K, 28.09.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Fantaasiale vahelduseks episoode päriselust

Piret Kooli
Fantaasiale vahelduseks episoode päriselust
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: Kanal 11

Kunagi n-ö meestekanalina ellu kutsutud Kanal 12 pakub juba pikemat aega vaatamist kogu perele. Näiteks võib tuua kaks dokumentaalfilmi, mis kajastavad Teise maailmasõja sündmusi ning toonaseid mõjukaid isikuid.

Esimene film kannab pealkirja «Molotovi salasepitsused» («Molotov – The Man Behind the Cocktail», Saksamaa 2010), ja nagu pealkirigi viitab, keskendub see mehele, kes seisis NSV Liidu välisministrina aastaid Stalini kõrval, pidas kõnelusi Hitleri ja Goebbelsiga ning suhtles Roosevelti ja Churchilliga. Ta oli üks väheseid Stalini siseringi liikmeid, kes 1930ndate puhastuse üle elas, ja tema nimi on ajalukku läinud ka salalepingu tõtu, mille teiseks pooleks oli Saksamaa välisminister Joachim von Ribbentrop. Molotov jäi välisministriks ja stalinistiks ka pärast Stalini surma. Tegu on ühe 20. sajandi pikema karjääriga poliitikuga, kes tegutses nii halbadel kui ka headel aegadel ja «kinkis» oma nime ka maailma kuulsaimale kokteilile.

Teine film «Hitleri ultimaatum» («Hitler’s Ultimatum», Saksamaa 2008) algab tund aega hiljem. 1938. aastal oli kogu Euroopal põhjust rõõmu tunda, sest Müncheni konverentsil leppisid Suurbritannia, Prantsusmaa ja Itaalia kokku, et rahu tagamiseks lubatakse Hitleri-Saksamaal võtta endale Tšehhi küljest Sudeedimaa. Mis toimus sellel konverentsil tegelikult, kuidas juhtus nii, et Euroopa lasi end sedasi lollitada, millise ultimaatumi Hitler neile riikidele päriselt esitas, sellest saabki dokfilmi vaadates aimu.

Märksõnad
Tagasi üles