R, 3.02.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Gravitatsioonilained leiti üles

Liisa Tagel
Gravitatsioonilained leiti üles
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: © GRAPHIC NEWS

Sel nädalal selgus, et oleme lõpuks ometi tuvastanud millegi sellise olemasolu, mida Albert Einstein üldrelatiivsusteoorias juba sada aastat tagasi ennustas – universumis levivad tõepoolest gravitatsioonilained.

«Gravitatsioonilained on meie ruumi võnked,» selgitab tippkeskuse «Tume universum» juht akadeemik Martti Raidal. See tähendab, et ruum ise tõmbub kokku ja venib pikemaks massi mõjul, lainetab nii, nagu meie ümber levivad raadiolained, kus energiat kannavad elektri- ja magnetväli.

Gravitatsioonilained liiguvad valguse kiirusel ja neid ei saa miski peatada. Üldrelatiivsusteoorias kirjeldas Einstein selle piltlikustamiseks aegruumi kui pingule tõmmatud võrku, mis venib objekti raskuse mõjul välja. Kui kaks objekti kohtuvad, saadavad need teele gravitatsioonilained, mis levivad nagu veesõõrid ümber tiiki visatud kivi.

Tagasi üles