Sisukord
Juhtkiri
Postimees
16.02.2016
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Nädalavahetuse rahvakogunemisi märgistasid parkimistrahvid Tagakülg Riik hakkab rongavanema asemel ise elatist maksma (3) Minister taunis riigikaitsetöötajate kuulumist Odini sõdalaste sekka Politsei püüdis punase tule eirajaid Eesti lühiuudised Maarjamäe loss valmistub suureks remondiks NATOt pitsitab Kaliningradi pudelikael (3) Palts võitleb Krimmis unistuste kuurordi nimel (3) Majandus Majanduse lühiuudised Tulu deklareerimist takistas tehniline tõrge Palts võitleb Krimmis unistuste kuurordi nimel (3) Välismaa Kahtlus: Rooma paavst harrastas kuramaaži Välismaa lühiuudised Ukrainlastel on Jatsenjukist lõplikult kõrini Süüria umbsõlm ei hargne Palts võitleb Krimmis unistuste kuurordi nimel (3) Arvamus Veebikommid Eerik-Niiles Kross: Putini sõda kui silmamoondus (29) Arko Olesk: haruldased teaduslained (1) Juhtkiri: raporteid loetagu rahulikult, rahu nimel Hannes Vallikivi: piirist kunsti ja keelatud porno vahel (10) Ahto Lobjakas: Odini püss seinal (41) Postimees 1934. aastal: mustamütsimeeste koosolek Kultuur Ants Juske kolm hüpet Nii nad tapsidki meie Ferdinandi… Taanlaste sõjafilm seab vaataja ebamugavasse olukorda Sport Spordi lühiuudised Peep Pahv: järjekordne elu tähtsaim hooaeg Kolm suursoosikut jätkavad tiitlijahti, avalöögi teevad PSG ja Chelsea Koondist kannustavad lisajõud ja uus lootus Norbert Hurt: Flora koormused on läinud intensiivsemaks ja individuaalsemaks Tallinn Nädalavahetuse rahvakogunemisi märgistasid parkimistrahvid Tarbija G5, Z6, S7, P9, M10 ja Mi5 – staaripotentsiaaliga uustulnukad Tartu Lasteaedade ja rattateede euroraha hakkas liikuma Veebruar üllatab suurveega Parem varblane peos Kui taastaks pool Kivisilda? (1) Tartlaste idee aitab tuhandeid sportlasi Viljandist tulija töötab Toomemäel Pastorist laulupeopresident kahe tule vahel (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: raporteid loetagu rahulikult, rahu nimel

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

USA mõttekoja Rand Corporation raportist jäi kõlama loosunglik mõte, et Venemaa võib soovi korral Balti riigid välksõjaga vallutada. Selliseid dokumente tuleks siiski lugeda rahulikult – tähelepanelikult, samas järelduste osas üksikasju mitte liigselt dramatiseerides.

Randi raport toob esile teatud küsimusi ja ka nõrkusi meie riigikaitses, kuid ei maksa unustada, et see on vaid ühe mõttekoja üks analüüs, mis pole ammendav ega hõlma temaatikat kõigist nurkadest iga detailini.

Kindlasti oleks viga üldistada, nagu oleks NATO poliitiliselt ja administratiivselt abitu, ning rõhutada raportis sisalduvat 60 tundi, mis idanaabril hüpoteetiliseks läbimarsiks justkui kuluma peaks. Randi raport räägib ka näiteks põhjalikult Kaliningradi strateegilisest tähtsusest, mis võiks sõjalise konflikti korral ära lõigata liitlaste transiidikoridorid. Kuid seejuures ei maksa unustada, et enklaav iseenesest on samuti haavatav.

Alati saab rääkida sellest, kas klaas on pooltühi või pooltäis. Venemaa näeb strateegilise vastasena läänt ning tahaks rahvusvahelise julgeoleku kaardid (mõistagi endale sobivate väärtuste alusel) praegusest erinevalt ümber jagada. Tegevustena võime näha püüet hoida Ukrainat ebastabiilsena, kiilulöömise katseid Euroopa Liidu ja NATO liikmete vahele, intensiivistunud tegevust Süürias, mille üks tulemus on ka Venemaa-vastase hoiaku tuntav leevenemine, mis paistis välja Müncheni julgeolekukonverentsil.

Viimane asjaolu kõneleb sellest, et Venemaa on saavutanud edu end rahvusvahelise laua taha tagasi mängides, ning mõistagi soovib Kreml jõuda ka sanktsioonide tühistamiseni, ilma et seejuures tuleks täita Ukraina küsimustes mingeidki nõudmisi.

Teisalt avalikustas USA president Barack Obama hiljuti kava kaitsekulutuste kasvatamisest Euroopas; raskerelvastuse, soomukite ja muu tehnika paigutamise mahu suurendamisest Kesk- ja Ida-Euroopasse. Rand Corporationi raportit võib käsitleda ka kui toetust sellele plaanile. Pealegi on eeloleval suvel ees NATO Varssavi tippkohtumine ning selleks valmistudes peabki olema materjale, millele tugineda.

Kindlasti tuleks mõttekoja analüüsis näha ka meeldetuletust, et julgeolek algab riikidest endist. Samal ajal kui Eesti on panustanud kaks protsenti SKTst kaitsekulutustele, pole meie naabrid ja mitmed partnerid seda teinud. Eesti on kavandanud soomusvõimekuse tõstmist. Mullune suurõppus Siil õpetas meile nii mõndagi, aga muu hulgas näitas see, et meie välja arendatud isikkoosseisu mobiliseerimisvõime on päris märkimisväärne.

Igal mündil on kaks poolt ning meie positsioon ei ole suures pildis nii halb, nagu see mõnikord (iseäranis meile endile) välja paistma kipub.

Seotud lood
    15.02.2016 17.02.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto