Sisukord
AK
Postimees
20.02.2016
Eesti Dilbert Horoskoop Lapsega haiglasse läinud isa tekitas hämmeldust (3) Palju õnne Tagakülg Romantika keset talve Tartu naiste tugikeskus läks toetuse saamiseks kohtusse Eesti lühiuudised Lux Express esitab maanteeametile kahjunõude (9) Postimees katkestas Savisaart toetava kampaania avaldamise «Eesti laulu» teine poolfinaal Mart Kadastik loobus Tartu aukodaniku tiitlist Keskerakond kaotas ainuliidri positsiooni (1) Male Esikülg 20. veebruar Mälumäng Teenetemärgid valmivad nõudlike meistrite silme all (3) Välismaa Türgi terrorirünnak jättis jälje ka ülemkogule Cameroni jaoks valgust ei paista Kõnelused jäid kestma Välismaa lühiuudised Kasakast endine tehasedirektor võitleb ajaloo eest Arvamus Päeva karikatuur Postimees 1991. aastal: prognoos: 80% narvalastest soovib olla NSV Liidu koosseisus (1) Kolmas olümpia, lõpuks sportlasena Mees pidevas rahahädas (1) Nah sa koputad (3) Hea kirjanduse võit Artemi Troitski veste : Putinismi diskreetne võlu (5) Ksenia Repson-Deforge: maailm pole pöörlemast lakanud (1) Ülle Madise: põhiharidus vajab põhiseaduse kaitset (15) Kultuur Eelmise aasta klassikaplaat nr 1 Mida arvab Postimehe žürii filmist «Klassikokkutulek»? (1) Stiilide ühendamine Detroiti moodi Nii ja naa Luulehetk – hetk luules Koduperenaise lugu Hea kirjanduse võit Puhas rokenroll! Valus mälestus kuldsest ajast (2) Sport Spordi lühiuudised Unistus tippklubist annab Klavanile energiat Klavan tõusis Euroopa liiga parimaks Naiste võim Eesti olümpiakoondises Tarbija Töö ei tohiks konti murda AK Eelmise aasta klassikaplaat nr 1 Mida arvab Postimehe žürii filmist «Klassikokkutulek»? (1) Stiilide ühendamine Detroiti moodi Nii ja naa Tantsud ümber tuludeklaratsiooni Appi tulevad Uku Musketärid Mati ja Volli seiklused Viimane veerg Peeter Langovitsi tagasivaade: päev, mida oodati aastaid Vene lavastaja: teater peab olema ühiskondliku diskussiooni keskuseks (1) Ülle Madise: põhiharidus vajab põhiseaduse kaitset (15) President on rääkinud (17) Valus mälestus kuldsest ajast (2) Arter Riigi sünnipäeva puhul Erika Salumäe – eelisjärjekorrata iseendani (5) Mees, kes õpetas kanadalastele, mis on Eesti (1) Sirli Salumäe: kodumaavahetus on teinud minust tugevama inimese (2) Mustanahalised ja latiinod jäävad Oscari-peol vaeslapse ossa (2) Justin Petrone: kui Eesti polnud vaba (3) Kõvalt kohalt töötuks. Ei midagi katastroofilist (2) Gertu Pabbo paljulubav algus (2) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Peeter Langovitsi tagasivaade: päev, mida oodati aastaid

2 min lugemist
Esimest korda üle pika aja heisati sinimustvalge Toompeal 24. veebruaril 1989. FOTO: Peeter Langovits

Viimast korda lehvis Eesti NSV lipp Pika Hermanni lipuvardas 23. veebruaril 1989. Tuisusel õhtul kell 22.00 fanfaarihelide saatel see langetati ning anti lossiaias toimunud tseremoonial üle säilitamiseks ajaloomuuuseumi. Oli Nõukogude armee ja sõjalaevastiku päev. Sel päeval toimus ka interliikumise miiting, mille lipuvahetus pingeliseks muutis. Otsus hakata jälle tähistama 24. veebruaril Eesti Vabariigi aastapäeva ning heisata Toompeal Pika Hermanni torni sinimustvalge rahvuslipp sai oluliseks sammuks taasisesisvumise teel, eesti rahva eneseväärikuse taastamisel ja ühtekuuluvustunde tugevdamisel.

Toompeale hakkas rahvast saabuma üle Eestimaa juba hommikuhämaruses. Tuldi peredega, kaasas rahvuslipud, mõnedel ka isamaalised loosungid. Näha võis ka Läti ja Leedu rahvuslippe. Palju oli eakaid inimesi ja õppureid. Lossiaias võtsid varakult kohad sisse laulukoorid, ametimehed ja külalised. Liikuda oli raske, kuid kõik olid viisakad ja abivalmid. Teades, et teised piltnikud jäädvustasid tseremooniat, otsustasin jääda rahvamassi. Kui tornist kõlas signatuur «Mu isamaa armas», rahvas elavnes. Indrek Toome kõneles rahvuslipust läbi aegade ja Lüdigi «Koit» ühendkooride esituses pani massid kaasa laulma.

Neile kolleegidele, kes jäädvustasid sinimustvalge lipu heiskamist Pika Hermanni tornis, avanes erakordne vaade Toompea ümbrusele, mille inimmeri oli täitnud. Kui paljud olid ajaloolisest hetkest osa saamas, ei suutnud ilmselt keegi täpselt kindlaks teha. Massid täitsid tornijalami ümbruse, tänavad ja pargid. Isegi Võidu (praeguse Vabaduse) väljakul, Balti jaama juures ja Snelli tiigi ääres jälgiti lipu heiskamist. Kell 8.30 kõlas signatuur «Mu isamaa, mu õnn ja rõõm» ning saabus ootusärevust täis vaikusehetk. Paljastatud peaga ja pisar silmanurgas, vaatasin torni poole. Kell 8.33 tõusis lipuvardasse rahvuslipp, mille heiskasid neli rahvariietes tüdrukut ja poissi. Kuigi oli külm ja tuuline, oli meeleolu oli ülev.

Lipuheiskamisel olid tornis Arnold Rüütel, Enn Põldroos, Veljo Tormis, Lembit Koik, Villem Raam, Erika Sakkool ja Hans Liblik. Kooride esituses kõlas Paciuse «Mu isaamaa, mu õnn ja rõõm», rahvas juubeldas ja laulis kaasa. Järgnevalt said lossiaias sõna Jaan Kross, Edgar Savisaar, Andres Tarand, Kuno Pajula. Mikk Mikiver luges ette 1918. aasta Eesti iseseisvusmanifesti. Kooridelt kõlas «Eesti lipp» ja kõneles Vaino Väljas. Tseremoonia lõpetas Gustav Ernesaksa juhatamisel «Mu isamaa on minu arm».  Iseseisvuspäeva tähistati paljude üritustega nii Tallinnas kui ka mujal Eestis.

Seotud lood
19.02.2016 22.02.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto