Sisukord
Tartu Postimees
Postimees
10.02.2016
Eesti Mälumäng Palju õnne Male Dilbert Horoskoop Välisministri kabinetti saab pealt kuulata (3) Eesti lühiuudised Tagakaas Briti saatkond võttis Eesti HIV-ennetuse oma südameasjaks Ekspert nimetab laevade hinnaerinevust kummaliseks Sulailm on Pärnu rannas loonud jäist ilu Albaania pere saatus selgub täna (7) Majandus Majanduse lühiuudised Swedbank vallandas juhi päevapealt Soomlased alustasid Megastari koostamist Jan Mayer: reisilaevaehitus on väga kliendikeskne Välismaa NATO kaitseministrid valmistuvad Varssaviks Baieris kihutasid reisirongid üksteisele otsa Välismaa lühiuudised Arvamus Heili Klandorf: appi, äpp! Postimees 1939. aastal: tervitusi ja õnnitlusi Wabariigi Presidendile Veebikommentaarid Mart Raudsaar: et saada riigireformi 1. juuliks (3) Juhtkiri: need hinnalised infokillud Kaspar Oja: majanduskasvu alahindamisest pessimismispiraali? (4) Kultuur Eesti kirjanduse pärast muret tundma ei pea Berliini festivali avavad vennad Coenid Sport Uue korvpalliliiga eelarve kuivas kokku Keenia ähvardab olümpiamängudest loobuda Spordi lühiuudised Nullist tehnika selgeks õppinud Ksenija Balta on ametlikult tagasi Rahas suplevad hiinlased sukeldusid jalgpallimaailma Nädalavahetusel selgub hokikoondise tegelik sisu Tarbija Troopiline tõbi tuuakse reisilt kaasa Lõunamaareisi eel küsi nõu arstilt Reisimeditsiinist ränduri silme läbi: suurema kodutöö peab ikkagi ise tegema Tartu Eralasteaed pidi linnale tagastama osa toetusest Talisurfarid kihutavad Võrtsjärvel Endise trükikoja ruumidesse kolis joogakeskus Raehärra kabel pääses riigi avariitööde nimekirja Koolipoisi kolm toob tarkade naiste ülekaalu (1) Tšernobõli veteran kogub toonaseid pilte Meelelahutus Koomiks Sudoku

Talisurfarid kihutavad Võrtsjärvel

2 min lugemist

Hoolimata keerulistest jääoludest peetakse sellel nädalal Võrtsjärvel talisurfi maailmameistrivõistlusi, millest võtab osa sadakond sportlast viieteistkümnest riigist.

Eesti purjelaualiidu peasekretäri Tõnis Kase sõnul tuli esialgu Haapsallu planeeritud võistlus üle tuua Võrtsjärvele, kuna merejää muutus ohtlikuks ning võistluse korraldamine seetõttu võimatuks.

«Üritame soojenevast kliimast võtta viimast. Järve peal on jää palju paksem. Kiht on 20–30 sentimeetrit paks, aga see läheb iga päevaga õhemaks. Vaatame, kaua me võistlust turvaliselt teha saame,» lausus Kask, kes käis koos võistluse peakorraldaja Kalev Allikveerega läbi paljud võimalikud lahesopid ja järved ning valis lõpuks välja Võrtsjärve.

Korraldajate teatel on võistluse ühest kohast teise viimine nii talisurfil kui ka jääpurjetamisel küllalt tavapärane, kuigi lihtsaks ei tee see elu ei korraldajatel ega võistlejatel.

«Eks need olud on ka siin piiripealsed,» tõdes Kask eile. «Praegu on küll selline tunne, et me ei vea laupäevani välja. Jää sulab iga päevaga õhemaks ja kui vaadata ilmaprognoosi, siis head sealt ei paista.»

Kase sõnul tähistab Eestist alguse saanud spordiala tänavu 40. sünnipäeva ning maailmameistrivõistlusi korraldab Eesti juba viiendat korda.

Talisurfi ei tohi segamini ajada jääpurjetamisega, mis on tänu Vaiko Vooremaa saavutustele eestlaste hulgas üsna teada ja tuntud.

Talisurfarid on jagatud kolme võistlusklassi – kelgud, lohed ja tiivad – ning igas klassis selgitatakse parimad kahe kuni kolme distsipliini – kursisõit, lühiraja slaalom ja kiirussõit – sõitude järel.

Nimetatud kolmest distsipliinist pidas Kask kõige põnevamaks slaalomit.

«Slaalom on selline, kus sõidetakse umbes jalgpalliväljaku suurusel platsil märkide vahel siksakki. See on hästi vaatemänguline. Kursisõidul sõidavad nad kaugele täpiks ja tulevad mingi aja pärast tagasi, aga kursisõidu kiirused on palju suuremad,» rääkis Kask.

Kõige kiirem sõitja selgub kõikide alade peale kokku ehk alles võistluste lõpuks. «Osalejatel on kogu aeg GPSid kaasas ja start läheb käima koos võistluse avamisega. Võitja on lõpuks see, kes võistluse jooksul teeb kõige kiirema soorituse,» selgitas Kask. Ta pakkus, et sõltuvalt tuule tugevusest võivad kiirused ulatuda kuni saja kilomeetrini tunnis.

Eesti parimatest talisurfaritest võtavad võistlustest osa näiteks slaalomispetsialist ja eelmise aasta Eesti meister Lehar Jürimäe. Eesti lohesurfareid esindab 2014. aasta Eesti meister Madis Kallas.

Kui hästi võiks eestlastel kokkuvõttes minna, ei julgenud Kask eile veel prognoosida. Möödunud nädalavahetusel samas kohas peetud talisurfi Eesti meistrivõistlustel noppisid paremad kohad Leedu ja Venemaa sõitjad. Näiteks lohesõidus oli esimene eestlane kaheksas ning kelkudel kaheteistkümnes.

Seotud lood
    09.02.2016 11.02.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto