Sisukord
Arvamus
Postimees
13.02.2016
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Tagakülg Haid vahetasid elukohta Eesti lühiuudised Gravitatsioonilained leiti üles Leedu autovargad tõid mulkidele Chicago koju kätte (3) Politseioperatsiooni keskmesse sattunud talumees: tunne on enneolematu ERM andis Pariisi arhitektidele tiivad «Eesti laulu» esimene poolfinaal täna õhtul Autovargaid ajab siia pagulaskriis Majandus Juhi must päev Eestit enim mõjutanud inimene (1) Välismaa Välismaa lühiuudised Võidukas üksik sotsialist Sisseränne turgutab Rootsi majandust (3) Süürias küpseb järgmine sõda (5) Eesti kaitseväelased võivad naasta Iraaki Arvamus Päeva karikatuur Margus Laidre: sõja paradoksid ja diplomaadi tõde (1) Võidukas üksik sotsialist Juhi must päev Eestit enim mõjutanud inimene (1) Kõige kiuste ikka tipus (1) Juhtkiri: selge sõnum kurjategijatele Juhan Mellik: Ameerika otsib mässumeelset Postimees 1992. aastal: toiduabi kaudu Ukraina armeesse Ene Pajula veste: kas palgalõhe ikka on sugudega seotud, küsib mammi (11) Peep Leppik: õpetamine teaduse ja moe vahel (13) Kultuur Nädala plaat. Soe plaat külmalt maalt Luulehetk – hetk luules Kosutav krimka Kirunalt Enne ja pärast torne «Deadpool» pakub sõbrapäevaks sõgedat meelelahutust Aja auk. Beyonce ja mustad pantrid Kilisev-kolisev, lõhnav-lehkav revolutsioonide häll (1) Kuidas mõista Jaan Kaplinskit Ryoji Ikeda universumi sisekaemus Sport Spordi lühiuudised Kõige kiuste ikka tipus (1) Ukraina kuulsus lihvib Tartus olümpiakavasid Postimees MM-rallil: lumesadu hoiab Tänakut Rootsis tippkonkurentsis Nõlvak ja Tiisaar teevad uuel alal avastardi Iraanis Dopinguga hädas Keenia sai olümpia eel kaks kuud armuaega Tarbija Jurist vastab Töökoha saamiseks tuleb CV koostamisega vaeva näha Gravitatsioonilained leiti üles Portfoolio täiendab CVd AK Peeter Langovitsi tagasivaade: psühhiaatriahaigla suurpõleng (2) Margus Laidre: sõja paradoksid ja diplomaadi tõde (1) Nädala plaat. Soe plaat külmalt maalt 10 sündmust Eesti merendusajaloost Valitsuse sõbrapäev Kuumad kinnisvarauudised Lõputu vastlapäev Küsimused lollide klubile Vladimir Sazonov: Daesh ja usufanatismi ilmingud (5) Noor kaardivägi Aja auk. Beyonce ja mustad pantrid Peep Leppik: õpetamine teaduse ja moe vahel (13) Ryoji Ikeda universumi sisekaemus Arter Fantaasiale vahelduseks episoode päriselust Sildarud on konkurentidega võrreldes asjaarmastajad (6) Margit Härma: kaotatud ja leitud lähedus Henrik Hololei, täisverd eurooplane (2) Staarkirurg tõmbas kõik haneks Mees, kes otsustab hetkega Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: selge sõnum kurjategijatele

2 min lugemist
Leedu autovargad. FOTO: Urmas Nemvalts

Autovargused Eestis on alates sajandivahetusest mitu korda vähenenud: kui möödunud kümnendi keskel ärandati veel umbes poolteist tuhat autot, siis näiteks 2015 varastati Eestis 521 sõidukit. Selle taga on eelkõige politsei tubli töö, kes on suutnud Eesti autovaraste elu sedavõrd kibedaks teha, et need on pigem keskendunud muule kriminaalsele tegevusele.

Kohalike asemel on viimastel aastatel Eestis aktiivsemalt tegutsenud leedu autovaraste jõugud, kes tegutsevad läbimõeldult ja professionaalselt. Tegemist on ühtlasi ohtlike kurjategijatega, kes on valmis käiku laskma ka relvi, kui vajadus peaks tekkima. Eile Karksi-Nuia lähedal korraldatud dramaatilise erioperatsiooni käigus läks politseil korda tabada kolm sellist «külalisesinejat» Leedust. Nagu selgus, olid ka need kurikaelad relvastatud.

Euroopa Liidus tegutsevad tõeliselt rahvusvahelised autovaraste jõugud ning nende tegevusega on pahatihti seotud ka korrumpeerunud mundrikandjaid. Näiteks arreteeriti alles eelmisel nädalal Leedus suure politseioperatsiooni käigus kolm kohalikku piirivalvurit, kes olid aidanud kriminaalidel smugeldada autosid Kaliningradi oblastisse. Paljastati terve võrgustik, millesse olid lisaks Leedu kodanikele segatud ka Kasahstani, Venemaa, Valgevene ja Läti omad. Grupeering oli aastate jooksul toimetanud Venemaale ja Valgevenesse mitu tuhat Euroopas varastatud autot.

Kindlasti tuleb mõlemal juhul tunnustada Eesti ja Leedu õiguskaitseorganite tööd ja kõrget professionaalsust erioperatsioonide läbiviimisel. Ehkki meil Lõuna-Eestis tabatud kolm leedulast on vaid jäämäe veepealne osa üle Euroopa laiutavast kriminaalide võrgustikust, tuleb esile tõsta just sõnumit, mille politsei selle operatsiooniga kurikaeltele välja saatis. Väidetavalt on autovargad pööranud viimasel ajal pilgu meie piirkonna poole, kuna seoses Euroopa rändekriisiga on kontroll Euroopa sisepiiridel tugevnenud. Uudised politseioperatsioonist Lõuna-Eestis ja fotod kõhuli lamama kamandatud autovargast levisid eile laialdaselt nii Läti kui ka Leedu meedias ning ilmselt levib selle uudise kaja ka kurjategijate maailmas.

Võitlus autovaraste grupeeringutega räägib meile midagi ka Schengeni ühtse viisaruumi elujõust. Schengeni kriitikud on kujutanud piirideta Euroopa ikka kui kurjategijate ja terroristide läbikäiguhoovi. Tegelikult näitab Lõuna-Eestis varaste arreteerimisega tipnenud politseioperatsioon sedagi, et hea rahvusvahelise koostöö korral tulevad õiguskaitseorganid hästi toime ka piiriülese organiseeritud kuritegevuse tõkestamisega.

Seotud lood
12.02.2016 15.02.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto