Sisukord
Eesti
Tänane leht
20.02.2016
Eesti Dilbert Horoskoop Lapsega haiglasse läinud isa tekitas hämmeldust (3) Palju õnne Tagakülg Romantika keset talve Tartu naiste tugikeskus läks toetuse saamiseks kohtusse Eesti lühiuudised Lux Express esitab maanteeametile kahjunõude (9) Postimees katkestas Savisaart toetava kampaania avaldamise «Eesti laulu» teine poolfinaal Mart Kadastik loobus Tartu aukodaniku tiitlist Keskerakond kaotas ainuliidri positsiooni (1) Male Esikülg 20. veebruar Mälumäng Teenetemärgid valmivad nõudlike meistrite silme all (3) Välismaa Türgi terrorirünnak jättis jälje ka ülemkogule Cameroni jaoks valgust ei paista Kõnelused jäid kestma Välismaa lühiuudised Kasakast endine tehasedirektor võitleb ajaloo eest Arvamus Päeva karikatuur Postimees 1991. aastal: prognoos: 80% narvalastest soovib olla NSV Liidu koosseisus (1) Kolmas olümpia, lõpuks sportlasena Mees pidevas rahahädas (1) Nah sa koputad (3) Hea kirjanduse võit Artemi Troitski veste : Putinismi diskreetne võlu (5) Ksenia Repson-Deforge: maailm pole pöörlemast lakanud (1) Ülle Madise: põhiharidus vajab põhiseaduse kaitset (15) Kultuur Eelmise aasta klassikaplaat nr 1 Mida arvab Postimehe žürii filmist «Klassikokkutulek»? (1) Stiilide ühendamine Detroiti moodi Nii ja naa Luulehetk – hetk luules Koduperenaise lugu Hea kirjanduse võit Puhas rokenroll! Valus mälestus kuldsest ajast (2) Sport Spordi lühiuudised Unistus tippklubist annab Klavanile energiat Klavan tõusis Euroopa liiga parimaks Naiste võim Eesti olümpiakoondises Tarbija Töö ei tohiks konti murda AK Eelmise aasta klassikaplaat nr 1 Mida arvab Postimehe žürii filmist «Klassikokkutulek»? (1) Stiilide ühendamine Detroiti moodi Nii ja naa Tantsud ümber tuludeklaratsiooni Appi tulevad Uku Musketärid Mati ja Volli seiklused Viimane veerg Peeter Langovitsi tagasivaade: päev, mida oodati aastaid Vene lavastaja: teater peab olema ühiskondliku diskussiooni keskuseks (1) Ülle Madise: põhiharidus vajab põhiseaduse kaitset (15) President on rääkinud (17) Valus mälestus kuldsest ajast (2) Arter Riigi sünnipäeva puhul Erika Salumäe – eelisjärjekorrata iseendani (5) Mees, kes õpetas kanadalastele, mis on Eesti (1) Sirli Salumäe: kodumaavahetus on teinud minust tugevama inimese (2) Mustanahalised ja latiinod jäävad Oscari-peol vaeslapse ossa (2) Justin Petrone: kui Eesti polnud vaba (3) Kõvalt kohalt töötuks. Ei midagi katastroofilist (2) Gertu Pabbo paljulubav algus (2) Meelelahutus Koomiks Sudoku

President on rääkinud

7 min lugemist
FOTO: Pm

Keele- ja kirjandusteadlane Tiit Hennoste luges president Ilvese ametiaja viimase vabariigi aastapäeva eel ühe soojaga läbi presidendi varasemad üheksa aastapäevakõnet ning jõudis järeldusele, et koos mõjuvad need nagu Ameerika. Nagu president Kennedy: «Ära küsi, mida riik saab teha sinu, vaid mida sina saad teha riigi heaks.»

Tellijale Tellijale

President Toomas Hendrik Ilves on pidanud vabariigi aastapäeva kõnet üheksa korda ja öelnud neis kokku umbes 21 000 sõna. Millest ta on rääkinud? Väga paljust, nagu presidendid ikka. Millised on selle jutu sees Ilvese sõnad, märksõnad, suured teemad?

+++

Esimese kõne pidas Ilves 2007. aastal. Selle oluline märksõna on valimised. «Ma tahan, et valija teaks: ta saab selle, mida valib. Valitsemise tarkus ja keerukus on suurem mis tahes hüüdlausest või lubadusest. Valides hüüdlause, saab valija vastu poliitika, mis hakkab valitsemise asemel taas järgmisteks valimisteks raha koguma.»

Seesama mõte jääb hiljem korduma eri variantides. Aga eriti kriisis ja selle järel tõuseb ettepoole teine suhtumine. See on nõudmine ausa mängu järele ja astumine valimispopulismi vastu, mille märgiks saab «valimiskampaania palagan».

Kohe esimesest kõnest läheb käima ka Ilvese suur teema: kodanikuühiskond, millest hiljem saab vabakond. See algab jutuga sellest, kuidas Eesti riik on rajatud seltside, koguduste, laulukooride laotud vundamendile. Teema kaob tagaplaanile kriisi ajal ja tõuseb uuesti esile aastal 2011. Kuni anno 2014 saab Ilves kuulutada: «Astudes sellesse ametisse julgustasin tollal veel kodanikuühiskonna nime all tuntud vabakonda võtma suuremat rolli meie elu küsimustes. /…/ Mul on ka hea meel, et aktiivsed Eesti inimesed, kes on kaua aega pigem vaadelnud ja kommenteerinud me riigi arenguid, on otsustanud ka ise poliitikasse tulla…»

19.02.2016 22.02.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto