Sisukord
Kultuur
Postimees
12.02.2016
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Eesti lühiuudised Esikülg 12. veebruar Tänavakraaklus on jõudnud parlamenti (2) IT-mehe suur suu tõi talle kriminaalasja kaela Tembeldati töökohal kapo nuhiks (10) Majandus Arvato lubab arendajatele tipp-palka Suurvallandamine Keilas: käis pauk ära ja oli vaikne (2) Majanduse lühiuudised Ettevõtjad: täna PKC, homme keegi järgmine (2) Välismaa Välismaa lühiuudised Gruusia välisminister: poliitilises mõttes on suhted Venemaaga endised NATO muudab inimkaubitsejate elu raskemaks (2) Tegevuskava Gruusiale ei paista Arvamus Veebikommentaarid Päeva karikatuur Andrus Karnau: haldusreformi poliitiline risk (2) Margus Kurm: Kenderi jutu kirjanduslikul väärtusel pole karistusõiguse seisukohast mingit tähendust (63) Olev Remsu: paavst ja patriarh kohtuvad. Mis on selle sündmuse tagamaad? (7) Aarne Mäe: ilma sadamata kaptenite küla (1) Juhtkiri: alati valus koondamine (1) Postimees 1927. aastal: õppelaenude piiramisest Kultuur Jaan Kaplinski: Inimene on osalt ikka saladus, ka iseendale (3) Arhitekt Veljo Kaasik- pöörde tekitaja (1) Suri legendaarne raamatuillustraator Siima Škop Ülo Vilimaa värskendas meie balletti Riigi kultuuri-, spordi- ja teaduspreemia laureaadid Sport Spordi lühiuudised Norra hooldemees aitas Kalev Ermitsa MK-sarja etapil 19. kohale Korraldajate kiirustamine pani Sildaru kehva seisu Pärn: tean, et sellistes oludes saab sõita Miks toimuvad X-mängud Euroopas? Tarbija Mustamäel alustab tööd meelelahutuskeskus Katse: kas sõita Piiterisse bussi või rongiga Tartu Promenaadi väljaku idee ootab oma aega Ülikool plaanib omaette oleku tube (1) Idaringi pikendus tõi kõnniteeootuse Haridusuurijad: sookvoodid on hilinenud Laval seguneb kaks kauget aega Noormehed jääpurjetavad läbi elu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ülo Vilimaa värskendas meie balletti

1 min lugemist
Ülo Vilimaad õnnitleb Ülle Ulla, maestro saab Rahel Olbrei nimelise auhinna. FOTO: Mihkel Maripuu

Kipume rääkima teatriuuendusest peamiselt sõnateatri kontekstis, Toominga ja Hermakülaga seoses. Ent sama tegid Mai Murdmaa ja värske riigi kultuuri elutööpreemia laureaat Ülo Vilimaa ka balletiteatris, esimene Vanemuises, millega ta jäi seotuks ligemale 40 aastaks, teine Estonias.

Tantsijana alustanud Vilimaa – tema 1963. aasta debüütrolli Paganini kohta kirjutas Lea Tormis, et Eesti balletilava pole seni näinud meestantsijat, kes oleks üht­aegu nii virtuooslik, mõtestatud ja hingestatud – laiendas peagi oma ampluaad ka tantsuloome suunas. Eeskätt lühiballettide õhtutega «Kontrastid» (iseäranis «Kontsert mustas»), «Maalid», «Käed» ja «BCD» tuulutas ta 1960. aastate lõpus ja 1970. aastate alguses klassikalisele balletile orienteeritud jäika tantsulist mõtlemist. Tulemuseks oli süžeekesksusest vabastatud abstraktsem, impressionistlikum ja plastilisem tantsukunst, mis vastas paremini tänapäeva inimese maailmatunnetusele ja kandis sarnaselt Murdmaa tehtuga vähem või rohkem edasi sõjaeelse vabatantsu traditsiooni.

Vilimaa tolle aja tantsudes moodustavad muusika, liikumine ja kujundus harvanähtava terviku, mis loob laval väga erilise atmosfääri. Tema lõputuks inspiratsiooniallikaks oli muusika, ent tema töödes peegelduvad sageli ka kauged kultuurid ja kujutav kunst, süveneb huvi ürgse omakultuuri ja selle arhetüüpide vastu, mis leiavad eredaima väljenduse näiteks «Kodalastes» (balletiõhtu «Kõrvalised» osa) – ka säilinud filmikatked annavad edasi selle lavastuse intensiivsust – või «Tiinas».

Väga huvitav võiks olla Vilimaa loomingu vaatlus laiemas rahvusvahelises, näiteks 1960ndate ameerika modernballeti kontekstis. Katustel tantsis ta igatahes mitu aastat varem kui ookeanitagune klassik Trisha Brown. Ka tantsufilm «Inspiratsioon» (operaator Jüri Sillart on selle kongeniaalselt üles võtnud), mida on uuemal ajal tänamatult vähe näidatud, sisaldab väga põnevaid Arvo Pärdi varajasema muusika tõlgendusi. Loodetavasti jõutakse ükskord ka Vilimaa tantsudest rääkiva monograafia ilmumiseni.

Seotud lood
11.02.2016 13.02.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto