filmikunst Laiendatud pidu sinus eneses Luulehetk – hetk luules Kui tark raha osutub väga rumalaks Nädala album. Olematute filmide muusika Jeltsinil venelastega sama mure mis Pätsul eestlastega Galerii: kuidas arhitektuuritudengid Lasnamäed väänasid Uks täissitutud urkasse (2) Sport Tänak soovib Rootsi ralliks lumiseid olusid Jaak Maele sai saatuslikuks legendaarse büroojuhi hoidmine Spordi lühiuudised Eesti sportlaste ja tulevikulootuste suur «sõber» snus Tarbija Vastlakuklitestis võidutsesid traditsioonilised maitsed Hea teenindaja paneb kliendi end hästi tundma AK Nädala plaat #R8 Eesti saab uue märgi! Aja auk. Ringo Starr ja filmikunst Viimane veerg Elama peab Teeme rahval tuju paremaks Nädala album. Olematute filmide muusika Donald Tomberg: kadunud algus Peeter Langovitsi tagasivaade: valmis unistuste spordihall Kuidas saada üle mannetusest? (9) Arter Lavatagune elu saab nähtavaks Lavatagune elu saab nähtavaks Marko Reikop: juhus Pärnu poiss läheb Saaremaale MM-medalit jahtima Eha Komissarov: muuseum on koht kaunishingedele Kuidas professorist tudeng sai Lauri Leesi: olen õnnelik, et inimene suudab unustada halva ja hoida head «Pealtnägija» noorliige võtab sihikule pika tõsielufilmi (2) Venemaa tuntuim kunstnik Pavlenski: naelutatud munandid ja põlev FSB uks (4) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: brittide lahkumisest kaotavad kõik

2 min lugemist

Prantsusmaa peaminister Manuel Valls teatas hiljuti Davosi majandusfoorumil, et kui Euroopa pole võimeline migratsioonikriisile lahendust leidma, siis võib ühinenud Euroopa projekt oma lõpu leida. Ja seda juba lähiajal. Ilmselt on Vallsi sõnad liialdatud, kuid kahtlemata on rändekriis löönud mõrad eurointegratsiooni. Euroopa Liidu liikmesmaade hulgas on välja kujunemas grupp rahulolematuid, kuid teistest kaugemale on läinud Suurbritannia, kus valitsus on lubanud korraldada referendumi, millega otsustatakse, kas britid jäävad Euroopa Liitu või lähevad oma teed.

Briti valitsus on korduvalt mõista andnud, et pole rahul reeglitega, mille järgi elab Euroopa Liit. Praegune Briti peaminister David Cameron on esitanud reformikava, millega lihtsustuks eurotsooni mitte kuuluvate riikide juurdepääs Euroopa ühisturule ning lõdveneksid administratiivsed piirid Euroopa Liidu tasandil. Õli valab tulle migratsioonikriis, kuna Cameroni juhitav Suurbritannia ei taha endale selle lahendamisega kaasnevat vastutust võtta.

Teine suur põhjus, miks on Suurbritannia valitsus otsustanud referendumi korraldada, on enesekaitse parempopulistide ja -äärmuslaste eest, kes on migratsiooniprobleemide teravnemisest üle kogu Euroopa profiiti lõiganud, üritades õhutada ühiskonnas vihkamist ja  hirmu.

Ometi pole see David Cameroni valitsuse enesekaitse ohutu mäng. Kui nn Brexit (ingl British Exit) päevakorda tõusis, toetas enamik britte Euroopa Liitu jäämist. Viimased arvamusuuringud vihjavad sellele, et brittide toetus euroliidust lahkumisele on kasvanud. Eile avaldatud YouGovi uuringu järgi ei ole britid rahul David Cameroni pakutavate Euroopa Liidu reformikavadega ning enam kui pool vastajatest pooldas Euroopa Liidust lahkulöömist.

Meedias on palju viimastel kuudel analüüsitud brittide lahkumise tagajärgi Briti majandusele, muuhulgas lööki London City finantskeskusele, mis kuulub maailma olulisimate hulka. Kuid Brexitist kaotaksid kõik Euroopa Liidu liikmed, kuna paljude probleemidega ei ole Euroopa riigid võimelised üksi tegelema. Seda eelkõige kliima, julgeoleku ja majanduse vallas. Brittidel on tegelikult  läbi aastate olnud Euroopa Liidule positiivne mõju tänu sajandipikkustele parlamentaarsetele traditsioonidele ning ilmselt juba rahvuslike iseloomujoonte hulka kuuluvale skeptitsismile bürokraatia ja jaburate algatuste suhtes, mis Brüsselis aeg-ajalt päevakorda tõusevad. Suurbritannia etendab Euroopa Liidus teatavat tasakaalustavat jõudu ning selle kadumine muudaks meile kõigile tuttava Euroopa Liidu nägu põhjalikult.

Seotud lood
05.02.2016 08.02.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto