Sisukord
Arvamus
Tänane leht
19.02.2016
Eesti Välistudengeid kahtlustatakse ulatuslikus pettuses (5) Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Valgas kukkus väikelaps rõdult alla ERJK kahtlustab Keskerakonda 100 000 euro saamises anonüümsete annetustena Kallas peab Politico edetabelit solvavaks Rõivas ootab ülemkogult kokkulepet Suurbritannia küsimuses Eesti lühiuudised Esikülg 19.02 Linnaosavanema asetäitja Priit Kutseri valitud teosed (6) Majandus Majanduse lühiuudised Eesti firma alustab lähiajal Tallinna-Helsingi liinil hõljukireise Suletava tehase töötajatele pakuti oluliselt väiksema palgaga tööd ligi 200 kilomeetri kaugusel (1) Välismaa Türgi süüdistab veresaunas Süüriat ja kurde Välismaa lühiuudised Inimese eellased ja neandertallased vallatlesid juba 100 000 aastat tagasi Maailma pressifoto paremik Reisikogemus: süütu napsutamine Ankara mööblikaupmehega lõppes striptiisibaaris hiigelarvega (8) Arvamus Juhtkiri: petturite pärast ei pea loobuma headest eesmärkidest Veebikommid Tiiu Kuurme: väiksemad haridusootused võiksid ju mehi solvata? (6) Postimees 1940. aastal: kalurid sõjahirmul Taavi Minnik: Latgale rahvavabariik Raul Rosenvald: silmakirjalikkusest puidupõletamise ja metsaraie poliitikas (12) Päeva karikatuur Henrik Roonemaa: miks me ei tohiks sundida Apple’it terroristi telefoni avama (3) Kultuur Kultuuri lühiuudised Ruitlane: see on parim asi, mis võis üldse juhtuda «Klassikokkutulek»: nalja nabani ja naba alla ka Sport Spordi lühiuudised Kogu Augsburg pingutab Klavani allkirja nimel Mitte ainult X-mängud: olümpia pole kõigi jaoks püha Nike lõpetas homosid solvanud uskliku poksikuulsusega lepingu (6) Kaks legendi kohtusid Roomas Tallinn Kontaktliinide jäätumine seiskas Tallinnas trammid ja trollid Linnaosavanema asetäitja Priit Kutseri valitud teosed (6) Tarbija Teetöölised sattusid Iisraelis iidsele linnale Reisikogemus: süütu napsutamine Ankara mööblikaupmehega lõppes striptiisibaaris hiigelarvega (8) Tartu Küberväljapressijad nõudsid Härma koolilt lunaraha Õde Svetlana Gromova: oma elu lõpul on inimene tark ja hea (1) Tartu sai kolm uut aukodanikku Lumeootuses rajal vihuvad suusafännid Ravikodu õpetab noori end ja teisi usaldama (1) Iiri lavalugu võib olla lõbuski Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: petturite pärast ei pea loobuma headest eesmärkidest

2 min lugemist

Tuli välja, et 22 välistudengit on võltsinud Eesti kõrgkoolidesse pääsemiseks dokumente. Igaüks peab tõendama, et tema eelnev haridus on piisav siin õppimiseks, ning just neid tõendeid võltsitigi. Enne kui hirmsasti pahandama hakata, tasub mõelda järgmistele asjaoludele.

Esiteks õpib kaugelt üle 95 protsendi välistudengitest tegelikult ja ausalt neis kõrgkoolides, kuhu nad on tahtnud tulla ja vastu võetud. Selle juhtumi põhjal ei ole õigustust ei kõigi ega ka mõnest konkreetsest riigist tulnud välistudengite sildistamaks. Igaüks vastutab oma tegude, mitte juhtumisi mõne samasse gruppi kuuluva petise eest. Eelmisel aastal sai Eestis õppimiseks elamisloa peaaegu kaks tuhat välistudengit (1891 inimest). Igal aastal on õppurite elamislube tühistatud selle tõttu, et nad ei täida õppekava, ent tühistamisi on välistudengite üldarvuga võrreldes väga vähe (viimasel kolmel aastal 22,39 ja 19). Jäägu siinkohal retooriliseks küsimuseks, kui paljud Eesti kodanikud ühel või teisel põhjusel oma õpingud katkestavad.

Teiseks. See, et Eestis pettused välja tulevad, on pigem hea kui halb märk. Me ei teaks võltsimistest, kui Eestis ei toimiks välisriigis omandatud hariduse õige ja õiglase tunnustamise süsteem ning Eesti poleks vastavates Euroopa ja UNESCO koostöövõrgustikes (ENIC/NARIC). Ilmselt ei teaks me võltsimistest, kui meie oma inimesed nii sihtasutuses Archimedes kui ka kõrgkoolides ei teeks oma tööd korralikult.

Kolmandaks on Eestil välistudengitest palju kasu nii lühiajaliselt kui ka pikas plaanis. On selge, et Eesti noored käivad ja peavadki käima õppimas välismaal. Ja on loomulik ja vajalik, et ka Eestisse tuldaks õppima. Iga siin õppiv välistudeng on potentsiaalselt kas meie tulevane tubli kaasmaalane või veel sagedamini teatavas mõttes Eesti saadik oma kodumaal või mõnes teises riigis, kuhu ta elama läheb. Need on inimesed, kes ehitavad sildu Eesti ja teiste maade vahele nii majanduses, kultuuris, poliitikas kui ka kõigis teistes valdkondades. Võib vaid soovida, et välistudengeid oleks Eestis üha rohkem ja rohkem.

Samas, mida rohkem on liikumist ning mida atraktiivsemaks Eesti muutub, seda suurem on risk, et leidub neid, kes püüavad petta. Ei tohiks olla väga üllatav, et ka tudengiks pürgijate hulgas on inimesi, kelle ainus eesmärk on saada Schengeni riigi elamisluba ja kel pole hariduse vastu mingit huvi. Petturite pärast ei pea loobuma headest eesmärkidest.

On küllalt riike, kus tegutsevad nn diplomivabrikud ja kus akadeemilisele petturlusele vaadatakse läbi sõrmede. Tegu pole lihtsalt hariduse naeruvääristamisega, vaid näiteks ostetud arsti- või inseneridiplomile mõeldes ohustab selline tegevus juba otseselt inimelusid. On julgustav teada, et Eestis pettused avastatakse.

Seotud lood
18.02.2016 20.02.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto