Lääs on hakanud alles viimastel kuudel, eriti seoses Vene õhurünnakutega Süüria tsiviilelanike vastu, mis suunavad Euroopa poole üha uusi põgenikke, ilmutama esimesi märke Venemaa vaenuliku tegevuse tegelike dimensioonide mõistmisest. Näiteks avaldas George Soros äsja artikli, kus ta selgitas otse, et Putini eesmärk on Euroopa Liidu kokkuvarisemine. Seni on lääs elanud pigem teadmises, et Venemaa on kahes sõjas, Ukrainas ja Süürias. Venemaa, täpsemalt Kreml ja kindralstaap, on aga hoopis suures geopoliitilises sõjas maailma julgeolekuarhitektuuri muutmise ja osaliselt kujutletud «lääne hegemoonia» lõpetamise nimel.
Vene uue sõjalise mõtlemise järgi ei ole sõja eesmärk mitte vastase füüsiline hävitamine, vaid tema vastupanutahte ja -soovi sisemine murendamine, tema selline mõjutamine, et ta annab alla juba enne sõda. Muide, vastase korrumpeerimine ja äärmuslike jõudude toetamine ehk «protestipotentsiaali» tugevdamine on Vene doktriinis samuti ilusti kirjas. Seejuures räägitakse Vene sõjalises kirjanduses üha enam totaalsest sõjast – s.o sõda kõigil tasanditel – ning pidevast sõjast. Venemaa on praegu pidevas sõjas ja pidev sõda tähendab, et peab olema pidev vastane.
Venemaa pidev vastane ei ole Ukraina valitsus või Süüria mässulised. Venemaa strateegilistes dokumentideski on kirjas, et peavaenlased on Ameerika Ühendriigid ja NATO, üha sagedamini ka Euroopa. Sõjad Ukrainas ja Süürias ei ole edukad mitte siis, kui neis riikides sõjaliselt võidetakse, vaid siis, kui Ühendriigid ja NATO annavad neis juba ette alla, siis, kui Euroopa ei kaitse oma väärtusi ja loobub Venemaale vastu astumast. Siin tuleb mängu ka nn mittelineaarse sõja teooria, mille järgi luuakse sõjaline keskkond, kus on rohkem kui kaks osalist, kõik sõdivad kõigi vastu, vahetavad pooli ja sõda on protsess. Eesmärgid võivad seejuures olla hoopis mujal kui otseses sõjategevuses. Selle teooria on muide sõnastanud Putini nõunik, nii Ramzan Kadõrovi fenomeni kui ka Ukraina sõja üks arhitekte Vladisalv Surkov. Seesama Surkov, kes käis äsja Kaliningradis USA diplomaatidega Ukraina sõjale ja sanktsioonidele «lahendust otsimas».