N, 8.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kahtlus: Rooma paavst harrastas kuramaaži

Juhan Mellik
, reporter
Facebook Twitter
Comments
Paavst Johannes Paulus II.
Paavst Johannes Paulus II. Foto: SCANPIX

Poolas jõudsid avalikkuse ette sajad kirjad ja fotod, mis portreteerivad uue rakursi alt 2005. aasta kevadel lahkunud katoliku kiriku pead, Rooma paavsti Johannes Paulus II. Dokumendid loovad kirikujuhist pildi kui mehest, kellele polnud võõras kiindumus vastassoo vastu: tema üle 30 aasta kestnud huviorbiidi keskpunktiks oli Anna-Teresa Tyminiecka nimeline abielunaine.

Kirjad Poolas sündinud ameeriklannast filosoofile Tyminieckale tehti avalikuks alles pärast seda, kui neid oli hoitud aastaid Poola rahvusraamatukogus. Ehkki neis pole vähimatki viidet millelegi seksuaalsele või sellele, et paavst oleks murdnud oma kasinusvannet, paljastub dokumentidest Johannes Pauluse ja Tyminiecka intiimne suhe, kirjutab BBC, mis paiskas eile eetrisse väidetava romansi ainestel vändatud dokumentaalfilmi.

Naine müüs dokumendid raamatukogule aastal 2008, kuus aastat enne oma surma. Tehingu korraldanud Marsha Malinowski kommenteeris BBC-le, et tema uskumuse järgi armus Tyminiecka tulevasse paavsti – kes kandis tollal kodanikunime Karol Józef Wojtyła ning teenis Krakowi peapiiskopina – nende suhte alguspäevil. Nad kohtusid aastal 1973 ning neid ühendas isiklik kogemus Natsi-Saksamaa okupatsiooniajast. Fotod Wojtyłast ja Tyminieckast kujutavad peatset kirikujuhti seninägematutes olukordades: näiteks suuskadega mäenõlvadel ja lühikeste pükste väel järve kaldal matkamas.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles