Sisukord
Kommentaar
Tänane leht
12.02.2016
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Eesti lühiuudised Esikülg 12. veebruar Tänavakraaklus on jõudnud parlamenti (2) IT-mehe suur suu tõi talle kriminaalasja kaela Tembeldati töökohal kapo nuhiks (10) Majandus Arvato lubab arendajatele tipp-palka Suurvallandamine Keilas: käis pauk ära ja oli vaikne (2) Majanduse lühiuudised Ettevõtjad: täna PKC, homme keegi järgmine (2) Välismaa Välismaa lühiuudised Gruusia välisminister: poliitilises mõttes on suhted Venemaaga endised NATO muudab inimkaubitsejate elu raskemaks (2) Tegevuskava Gruusiale ei paista Arvamus Veebikommentaarid Päeva karikatuur Andrus Karnau: haldusreformi poliitiline risk (2) Margus Kurm: Kenderi jutu kirjanduslikul väärtusel pole karistusõiguse seisukohast mingit tähendust (63) Olev Remsu: paavst ja patriarh kohtuvad. Mis on selle sündmuse tagamaad? (7) Aarne Mäe: ilma sadamata kaptenite küla (1) Juhtkiri: alati valus koondamine (1) Postimees 1927. aastal: õppelaenude piiramisest Kultuur Jaan Kaplinski: Inimene on osalt ikka saladus, ka iseendale (3) Arhitekt Veljo Kaasik- pöörde tekitaja (1) Suri legendaarne raamatuillustraator Siima Škop Ülo Vilimaa värskendas meie balletti Riigi kultuuri-, spordi- ja teaduspreemia laureaadid Sport Spordi lühiuudised Norra hooldemees aitas Kalev Ermitsa MK-sarja etapil 19. kohale Korraldajate kiirustamine pani Sildaru kehva seisu Pärn: tean, et sellistes oludes saab sõita Miks toimuvad X-mängud Euroopas? Tarbija Mustamäel alustab tööd meelelahutuskeskus Katse: kas sõita Piiterisse bussi või rongiga Tartu Promenaadi väljaku idee ootab oma aega Ülikool plaanib omaette oleku tube (1) Idaringi pikendus tõi kõnniteeootuse Haridusuurijad: sookvoodid on hilinenud Laval seguneb kaks kauget aega Noormehed jääpurjetavad läbi elu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aarne Mäe: ilma sadamata kaptenite küla

2 min lugemist
Aarne Mäe. FOTO: Meelis Meilbaum / Virumaa Teataja

Kes ei teaks Käsmut, unikaalset kaptenite kantsi Eestimaa põhjarannikul, kus suviti vihutakse Viru folki. See, eemalt vaadates romantiline rannaküla, vaevleb aga juba mõnda aega sisemistes heitlustes, sest aastaid susisenud plaan sinna korralikum väikesadam rajada on külainimesed ja muiduuntsakad kahte leeri löönud.

Erimeelsuses on ühel pool sadamat rajada soovivad kohalik vallavalitsus ja MTÜ Käsmu Majaka Sadam, kuhu kuuluvad teiste seas ka samas suvitavad tuntud ettevõtjad Heiti ja Reet Hääl, teisel pool sealse meremuuseumi peremees Aarne Vaik ja tema toetajad, kelle seast leiab hulga tuntud kirjanikke ja haritlasi, kes samuti inspireerivat Käsmut omaks peavad.

On mõistetav, et üle paarikümne aasta tagasi maalilisel neemenukil asunud endisesse piirivalvekordonisse meremuuseumi rajanud Aarne Vaik tahab seal rahus edasi tiksuda ja kui üldse, siis kõpitseda vaid olemasolevat väikest paatide randumiskohta; sadama arendajad aga püüavad omakorda meelitada kohale rohkem külalisi mere poolt ja pakkuda neile ka korralikke tingimusi.

Paradoksaalsel moel istusid naabrid Vaik ja Hääled veel viis aastat tagasi sadama arendamise suhtes ühes paadis ja unistasid suurelt. Miks neil suusad risti läksid, teavad vaid asjaosalised ise. Küllap oli seal nii solvumist kui ka majanduslikke põhjuseid. Võib-olla põrkusid vaim ja (raha)võim.

Ebaeestlaslikul kombel võttis vaidlus ruttu tuurid üles ning aplause, hõikeid ja vilet jätkus paariks tunniks.

Üleeile peeti Käsmu naaberkülas Võsul sadama rajamise plaanide kohta avalikku arutelu. Kohal oli saalitäis rahvast, mitu telekanalit, isegi Looduse Omnibuss. Sõna said projekteerijad ja arhitektid, sadama pooldajad ja vastased. Laiemale üldsusele «ENSV» seriaalist tuntud näitleja Paul Laasik kandis ilmekalt ette sadamavastaste pöördumise.

Ebaeestlaslikul kombel võttis vaidlus ruttu tuurid üles ning aplause, hõikeid ja vilet jätkus paariks tunniks. Ettenägelikult oli üritust juhtinud Vihula vallavanem Annes Naan seadnud debati ajalimiiti, sest kohe selle järele oli rangelt planeeritud kuulus film «Vehkleja» ning rahval tuli maja ees edasi arutada. Filmi ei jäänudki keegi vaatama…

Lugeja küsib nüüd õigustatult, et mis selles Käsmu sadamas siis nii erilist on. Aga see ongi, et Aarne Vaigu ümber koondunud muuseumisõbrad kardavad, et koos poolesajale alusele mõeldud väikesadamaga (mis on nende hinnangul selgelt liiga mastaapne) kaob ka sealne nostalgiline aura ja mõnus fluidum, andes teed rahameestele, kes praeguse viikingilaeva sulni siuglemise asemel hakkavad seal oma kallite mootorpaatidega põristama.

Huvitav on lisada, et ajalooliselt pole laevaehitajate külana tuntud Käsmus sajandite vältel sadamat olnudki. Sel proosalisel põhjusel, et looduslik asend seda lihtsalt ei soosi.

Autor on Postimees Grupi ajalehe Virumaa Teataja peatoimetaja.

Seotud lood
11.02.2016 13.02.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto