Sisukord
Arvamus
Postimees
06.02.2016
Eesti Palju õnne Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Vastlakuklitestis võidutsesid traditsioonilised maitsed Ahviaasta eelõhtul ahvipäev Vene kirjanik paneb Pätsi allaandmist kahetsema Tagakülg Tabasalu kooli direktor lahkus ametist Tulistamise ajendiks Tallinna tänaval oli tüli Tapmises kahtlustatavatest vendadest üks oli äsja vabanenud arestist Eesti lühiuudised Talvefestival tõi Tallinna valguse ja kunsti Majandus Kui tark raha osutub väga rumalaks Välismaa Kommunistlik Kuuba võõrustab ajaloolist kirikupeade kohtumist Kurdist saadik: Türgil on oht muutuda Süüriaks Välismaa lühiuudised Arvamus Marti Aavik: loobuks feminismi-religioonist? (18) Neivelti teine tulemine (1) Postimees 1943. aastal: põdrakarjad Alutaguse metsades Vabal ajal ilma parim Mõnus ja rahulik (1) Aeg hambaid näidata Päeva karikatuur Donald Tomberg: kadunud algus Juhtkiri: brittide lahkumisest kaotavad kõik (3) Arvamusliider Madis-Ulf Regi: minu päevik 2016 Kultuur Nädala plaat #R8 Juri Lotmani graafiline autobiograafia Aja auk. Ringo Starr ja filmikunst Laiendatud pidu sinus eneses Luulehetk – hetk luules Kui tark raha osutub väga rumalaks Nädala album. Olematute filmide muusika Jeltsinil venelastega sama mure mis Pätsul eestlastega Galerii: kuidas arhitektuuritudengid Lasnamäed väänasid Uks täissitutud urkasse (2) Sport Tänak soovib Rootsi ralliks lumiseid olusid Jaak Maele sai saatuslikuks legendaarse büroojuhi hoidmine Spordi lühiuudised Eesti sportlaste ja tulevikulootuste suur «sõber» snus Tarbija Vastlakuklitestis võidutsesid traditsioonilised maitsed Hea teenindaja paneb kliendi end hästi tundma AK Nädala plaat #R8 Eesti saab uue märgi! Aja auk. Ringo Starr ja filmikunst Viimane veerg Elama peab Teeme rahval tuju paremaks Nädala album. Olematute filmide muusika Donald Tomberg: kadunud algus Peeter Langovitsi tagasivaade: valmis unistuste spordihall Kuidas saada üle mannetusest? (9) Arter Lavatagune elu saab nähtavaks Lavatagune elu saab nähtavaks Marko Reikop: juhus Pärnu poiss läheb Saaremaale MM-medalit jahtima Eha Komissarov: muuseum on koht kaunishingedele Kuidas professorist tudeng sai Lauri Leesi: olen õnnelik, et inimene suudab unustada halva ja hoida head «Pealtnägija» noorliige võtab sihikule pika tõsielufilmi (2) Venemaa tuntuim kunstnik Pavlenski: naelutatud munandid ja põlev FSB uks (4) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aeg hambaid näidata

2 min lugemist
Urmas Reinsalu FOTO: Andrus Peegel

Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) pettumus, et kooseluseaduse ümber toimuv farss sai ootamatult nende süüks sokutatud, on andnud erakonna juhtkujudele vunki juurde. Kaotada pole enam ammu midagi ja nüüd tuleb hakata oma nägu taastama.

«KS-ga on hetkel paraku p-s, viimaste päevade läbirääkimised ei ole mingit paranemist toonud,» võttis eile üks võimuliidu poliitik SMSi teel kokku sellenädalased läbirääkimised kolme erakonna vahel, et leida kooseluseaduse rakendusaktidega lahendus, mis jätaks kõik ellu. Neljapäevane kukepoks valitsuse pressikonverentsil IRLi endise esimehe, justiitsminister Urmas Reinsalu (40) ning sotside praeguse juhi, tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski vahel oli ajendatud küll viimase veetava alkoholiseaduse juriidilisest kipakusest, kuid põhjuseid tuleb otsida hoopis kaugemalt ja mujalt.

Reinsalu, keda IRLi juhina hinnati kui Isamaa ja Res Publica leeride tasakaaluka ühendajana, prahvatas. Avalikkus oli ühe hetkega täis kahe erakonna tippmehe pilke ja pilkeid, irooniat ja üleviskamist. Telepildist ei olnud ülearu keeruline leida kaadrit, kus Reinsalu näitab sõna otseses mõttes hambaid. Moodsalt habetunud, sirge soenguga kunagisest tuhmivõitu poliitikust sai kaamerate ees tiiger.

Utoopiliste poliittehnoloogiliste ideede poolest tuntud Reinsalu oli üks kolmest, kes jõudis koos sotsist Andres Anvelti ja reformierakondlase Valdo Randperega läinud nädala esmaspäeval kooseluseaduse rakendusaktidega esimese kompromissini. Nagu kolmik nüüd kibedalt meenutab: kõik oli juba olemas, kuid omavahel jäädi kaheks minutiks liiga kauaks koos tuppa istuma. Just nende minutite jooksul astus ruumi Ossinovski, kes kokkuleppe põhja lasi.

Järgmise kompromissideeni – põhiseadusesse tuleb raiuda abielu ainult mehe-naise liiduna – jõudis ühel üsna unetul ööl väidetavalt just Reinsalu ning IRLi esimees Margus Tsahkna nägi selles igavikulises mõttes pääseteed. Ka see plaan jäi aga katki. Sestsaadik süüdistavad IRLi inimesed sotse sõnapidamatuses, sellest ka Reinsalu tulised väljaütlemised.

Õigupoolest läheb IRLi pettumus partneris tagasi läinud aasta suvesse, mil sotsid meisterdasid liitu Edgar Savisaarega. Õigemini on võimujagajate hinges kibedus läinud aasta kevadest, mil usaldamatusest kõigi ja kõige suhtes sai koalitsioonileppe olulisim peatükk.

Valitsuse loomise hetkest on kõigil kiusatus ajada jonni ka kõige väiksemates küsimustes. Ebakindlus, IRLi parteisisene peataolek, arusaamine, et see võimuliit ei pea tõenäoliselt vastu isegi mitte presidendivalimisteni, kasvab ja süveneb päevadega.

Uue nädala esimesed päevad näitavad, millal ja kuidas need aktid riigikogu päevakorda jõuavad.

On üsna selge, et 51 poolthäält riigikogus selle seaduse korrektseks vormistamiseks kokku ei tule ja mõeldakse, kuidas võtta eelnõust välja viis-kuus paragrahvi, et minna siis kergema versiooni peale ehk rakendusaktid (hetkeseisuga kokkuloetud) 44–45 poolthäälega vastu võtta. See eeldab aga, et Reformierakond suudab veenda poolt IRLi fraktsiooni ning ka osa Keskerakonnast, et nad lahkuksid hääletamise ajaks saalist. See on praegu kõige reaalsem kokkuleppekoht.

Järjest valjemalt ja julgemalt on kuulda ka kriitikat peaminister Taavi Rõivase suunas, kes on näidanud, et ta ei tule oma meeskonna juhtimisega toime. Justkui nautides hooletult kahe teise võimupartei omavahelist turritamist ja suutmata olukorda ohjata, jääb valitsuse mõranemise vastutus just tema kanda.

Seotud lood
05.02.2016 08.02.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto