Sisukord
Arvamus
Tänane leht
19.02.2016
Eesti Välistudengeid kahtlustatakse ulatuslikus pettuses (5) Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Valgas kukkus väikelaps rõdult alla ERJK kahtlustab Keskerakonda 100 000 euro saamises anonüümsete annetustena Kallas peab Politico edetabelit solvavaks Rõivas ootab ülemkogult kokkulepet Suurbritannia küsimuses Eesti lühiuudised Esikülg 19.02 Linnaosavanema asetäitja Priit Kutseri valitud teosed (6) Majandus Majanduse lühiuudised Eesti firma alustab lähiajal Tallinna-Helsingi liinil hõljukireise Suletava tehase töötajatele pakuti oluliselt väiksema palgaga tööd ligi 200 kilomeetri kaugusel (1) Välismaa Türgi süüdistab veresaunas Süüriat ja kurde Välismaa lühiuudised Inimese eellased ja neandertallased vallatlesid juba 100 000 aastat tagasi Maailma pressifoto paremik Reisikogemus: süütu napsutamine Ankara mööblikaupmehega lõppes striptiisibaaris hiigelarvega (8) Arvamus Juhtkiri: petturite pärast ei pea loobuma headest eesmärkidest Veebikommid Tiiu Kuurme: väiksemad haridusootused võiksid ju mehi solvata? (6) Postimees 1940. aastal: kalurid sõjahirmul Taavi Minnik: Latgale rahvavabariik Raul Rosenvald: silmakirjalikkusest puidupõletamise ja metsaraie poliitikas (12) Päeva karikatuur Henrik Roonemaa: miks me ei tohiks sundida Apple’it terroristi telefoni avama (3) Kultuur Kultuuri lühiuudised Ruitlane: see on parim asi, mis võis üldse juhtuda «Klassikokkutulek»: nalja nabani ja naba alla ka Sport Spordi lühiuudised Kogu Augsburg pingutab Klavani allkirja nimel Mitte ainult X-mängud: olümpia pole kõigi jaoks püha Nike lõpetas homosid solvanud uskliku poksikuulsusega lepingu (6) Kaks legendi kohtusid Roomas Tallinn Kontaktliinide jäätumine seiskas Tallinnas trammid ja trollid Linnaosavanema asetäitja Priit Kutseri valitud teosed (6) Tarbija Teetöölised sattusid Iisraelis iidsele linnale Reisikogemus: süütu napsutamine Ankara mööblikaupmehega lõppes striptiisibaaris hiigelarvega (8) Tartu Küberväljapressijad nõudsid Härma koolilt lunaraha Õde Svetlana Gromova: oma elu lõpul on inimene tark ja hea (1) Tartu sai kolm uut aukodanikku Lumeootuses rajal vihuvad suusafännid Ravikodu õpetab noori end ja teisi usaldama (1) Iiri lavalugu võib olla lõbuski Meelelahutus Koomiks Sudoku

Henrik Roonemaa: miks me ei tohiks sundida Apple’it terroristi telefoni avama

2 min lugemist
Henrik Roonemaa FOTO: Peeter Langovits

Eelmise aasta jooksul lasid politseinikud USAs maha 975 inimest. Suurbritannias oli see arv kolm. Alates 1990. aastast on Suurbritannias politseinike relvade läbi hukkunud ainult 58 inimest ning kui veel statistikas urgitseda, siis saab USAs igal aastal poltiseinike käe läbi surma rohkem inimesi kui Suurbritannias viimase saja jooksul kokku.

Tellijale Tellijale

See USAs elava britist tehnoloogiaanalüütiku Benedict Evansi kokku pandud võrdlus aitab mõista, miks on USAs puhkenud üleriigiline arutelu teemal, kas politseil võiksid kohtu loal tohtida kahtlusaluste mobiiltelefone lahti murda ning seal leiduvates andmetes sobrada. Probleem on selles, et Apple on ehitanud oma iPhone’id nii, et ilma paroolita sinna mitte keegi sisse ei saa. Ei politsei, CIA, FBI, NSA ega ka Apple ise.

Nüüd on kohus ühe juhtumi puhul otsustanud, et Apple peab politseil aitama kurjategijate telefone lahti murda, sest FBI ise pole seda telefoni tugevate turvameetmete tõttu mitme kuu jooksul teha suutnud. Ja see pole lihtsalt mingi juhtum, vaid viimaste aastate tõsiseim siseterrorismi juhtum USAs: tulistamine San Bernardinos 2. detsembril, kui hukkus 14 ja sai vigastada 22 inimest.

Nii ongi neil seal nüüd kaks emotsionaalset küsimust läbi põimunud. Kurjategijad on surnud, nende telefon aga endiselt elus, kuid politsei eest lukus. Kas sinna on kindlasti vaja sisse saada või on see juhtum hea võimalus tõstatada ühiskonnas politseid pikalt ärritanud krüptimisküsimus? Ja kas üleüldse võivad olemas olla sellised telefonid, kuhu politsei isegi kohtu loaga puhttehniliselt ei saagi sisse murda? Selliseid uksi ju ei ole, miks siis telefonid võivad olla?

18.02.2016 20.02.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto