Sisukord
AK
Tänane leht
13.02.2016
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Tagakülg Haid vahetasid elukohta Eesti lühiuudised Gravitatsioonilained leiti üles Leedu autovargad tõid mulkidele Chicago koju kätte (3) Politseioperatsiooni keskmesse sattunud talumees: tunne on enneolematu ERM andis Pariisi arhitektidele tiivad «Eesti laulu» esimene poolfinaal täna õhtul Autovargaid ajab siia pagulaskriis Majandus Juhi must päev Eestit enim mõjutanud inimene (1) Välismaa Välismaa lühiuudised Võidukas üksik sotsialist Sisseränne turgutab Rootsi majandust (3) Süürias küpseb järgmine sõda (5) Eesti kaitseväelased võivad naasta Iraaki Arvamus Päeva karikatuur Margus Laidre: sõja paradoksid ja diplomaadi tõde (1) Võidukas üksik sotsialist Juhi must päev Eestit enim mõjutanud inimene (1) Kõige kiuste ikka tipus (1) Juhtkiri: selge sõnum kurjategijatele Juhan Mellik: Ameerika otsib mässumeelset Postimees 1992. aastal: toiduabi kaudu Ukraina armeesse Ene Pajula veste: kas palgalõhe ikka on sugudega seotud, küsib mammi (11) Peep Leppik: õpetamine teaduse ja moe vahel (13) Kultuur Nädala plaat. Soe plaat külmalt maalt Luulehetk – hetk luules Kosutav krimka Kirunalt Enne ja pärast torne «Deadpool» pakub sõbrapäevaks sõgedat meelelahutust Aja auk. Beyonce ja mustad pantrid Kilisev-kolisev, lõhnav-lehkav revolutsioonide häll (1) Kuidas mõista Jaan Kaplinskit Ryoji Ikeda universumi sisekaemus Sport Spordi lühiuudised Kõige kiuste ikka tipus (1) Ukraina kuulsus lihvib Tartus olümpiakavasid Postimees MM-rallil: lumesadu hoiab Tänakut Rootsis tippkonkurentsis Nõlvak ja Tiisaar teevad uuel alal avastardi Iraanis Dopinguga hädas Keenia sai olümpia eel kaks kuud armuaega Tarbija Jurist vastab Töökoha saamiseks tuleb CV koostamisega vaeva näha Gravitatsioonilained leiti üles Portfoolio täiendab CVd AK Peeter Langovitsi tagasivaade: psühhiaatriahaigla suurpõleng (2) Margus Laidre: sõja paradoksid ja diplomaadi tõde (1) Nädala plaat. Soe plaat külmalt maalt 10 sündmust Eesti merendusajaloost Valitsuse sõbrapäev Kuumad kinnisvarauudised Lõputu vastlapäev Küsimused lollide klubile Vladimir Sazonov: Daesh ja usufanatismi ilmingud (5) Noor kaardivägi Aja auk. Beyonce ja mustad pantrid Peep Leppik: õpetamine teaduse ja moe vahel (13) Ryoji Ikeda universumi sisekaemus Arter Fantaasiale vahelduseks episoode päriselust Sildarud on konkurentidega võrreldes asjaarmastajad (6) Margit Härma: kaotatud ja leitud lähedus Henrik Hololei, täisverd eurooplane (2) Staarkirurg tõmbas kõik haneks Mees, kes otsustab hetkega Meelelahutus Koomiks Sudoku

Vladimir Sazonov: Daesh ja usufanatismi ilmingud

6 min lugemist
FOTO: SCANPIX

Orientalist Vladimir Sazonov otsib ajaloost tänapäeva usufanatismi juuri ja nendib, et usufanaatikuid on leidunud alati – igal ajastul ja igal pool maailmas. Tõsi küll mõnes piirkonnas on neid rohkem, mõnes aga vähem.

Tellijale Tellijale

Mis aitab kaasa usufanatismi tekkele ja kiirele levikule? Kindlasti on soodustavaid tegureid mitu ning kõiki me loetlema ei hakka, kuid nimetagem mõned: inimeste haridus, sotsiaalne päritolu, taust. Usufanatismi soodustavad ka kriis ühiskonnas (nt sõda, usulised ja rahvuslikud konfliktid ning pikaajalised poliitilised ja ideoloogilised pinged, majandusraskused jne), kuid kindlasti mängivad rolli ka inimeste veendumused ja uskumused. Äärmusluse ja usufanatismi ilmingud Lähis-Idas ja Aafrikas on mõnes mõttes ka vastureaktsioon teatud tüüpi siseprotsessidele, mis on selles regioonis toimunud juba aastakümneid, kuid ka välisfaktorite osakaal on siin märgatav, kasvõi Venemaa ja lääneriikide sekkumine Lähis-Ida siseasjadesse. Nõukogud vägede sissetung Afganistani, sõjaline operatsioon Iraagis, Venemaa sekkumine Süüria sündmustesse viimasel ajal jm vaid lisavad õli tulle ja olukord ei parane, pigem vastupidi.

Usufanatismi tendentse on palju näinud ka õhtumaad – eriti just keskaegne ja varauusaegne Euroopa, kus oli aegu, mil nõiajaht  muutus hullunud masshüsteeriaks. Ainuüksi Euroopa ajaloost on meil palju näiteid sellest, kuidas usufanaatikud on suutnud usundit oma huvidest nii «tõlgendada» ja «ümber pöörata», et mõnigi algne idee ei ole enam äratuntav. Oluline on siin pidada silmas, et usu ja usufanatismi (äärmusluse) vahele ei tohi panna võrdusmärki, nagu seda vahel tehakse. Äärmuslased rebivad sageli pühakirjadest neile sobivad fraasid välja selleks, et nendega oma huvides manipuleerida.

12.02.2016 15.02.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto