Sisukord
Arvamus
Postimees
13.02.2016
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Tagakülg Haid vahetasid elukohta Eesti lühiuudised Gravitatsioonilained leiti üles Leedu autovargad tõid mulkidele Chicago koju kätte (3) Politseioperatsiooni keskmesse sattunud talumees: tunne on enneolematu ERM andis Pariisi arhitektidele tiivad «Eesti laulu» esimene poolfinaal täna õhtul Autovargaid ajab siia pagulaskriis Majandus Juhi must päev Eestit enim mõjutanud inimene (1) Välismaa Välismaa lühiuudised Võidukas üksik sotsialist Sisseränne turgutab Rootsi majandust (3) Süürias küpseb järgmine sõda (5) Eesti kaitseväelased võivad naasta Iraaki Arvamus Päeva karikatuur Margus Laidre: sõja paradoksid ja diplomaadi tõde (1) Võidukas üksik sotsialist Juhi must päev Eestit enim mõjutanud inimene (1) Kõige kiuste ikka tipus (1) Juhtkiri: selge sõnum kurjategijatele Juhan Mellik: Ameerika otsib mässumeelset Postimees 1992. aastal: toiduabi kaudu Ukraina armeesse Ene Pajula veste: kas palgalõhe ikka on sugudega seotud, küsib mammi (11) Peep Leppik: õpetamine teaduse ja moe vahel (13) Kultuur Nädala plaat. Soe plaat külmalt maalt Luulehetk – hetk luules Kosutav krimka Kirunalt Enne ja pärast torne «Deadpool» pakub sõbrapäevaks sõgedat meelelahutust Aja auk. Beyonce ja mustad pantrid Kilisev-kolisev, lõhnav-lehkav revolutsioonide häll (1) Kuidas mõista Jaan Kaplinskit Ryoji Ikeda universumi sisekaemus Sport Spordi lühiuudised Kõige kiuste ikka tipus (1) Ukraina kuulsus lihvib Tartus olümpiakavasid Postimees MM-rallil: lumesadu hoiab Tänakut Rootsis tippkonkurentsis Nõlvak ja Tiisaar teevad uuel alal avastardi Iraanis Dopinguga hädas Keenia sai olümpia eel kaks kuud armuaega Tarbija Jurist vastab Töökoha saamiseks tuleb CV koostamisega vaeva näha Gravitatsioonilained leiti üles Portfoolio täiendab CVd AK Peeter Langovitsi tagasivaade: psühhiaatriahaigla suurpõleng (2) Margus Laidre: sõja paradoksid ja diplomaadi tõde (1) Nädala plaat. Soe plaat külmalt maalt 10 sündmust Eesti merendusajaloost Valitsuse sõbrapäev Kuumad kinnisvarauudised Lõputu vastlapäev Küsimused lollide klubile Vladimir Sazonov: Daesh ja usufanatismi ilmingud (5) Noor kaardivägi Aja auk. Beyonce ja mustad pantrid Peep Leppik: õpetamine teaduse ja moe vahel (13) Ryoji Ikeda universumi sisekaemus Arter Fantaasiale vahelduseks episoode päriselust Sildarud on konkurentidega võrreldes asjaarmastajad (6) Margit Härma: kaotatud ja leitud lähedus Henrik Hololei, täisverd eurooplane (2) Staarkirurg tõmbas kõik haneks Mees, kes otsustab hetkega Meelelahutus Koomiks Sudoku

Margus Laidre: sõja paradoksid ja diplomaadi tõde

10 min lugemist
Margus Laidre FOTO: Mihkel Maripuu / Postimees

Enn Soosaare Sihtasutus andis täna ajaloolasele, suursaadik Margus Laidrele üle eetilise esseistika auhinna, tunnustades nii aasta parimana tema Postimehes ilmunud esseed «Kelle sõna valitseb maailma?» (31.12.2015). Intervjuus Marti Aavikule räägib ta nii sellest, mida sõjad on ajaloos peale purustuste ja surma veel kaasa toonud, kui ka sellest, kas diplomaat võib valetada.

Tellijale Tellijale

Sõda kätkeb endas eeskätt tohutult suuri muutusi. Loomulikult meenub esimesena hävitav pühkiv aspekt. Mõneti kummalisena võib tunduda, et sõjal on tegelikult ka loov külg.

Kõrva riivab, kui tuntud poliitikud ja kultuuritegelased niihästi Eestis kui ka mujal kasutavad millegi halvustamiseks tihtilugu sünonüümina keskaega. «Keskaegne» võrdub neile millegi barbaarse ja tülgastavaga. Oleme ära unustanud, et just keskajal pandi alus Euroopa ülikoolide süsteemile. Keskaegsed mungad mitte ainult ei leiutanud šampanjat, vaid tegelesid ka eesrindliku põllumajanduse ja tehnoloogia väljatöötamisega. On muuseas väidetud, et kui Henry VIII poleks Inglismaal oma võimu- ja maa-ahnuse tõttu võõrandanud katoliku kiriku maid, siis tõenäoliselt oleks tööstuslik revolutsioon võinud sealmail alguse saada juba 16. sajandil. On huvitav detail, et 11. sajandil elanud Eilmeri-nimeline munk sooritas oma käte ja jalgade külge kinnitatud tiibade abil 200-meetrise õhulennu. Kõik see kokku tähendab, et nõndanimetatud pimedal keskajal elasid inimesed, kes tegelesid valdkondade ja ideedega, mida me tavaliselt seostame tänapäevase progressiga. Siiski kestab keskaja kõige pimeda ja halva võrdkujuks kuulutamise jutt edasi. Julgen välja öelda, et selline lahmiv võrdlus pole mitte midagi muud kui kultuurituse ilming.

12.02.2016 15.02.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto