Sisukord
Arvamus
Tänane leht
17.02.2016
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Maksuametnik jagab soovitusi tuludeklaratsiooni täitmiseks (2) Kommunismiohvrite memoriaali küsimus on endiselt lahtine Õiguskomisjon arutab kooseluseaduse tulevikku järgmisel nädalal Õpetajad otsivad üha sagedamini õigust töövaidluskomisjonist (1) Aukodanike nimetamine tekitab Tartus erimeelsusi Energia avastuskeskuses näeb Maa aardeid Taastusraviasutused vihastasid riigi peale Riik avaldas tänu elupäästjatele Eesti lühiuudised Majandus Majanduse lühiuudised Suhtelises vaesuses elab iga viies Ida-Virumaa jääks Venemaa tuumaõnnetuse ees kaitsetuks (5) Välismaa Venemaa meediakanalid vahetasid omanikke Välismaa lühiuudised Saatjata alaealiste üksildane elu Rootsis (2) Seksuaalõpe saab pagulasnoorte integratsiooni osaks Jatsenjuk jäi veel ametisse Arvamus Ott Lumi: liidri igatsus (1) Taavi Minnik: vihased inimesed Ameerikas (6) Veebikommid Erkki Bahovski: Moskva külm või kuum sõda? Juhtkiri: Kumu edu ja sünnivalud Postimees 1939. aastal: «saapatööstur» ehitas kellassepale õhulosse Margus Punab: klassikaline peremudel on ammu mittetoimiv, perekonnaseadus arvestagu sellega (11) Kultuur Kumul on täna sünnipäev, seda ei juhtu iga päev Kolm tööd Kumu uuelt püsiekspositsioonilt Sport Spordi lühiuudised Vaimne puhkus harrastajana WRC-sarjas kihutades Süüria revolutsiooni laulev väravavaht Eesti kordab Rio olümpial ajaloolist saavutust Tehisjalaga kaugushüppaja võib Rios tavasportlastelt kulla röövida (1) Tallinn Inglise kolledži sihtasutus jätkab lastevanematelt annetuste nõudmist Kommunismiohvrite memoriaali küsimus on endiselt lahtine Tarbija Vähihaige ei pea enam valu kannatama (2) Katse: kui tõhus on eestlaste leiutatud taskuapteek? Tartu Hüvasti, Rock! Tere tulemast, Postimees! Aukodanike nimetamine tekitab Tartus erimeelsusi (6) Lasteaiad võtsid suusakooli hästi vastu Osa raamatukogude tööajast kulub tarbetutest köidetest vabanemiseks Raamatuid päästab hukust teisele ringile minek Tänavail vuravad peagi elektrirattad Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ott Lumi: liidri igatsus

3 min lugemist
Ott Lumi FOTO: Erakogu

Poliitikas meil ja mujal on aset leidnud kardinaalsed, kuid kõrvaltvaataja silma eest varjule jäänud muudatused, kirjutab Ott Lumi.

Tellijale Tellijale

Eesti poliitikas on lahvatanud omamoodi põlvkondade konflikt, millele juhtis tähelepanu ajakirjanik Argo Ideon hiljutises Maalehe loos («Kümnendate vaim», Maaleht, 4. veebruar). Ekspeaminister Mart Laari on öelnud, et valitsuses on pehmod, kes ei julge midagi otsustada. Sisuliselt sama on öelnud ekspeaministrid Tiit Vähi ja Siim Kallas.

Õli lisas tulle Andres Herkeli kommentaar kooseluseaduse rakendusaktide menetlemise asjus. Herkel soovitas kohale kutsuda Siim Kallase, Mart Laari ja Marju Lauristini, kes Herkeli sõnul lahendaks kujunenud tupikseisu kolme päevaga. Samasugust kriitikat uue põlvkonna poliitiliste liidrite kohta ning nostalgiat endiste aegade «heade juhtide» järele on kostnud viimasel ajal pidevalt. Sellised mõtteavaldused panevad vaagima, kas olukord on tõesti nii trööstitu. Kas muru oli tõesti varem rohelisem ja taevas sinisem? Üritan poliitiliste liidrite tekkimist ja natuuri ajas veidi selgitada, et asjas veidi selgust luua.

19. sajandi esseist ja filosoof Thomas Carlyle väitis oma teoses «Kangelastest, nende kummardamisest ja heroismist ajaloos», et teatud indiviididel on jumalik puudutus, mis teeb nendest liidrid. 20. sajandi sotsiaalpsühholoogide hulgas sai see tees tuntuks kui «üliinimese juhtimisteooria». Sotsiaalpsühholoogid ei ole tänapäevani poliitilise liidri geeni leidnud, hoolimata arvukatest eksperimentaaluuringutest. On kindlaks tehtud, et see, kellest saab liider, ilmneb konkreetses grupikäitumise situatsioonis. Kui näiteks panna grupp situatsiooni, mis eeldab kriisi lahendamisel tugevat planeerimisoskust, siis kujunes liidriks kõige parem planeerija, ja kui grupp on olukorras, mis eeldab kõige osavamat võitlemisoskust, siis kujunes liidriks kõige tugevam võitleja jne.

Jumalike võimetega liidreid ei ole olemas, vaid need kujunevad vastavalt inimlikele omadustele, nagu intelligentsus, empaatia, oskus õigesti reageerida ja enesekindluse olemasolu jne. Kõige tähtsam järeldus, millele sotsiaalpsühholoogid aga jõudsid, on see, et juhtimisvõime avaldub eeskätt probleemsituatsioonides. Tõsi, see ei anna meile veel selgitust, miks liidrid teineteisest erinevad.

Prantsuse politoloog Jean Blondel on kirjeldanud poliitiliste liidrite tüüpe vastavalt nende tehtavate muudatuste ulatusele ja perspektiivi avarusele. Kui muudatuste ulatus on kergesti mõistetav nähtus, siis perspektiivi avaruse all mõtleb Blondel laias laastus seda, kas lahendatavad probleemid/olukorrad on taktikalised, strateegilised või olemuslikud. Alumisel nivool asetsevad Blondeli jaoks liidrid, kelle tegevusväli on kitsas. Sellises rollis võime ette kujutada tüüpiliselt ametniku tüüpi poliitikuid. Aga siia kategooriasse kuuluvad ka innovaatilised poliitikud, kes toimetavad vaid enda haldusala sees, kuid kelle mõju on piiratud. Keskmisel nivool on mõtteliselt arvatavasti lõviosa tänapäeva poliitikuid. Blondel jaotab nad vastavalt konformistideks, ümbersõnastajateks ja reformijateks, vastavalt sellele, kas poliitik armastab muutusi või ei.

Ülemisel nivool ehk kõige avarama tegevusväljaga poliitilised liidrid on vastavalt lunastajad, paternalistid ja ideoloogid. Blondel ütleb, et seda tüüpi liidrite esiletõus eeldab reeglina pöördelisi ühiskondlikke sündmusi. Selliseid, milles oli võimalus osaleda nii Laaril, Vähil kui ka Kallasel. Seega, poliitiline otsustusjulgus ja otsustamise kiirus tulenevad suuresti taustsüsteemist. Samas endiste poliitikute, nagu ka näiteks suure osa ettevõtjate, kriitika valitsuse töö tempo suhtes pole päris laest võetud.

Mulle näib, et suuresti käib kriitika sellise poliitika stiili pihta, kus toodetakse ainult auru näilisuse nimel. Kriitikutel on põhjust olla ootusärevil. Erinevad  poliitikavaatlejad räägivad üha enam poliitilise PRi surmast või vähemalt kuldajastu lõpust.

16.02.2016 18.02.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto