Sisukord
Arvamus
Tänane leht
19.02.2016
Eesti Välistudengeid kahtlustatakse ulatuslikus pettuses (5) Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Valgas kukkus väikelaps rõdult alla ERJK kahtlustab Keskerakonda 100 000 euro saamises anonüümsete annetustena Kallas peab Politico edetabelit solvavaks Rõivas ootab ülemkogult kokkulepet Suurbritannia küsimuses Eesti lühiuudised Esikülg 19.02 Linnaosavanema asetäitja Priit Kutseri valitud teosed (6) Majandus Majanduse lühiuudised Eesti firma alustab lähiajal Tallinna-Helsingi liinil hõljukireise Suletava tehase töötajatele pakuti oluliselt väiksema palgaga tööd ligi 200 kilomeetri kaugusel (1) Välismaa Türgi süüdistab veresaunas Süüriat ja kurde Välismaa lühiuudised Inimese eellased ja neandertallased vallatlesid juba 100 000 aastat tagasi Maailma pressifoto paremik Reisikogemus: süütu napsutamine Ankara mööblikaupmehega lõppes striptiisibaaris hiigelarvega (8) Arvamus Juhtkiri: petturite pärast ei pea loobuma headest eesmärkidest Veebikommid Tiiu Kuurme: väiksemad haridusootused võiksid ju mehi solvata? (6) Postimees 1940. aastal: kalurid sõjahirmul Taavi Minnik: Latgale rahvavabariik Raul Rosenvald: silmakirjalikkusest puidupõletamise ja metsaraie poliitikas (12) Päeva karikatuur Henrik Roonemaa: miks me ei tohiks sundida Apple’it terroristi telefoni avama (3) Kultuur Kultuuri lühiuudised Ruitlane: see on parim asi, mis võis üldse juhtuda «Klassikokkutulek»: nalja nabani ja naba alla ka Sport Spordi lühiuudised Kogu Augsburg pingutab Klavani allkirja nimel Mitte ainult X-mängud: olümpia pole kõigi jaoks püha Nike lõpetas homosid solvanud uskliku poksikuulsusega lepingu (6) Kaks legendi kohtusid Roomas Tallinn Kontaktliinide jäätumine seiskas Tallinnas trammid ja trollid Linnaosavanema asetäitja Priit Kutseri valitud teosed (6) Tarbija Teetöölised sattusid Iisraelis iidsele linnale Reisikogemus: süütu napsutamine Ankara mööblikaupmehega lõppes striptiisibaaris hiigelarvega (8) Tartu Küberväljapressijad nõudsid Härma koolilt lunaraha Õde Svetlana Gromova: oma elu lõpul on inimene tark ja hea (1) Tartu sai kolm uut aukodanikku Lumeootuses rajal vihuvad suusafännid Ravikodu õpetab noori end ja teisi usaldama (1) Iiri lavalugu võib olla lõbuski Meelelahutus Koomiks Sudoku

Taavi Minnik: Latgale rahvavabariik

2 min lugemist
Taavi Minnik. FOTO: Erik Prozes

Reede õhtul koguneb suur osa lätlastest televiisorite ette, sest LTV1 näitab palju kõneainet pakkunud BBC filmi «Kolmas maailmasõda: sõjakabinetis». Paljud tahavad seda lõpuks ka oma silmaga näha. Film linastub peagi ka meie endi ETVs ning selle venekeelses sõsarkanalis ETV+. Filmi sündmused, mis viivad vastasseisuni suurriikide vahel, algavad Kremli organiseeritud mässust piiriäärses Latgales. Teades, millise hasardiga on BBC inimesed käinud Ukraina sündmuste alget otsimas meie piirilinnast Narvast, tundub, et Ida-Läti oli filmitegijate juhuslik valik, samahästi oleks võinud kõik alguse saada hoopis Kirde-Eestist.

Mida sellest filmist arvata? Vähemalt Läti avalikkus on seni reageerinud filmile kui spekulatiivsele fiktsioonile, mis hiilgab küll oma professionaalse teostuse poolest, kuid on siiski eelkõige fiktsioon, kuigi tabanud mõnel juhul naelapea pihta. Film on negatiivset vastukaja esile kutsunud pigem Latgales endas, kus inimesed on selle tõttu ennast häirituna tundnud. Muide ka filmis separatistide kasutatud Latgale nn rahvavabariigi lipu võtsid 2010. aastal kasutusele hoopis läti rahvuslased, kelle jaoks see sümboliseerib Latgale ühtsust ülejäänud Lätiga, mitte Lätist eraldi olemist.

Latgale on olnud ajaloo vältel alati «eriliseks» regiooniks, mida asustanud varem latgali murret kõnelevad lätlased, poolakad, valgevenelased, baltisakslased, juudid ja venelased, sh palju vanausulisi, kes sinna tagakiusamise eest 17. sajandil põgenesid. Ehkki suuresti sügavalt katoliiklikus Latgales on eksisteerinud ka teised religioossed grupid luterlaste, judaistide ja õigeusklike näol, on pingeid nende vahel selles etniliselt kirevas ja tugeva kohaliku identiteediga Läti regioonis ajaloos vähe ette tulnud.

Siiani on teadaolevalt vaid viis inimest Latgalest liitunud Ida-Ukraina venemeelsetega, et võidelda deliirsete «vene maailma» ideede eest. Kolm venelast Ludza linnast on praegu Drošības Policija ehk lätlaste kapo tagaotsitavaks kuulutanud. Endise narkoärika Rodions Kušnirsi, kelle kutsusid Luganski «rahvavabariigi armeesse» tema vanglasõbrad, kellega ta Venemaal oli koos karistust kandnud, tapsid lahingus Donetski lennujaama eest Ukraina valitsusväed. Viies Latgale vabatahtlik tegi 21 päeva jooksul, mille veetis Donbassi bandiitide – ilmselt on see antud kontekstis õige sõna – hulgas läbi põhjaliku väärtushinnangute muutuse ja naases koju.

BBC lühifilmi võiks suhtuda rahulikult ja reservatsioonidega, ning mitte ära unustada, et see, mis on kinolinal või teleriekraanil, pole identne päriseluga, vaid siiski selle peegelpilt. Mis puudutab Baltikumi venelasi, siis on paljudel kahtlemata meeldiv kuulda oodi Vene relvadele ja president Putini välispoliitilistele võitudele. Olgugi need enamasti illusoorsed. Kuid, nagu näitab tegelik elu, kas või Latgale näide, pole nad valmis ohverdama oma elu või heaolu mingite abstraktsete «vene maailma» ideede nimel. Välja arvatud üksikud.

Seotud lood
18.02.2016 20.02.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto