Sisukord
Arvamus
Tänane leht
17.02.2016
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Maksuametnik jagab soovitusi tuludeklaratsiooni täitmiseks (2) Kommunismiohvrite memoriaali küsimus on endiselt lahtine Õiguskomisjon arutab kooseluseaduse tulevikku järgmisel nädalal Õpetajad otsivad üha sagedamini õigust töövaidluskomisjonist (1) Aukodanike nimetamine tekitab Tartus erimeelsusi Energia avastuskeskuses näeb Maa aardeid Taastusraviasutused vihastasid riigi peale Riik avaldas tänu elupäästjatele Eesti lühiuudised Majandus Majanduse lühiuudised Suhtelises vaesuses elab iga viies Ida-Virumaa jääks Venemaa tuumaõnnetuse ees kaitsetuks (5) Välismaa Venemaa meediakanalid vahetasid omanikke Välismaa lühiuudised Saatjata alaealiste üksildane elu Rootsis (2) Seksuaalõpe saab pagulasnoorte integratsiooni osaks Jatsenjuk jäi veel ametisse Arvamus Ott Lumi: liidri igatsus (1) Taavi Minnik: vihased inimesed Ameerikas (6) Veebikommid Erkki Bahovski: Moskva külm või kuum sõda? Juhtkiri: Kumu edu ja sünnivalud Postimees 1939. aastal: «saapatööstur» ehitas kellassepale õhulosse Margus Punab: klassikaline peremudel on ammu mittetoimiv, perekonnaseadus arvestagu sellega (11) Kultuur Kumul on täna sünnipäev, seda ei juhtu iga päev Kolm tööd Kumu uuelt püsiekspositsioonilt Sport Spordi lühiuudised Vaimne puhkus harrastajana WRC-sarjas kihutades Süüria revolutsiooni laulev väravavaht Eesti kordab Rio olümpial ajaloolist saavutust Tehisjalaga kaugushüppaja võib Rios tavasportlastelt kulla röövida (1) Tallinn Inglise kolledži sihtasutus jätkab lastevanematelt annetuste nõudmist Kommunismiohvrite memoriaali küsimus on endiselt lahtine Tarbija Vähihaige ei pea enam valu kannatama (2) Katse: kui tõhus on eestlaste leiutatud taskuapteek? Tartu Hüvasti, Rock! Tere tulemast, Postimees! Aukodanike nimetamine tekitab Tartus erimeelsusi (6) Lasteaiad võtsid suusakooli hästi vastu Osa raamatukogude tööajast kulub tarbetutest köidetest vabanemiseks Raamatuid päästab hukust teisele ringile minek Tänavail vuravad peagi elektrirattad Meelelahutus Koomiks Sudoku

Erkki Bahovski: Moskva külm või kuum sõda?

2 min lugemist
Erkki Bahovski FOTO: Mihkel Maripuu

Venemaa liidrid ähvardavad küll külma, küll kuuma sõjaga – on see reaalsus või tehakse seda meie eksitamiseks, küsib kolumnist Erkki Bahovski.

Tellijale Tellijale

Vene peaminister Dmitri Medvedev hoiatas Müncheni julgeolekukonverentsil peetud kõnes uue külma sõja puhkemise eest. «Venemaad kujutatakse samahästi kui suurimat ohtu NATO-le või Euroopale, Ameerikale ja teistele riikidele. Nad näitavad hirmutavaid filme venelastest, kes alustavad tuumasõda. Ma olen mõnikord segaduses, kas on see aasta 2016 või 1962,» ütles Medvedev.

Ehkki Medvedev üleeile veidi leevendas oma konfrontatsioonilist seisukohta telekanalile Euronews antud intervjuus, oli fraas «uus külm sõda» juba üle tema huulte lipsanud. Aasta 1962 tähendab muidugi viidet Kuuba kriisile, kus maailm pole olnud ei enne ega hiljem tuumaholokaustile nii lähedal.

Külm sõda Teise maailmasõja järel tähendas ikkagi suuri muudatusi mõtlemises. Ennekõike tähendas see Ühendriikide vägede Euroopasse jäämist, seda erinevalt Esimese maailmasõja järgsest olukorrast. Siis lõppes ameeriklaste eemalejäämine veelgi suurema verevalamisega, sest Saksamaa tahtis revanši Esimeses maailmasõjas saadud kaotuse eest.

Ameeriklased ei kippunud Euroopasse tagasi – ka siis, kui Londonile sadas 1940. aastal pommirahe, kuid ka siis, kui natsid olid jõudnud 1941. aasta sügisel Moskva alla, püsis USA ametlikult neutraalsena. Alles pärast Pearl Harborit või õigemini pärast Saksamaa sõjakuulutust leidsid ameeriklased end sõjast. Ent oli ju loomulik mõelda, et sõja lõppedes naasevad väed koju.

Selle eest, et ameeriklased muutsid oma traditsioonilist, isolatsionistlikku mõtlemist, tuleb meil peaasjalikult tänada Briti peaministrit Winston Churchilli. Tema sai aru, et Saksamaa langedes ja ameeriklaste lahkudes ei seisa Punaarmee ees enam ühtegi takistust. Tavaliselt viidatakse külmast sõjast rääkides Churchilli kuulsale kõnele Fultonis 1946. aastal, kuid siis polnud ta enam peaminister. Eeltöö ameeriklaste Euroopasse jäämiseks oli tehtud just tema peaministriks oleku ajal.

Nüüd tundub, et hoopis venelased on haaranud initsiatiivi ja kuulutanud ise külma sõja välja. Kas tajub Moskva, et ta on võitja – nii nagu oli Nõukogude Liit Teises maailmasõjas? Külm sõda tähendas ka kahe vastandliku bloki väljajoonistumist, milles kummaski mängisid juhtrolli USA ja Nõukogude Liit. Kas Venemaa kujutab endale ette, et ta juhib praegu mingit blokki, mis vastandub läänemaailmale?

16.02.2016 18.02.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto