Sisukord
Arvamus
Tänane leht
16.02.2016
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Nädalavahetuse rahvakogunemisi märgistasid parkimistrahvid Tagakülg Riik hakkab rongavanema asemel ise elatist maksma (3) Minister taunis riigikaitsetöötajate kuulumist Odini sõdalaste sekka Politsei püüdis punase tule eirajaid Eesti lühiuudised Maarjamäe loss valmistub suureks remondiks NATOt pitsitab Kaliningradi pudelikael (3) Palts võitleb Krimmis unistuste kuurordi nimel (3) Majandus Majanduse lühiuudised Tulu deklareerimist takistas tehniline tõrge Palts võitleb Krimmis unistuste kuurordi nimel (3) Välismaa Kahtlus: Rooma paavst harrastas kuramaaži Välismaa lühiuudised Ukrainlastel on Jatsenjukist lõplikult kõrini Süüria umbsõlm ei hargne Palts võitleb Krimmis unistuste kuurordi nimel (3) Arvamus Veebikommid Eerik-Niiles Kross: Putini sõda kui silmamoondus (29) Arko Olesk: haruldased teaduslained (1) Juhtkiri: raporteid loetagu rahulikult, rahu nimel Hannes Vallikivi: piirist kunsti ja keelatud porno vahel (10) Ahto Lobjakas: Odini püss seinal (41) Postimees 1934. aastal: mustamütsimeeste koosolek Kultuur Ants Juske kolm hüpet Nii nad tapsidki meie Ferdinandi… Taanlaste sõjafilm seab vaataja ebamugavasse olukorda Sport Spordi lühiuudised Peep Pahv: järjekordne elu tähtsaim hooaeg Kolm suursoosikut jätkavad tiitlijahti, avalöögi teevad PSG ja Chelsea Koondist kannustavad lisajõud ja uus lootus Norbert Hurt: Flora koormused on läinud intensiivsemaks ja individuaalsemaks Tallinn Nädalavahetuse rahvakogunemisi märgistasid parkimistrahvid Tarbija G5, Z6, S7, P9, M10 ja Mi5 – staaripotentsiaaliga uustulnukad Tartu Lasteaedade ja rattateede euroraha hakkas liikuma Veebruar üllatab suurveega Parem varblane peos Kui taastaks pool Kivisilda? (1) Tartlaste idee aitab tuhandeid sportlasi Viljandist tulija töötab Toomemäel Pastorist laulupeopresident kahe tule vahel (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ahto Lobjakas: Odini püss seinal

2 min lugemist
Ahto Lobjakas FOTO: Eero Vabamägi

Kolumnist Ahto Lobjakas kirjutab palju kirgi kütnud Odini sõdalastest ning kordab Anton Tšehhovi sõnu: «Kui kirjutad esimeses peatükis, et seinal ripub püss, siis peab see teises või kolmandas peatükis pauku tegema.»

Tellijale Tellijale

Odini sõdalased – nagu kutsuvad ennast paramilitaarses stiilis riietuvad ja organiseeruvad noortest meestest pagulasvastased – on Eesti poliitikas avanud uue mõõtme. Ilmselt siiski ette kavatsemata, sest vaevalt, et Putini karvane käsi igale poole ulatub. Aga kui rohujuure-vigilantism (ehk isehakanud korrakehtestajad) mingil põhjusel kohe ise laiali ei valgu, seisab ühiskond džinni pudelisse tagasi ajamise sisyphosliku töö ees.

«Eemalda loost kõik, millel pole selle jaoks tähendust,» kirjutas Anton Tšehhov. «Kui kirjutad esimeses peatükis, et seinal ripub püss, siis peab see teises või kolmandas peatükis pauku tegema.» Me asume praegu esimeses peatükis. Kusagil, kus Eesti pole olnud 1990. aastate algusest alates, kindlasti mitte pärast Pullapää kriisi. See oli viimane kord, kui «rahva iseteadmine» oleks võinud meie saatust muuta. Kõik hilisem, EL ja NATO kaasa arvatud, on olnud eliidiprojektid, millele eliit on suutnud luua ühiskonnas vaid potjomkinlikku tuge.

Odini sõdalased on palja ilmumisega ühiskondlikule näitelavale suutnud luua igasuguseid murdepotentsiaale, kui mitte veel päris murranguid. Nad on lähim asi, mis Eestil on instinktiivsele teineteisemõistmisele mingi reaalse osaga Soomest, isegi kui jagatud pind on «vaid» rahvusromantiline testosteroon. Nad pakuvad esimesena lõimumisperspektiivi omasarnastele venelastele ühise vaenlase näol, mis on mõõtmatult kaasahaaravam kui pakkuda Putini-vaba meediat või 60 protsendi ulatuses eestikeelset õpet gümnaasiumiastmel. Nad pakuvad taasiseseisvusaja suurima poliitilise protesti potentsiaali, millele isegi ACTA ei pääsenud 2012. aastal ligilähedale. Ning ACTA ehmatas Reformierakonna valitsust päris tõsiselt.

See uus avanev mõõde, nagu redel lauamängus «Tsirkus», pakub ennenägematuid šansse süsteemi tõrjutud jõududele. Näiteks EKRE-le, kuid selle juhtide karisma on piiratud ja nad ise allhankijad partnerluses suurema jõuga, Savisaare Keskerakonnaga. Vana kombinaatorina oleks viimane nagu ette näinud, kuidas ühiskonnas Lego-sarnase konstruktsioonina kerkib uus protestivaim. Selles pole veel midagi absoluutset: meeldida võivad eesti keele ära õppinud iraagi pereisad, mitte meeldida mittepagulastest võõrüliõpilased. Homod on teoreetiliselt OK, seni kuni vaja. Mis peamine, venelased on omad. Muusikat saab tellida, pille peenhäälestada.

Muidugi oleks naiivne arvata, et Odini sõdalaste potentsiaal piirduks kellegi käepikenduseks olemisega.

15.02.2016 17.02.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto