Sisukord
Juhtkiri
Tänane leht
15.02.2016
Eesti Uus plaan: parlamendikomisjonide tulevaste istungite salvestised hävitatakse (9) Male Tallinna Linnateater tähistas 50. sünnipäeva Palju õnne Mälumäng Horoskoop Dilbert Tagakülg 30 reisijaga buss sõitis Halinga vallas külili Eesti seadustab Uberi ja Taxify sõidujagajad (1) Läänemaa kaalub ühinemist üheks omavalitsuseks Täitus teletegijate õudusunenägu Esimesse klassi astujad tegid Tallinnas koolikatseid Kohus teeb Savisaare reklaamiraha hüvitamise osas otsuse Keskerakond näeb koostöös Putini parteiga võimalikku tulu Eesti lühiuudised Majandus Eesti seadustab Uberi ja Taxify sõidujagajad (1) Toote arendamine maksis Eesti esimesele 3D-printeri tootjale elu (2) Hilton loob noortele mõeldud hotellibrändi Välismaa Foto: briti ansambel sõitis Rootsis sillalt alla Ameerikas algas lahing kohtuvõimu nimel (1) Välismaa lühiuudised Moskva aktsioonikunstnikud elavad vangla ja vabaduse piiril Arvamus Marko Suurmägi: päev enne sõda (8) Jaanus Piirsalu: üks hea idee Venemaalt (1) Juhtkiri: Lähis-Ida «püssirohutünn» (1) Postimees 1892. aastal: õnnetu armastus Indrek Allmann: sulgeme Tallinna lennujaama?! (33) Taavi Veskimägi: päev, mil algas kevad (2) Kultuur Ajavaim plakatis: sõnum kunstniku noorusajast Valus, vaimukas, vallatu! Täitus teletegijate õudusunenägu Sport Hokikoondis harjus kiirema tempoga ja sai raske tööga soovitud võidu Kalev alistas napilt tabeli viimase Spordi lühiuudised Eestile Rio olümpiaks korraga neli medalilootust juurde Tänak: küllap saame ükskord ka tiitli peale sõita Ookeani taga uuele tasemele jõudnud Ermits: sain aru, et pole mõtet tiirus jokutada Kas norralased teavad midagi Sildarudest rohkem? Lasnamäe rekordisajus koguti enesekindlust (1) Tarbija Poetšekid võivad kätkeda endas ohtu tervisele (3) Valdav osa kaupmehi kassatšekkide mürgisust ei jälgi AK Ajavaim plakatis: sõnum kunstniku noorusajast Tartu Elektrikatkestused tekitavad küsimusi (1) Uus tippkeskus koondab uurijaid folkloristidest arvutilingvistideni Arg hulgus keeldub võileivast ja kotletist Tšehhi noored tegid õppepraktika Tartus Kirglikult algebrast ehk Klassika tagasitulek Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Lähis-Ida «püssirohutünn»

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

20. sajandi alguses põrkusid Balkanil kõikide toonaste Euroopa suurriikide huvid sellisel määral, et rääkima hakati Balkani «püssirohutünnist». Selle lõhkemine 1914. aastal päädis maailmasõjaga. Häirival kombel meenutab 21. sajandi Lähis-Ida järjekordset «püssirohutünni», kus põrkuvad lääne, Venemaa, araabia riikide, Iisraeli, Iraani ja Türgi huvid.

Viimastel nädalatel on olukord Süürias muutunud pinevamaks, šiiitliku vähemuse toetusel püsivat Assadi-režiimi toetav Venemaa on oluliselt tõstnud panuseid. Venemaa on saatnud Süüria sõjakoldesse uuemad tankid, suurtükiväerelvad ning maaväed, ühes toetusega õhust on Assadi vägedel võitluses Vaba Süüria Armeega läinud korda saavutada edu nii riigi lõunaosas kui ka Türgiga piirnevas Aleppo provintsis, kus elab mh palju etnilisi türklasi.

See on omakorda viinud selleni, et Assadi-vastaste jõudude üks peamisi toetajaid Saudi Araabia on teatanud maismaaoperatsiooni alustamisest Süürias, mis saudide välisministri Adil al-Jubayri sõnul pole suunatud mitte ainult Islamiriigi, vaid ka Assadi «inimvihkajaliku» režiimi vastu. Al-Jubayr on juba teatanud, et tulevikus pole Süürias «mingit Assadit». Saude toetavad Islamiriigi ja Assadi vastu türklased, kuid olukorra Süürias muudab veelgi keerulisemaks see, et Türgi loeb «terroristideks» ka kurde, kes viimastel aastatel on kandnud Süürias põhilist raskust Islamiriigi vastu võitlemisel.

Viimased uudised räägivadki sellest, et saudid on koondamas Türki sõdureid ja lennukeid, et alustada türklastega koos maismaaoperatsiooni Põhja-Süürias. Türgi kavandas maismaaoperatsiooni Süürias juba 2015. aastal, et puhastada Türgiga piirnevatel Süüria aladel turvaala Islamiriigi ja Assadi võitlejatest, et suunata sinna Türki saabunud sõjapõgenikud.

Venemaa peaminister Dmitri Medvedev teatas möödunud nädalal Saksa väljaandele Handelsblatt, et maismaaoperatsioon Süürias võib kaasa tuua uue maailmasõja, ning et «ameeriklased ja araablased peavad hästi järele mõtlema, kas nad ikka tahavad seda». See, kas Venemaa on valmis Assadi režiimi kaitsel tõepoolest minema konfliktile saudide ja türklastega, keda toetavad Ameerika Ühendriigid, on ebaselge, kuid selge on see, et möödunud nädalal Münchenis lääneriikide ja Venemaa esindajate sõlmitud Süüria vaherahukokkulepe kukub läbi. Obama administratsiooni palju kriitikat pälvinud välispoliitika on sellega saanud järjekordse tagasilöögi osaliseks ning Süüria jääb endiselt meie ajastu «püssirohutünniks», mis maailmarahu ähvardab.

Seotud lood
13.02.2016 16.02.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto