Sisukord
Arvamus
Tänane leht
20.02.2016
Eesti Dilbert Horoskoop Lapsega haiglasse läinud isa tekitas hämmeldust (3) Palju õnne Tagakülg Romantika keset talve Tartu naiste tugikeskus läks toetuse saamiseks kohtusse Eesti lühiuudised Lux Express esitab maanteeametile kahjunõude (9) Postimees katkestas Savisaart toetava kampaania avaldamise «Eesti laulu» teine poolfinaal Mart Kadastik loobus Tartu aukodaniku tiitlist Keskerakond kaotas ainuliidri positsiooni (1) Male Esikülg 20. veebruar Mälumäng Teenetemärgid valmivad nõudlike meistrite silme all (3) Välismaa Türgi terrorirünnak jättis jälje ka ülemkogule Cameroni jaoks valgust ei paista Kõnelused jäid kestma Välismaa lühiuudised Kasakast endine tehasedirektor võitleb ajaloo eest Arvamus Päeva karikatuur Postimees 1991. aastal: prognoos: 80% narvalastest soovib olla NSV Liidu koosseisus (1) Kolmas olümpia, lõpuks sportlasena Mees pidevas rahahädas (1) Nah sa koputad (3) Hea kirjanduse võit Artemi Troitski veste : Putinismi diskreetne võlu (5) Ksenia Repson-Deforge: maailm pole pöörlemast lakanud (1) Ülle Madise: põhiharidus vajab põhiseaduse kaitset (15) Kultuur Eelmise aasta klassikaplaat nr 1 Mida arvab Postimehe žürii filmist «Klassikokkutulek»? (1) Stiilide ühendamine Detroiti moodi Nii ja naa Luulehetk – hetk luules Koduperenaise lugu Hea kirjanduse võit Puhas rokenroll! Valus mälestus kuldsest ajast (2) Sport Spordi lühiuudised Unistus tippklubist annab Klavanile energiat Klavan tõusis Euroopa liiga parimaks Naiste võim Eesti olümpiakoondises Tarbija Töö ei tohiks konti murda AK Eelmise aasta klassikaplaat nr 1 Mida arvab Postimehe žürii filmist «Klassikokkutulek»? (1) Stiilide ühendamine Detroiti moodi Nii ja naa Tantsud ümber tuludeklaratsiooni Appi tulevad Uku Musketärid Mati ja Volli seiklused Viimane veerg Peeter Langovitsi tagasivaade: päev, mida oodati aastaid Vene lavastaja: teater peab olema ühiskondliku diskussiooni keskuseks (1) Ülle Madise: põhiharidus vajab põhiseaduse kaitset (15) President on rääkinud (17) Valus mälestus kuldsest ajast (2) Arter Riigi sünnipäeva puhul Erika Salumäe – eelisjärjekorrata iseendani (5) Mees, kes õpetas kanadalastele, mis on Eesti (1) Sirli Salumäe: kodumaavahetus on teinud minust tugevama inimese (2) Mustanahalised ja latiinod jäävad Oscari-peol vaeslapse ossa (2) Justin Petrone: kui Eesti polnud vaba (3) Kõvalt kohalt töötuks. Ei midagi katastroofilist (2) Gertu Pabbo paljulubav algus (2) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ksenia Repson-Deforge: maailm pole pöörlemast lakanud

2 min lugemist
Ksenia Repson FOTO: Marina Pushkar

Eestikeelsetest sõnadest «kooselu» ja «abikaasa» on viimaste kuude jooksul sündinud uus sõna «kooskaasa». Ma ei leia sobivat väljendit, et anda selle tähendust edasi vene keeles – tundub, et esimest korda ajaloos ei jõua viimane eesti keele kiire arenguga sammu pidada. Ehkki kooseluseaduse hääletus riigikogus peaks aset leidma alles märtsi esimeses pooles, on kogu see teema ausalt öeldes juba ära väsitanud. Nagu meil ei oleks teisi probleeme peale selle.

Tegelikult on esimesed pääsukesed kasutanud juba võimalust oma kooselu notariaalselt kinnitada. Esimesteks «kooskaasadeks» said Mart Haber ja Taivo Piller – tuntud ja igati edukad inimesed, kes asutasid ShiShi brändi. Nad olid ka esimesed, kes rääkisid ETV saates «Ringvaade» oma suhetest. Mehed tunnevad teineteist juba 1990. aastate algusest. Haber rääkis vaatajatele, et niipalju kui mäletab, on tema orientatsioon alati olnud «ebatraditsiooniline». Üles kasvas ta isata, ema polnud poja eelistuste ülejust eriti rõõmus, kuid hiljem leppis sellega ja võttis poega sellisena, nagu too on. Haberi ja Pilleri kodu on stiilne ja hoolitsetud – mitte iga perekonna kodu pole sedavõrd hubane – ning ka saates üles astunud paar ise jättis endast mulje kui intelligentsetest ja meeldivatest inimestest.

Põhjus, miks nad otsustasid oma kooselu ametlikult registreerida, on lihtne: nad soovisid ennast kindlustada, et olla valmis halvimaks, et üks partneritest saaks langetada otsuse ka teise eest, kui olukord seda nõudma peaks. Ettenägelik ja mõistlik otsus, mis annab tunnistust usaldusest ja lähedusest nende inimeste vahel. Kahekümneselt tundub elu igavene, kuid ka abielusid sõlmitakse taevastes sfäärides ilma igasuguste lepinguteta igaveseks ajaks igavesti, kuniks surm kaasad lahutab. Neljakümnendaks eluaastaks tahaks aga juba garantiid, stabiilsust ja rahu. See, et need kaks inimest otsustasid oma kooselu seadustada, oli ühiskonna seisukohalt ajalooline ning nende elu seisukohalt oluline otsus.

Perekondadega on meil probleeme palju rohkem kui lahendusi. Jätke need samasooliste abielud juba rahule ning laske inimestel elada nii, nagu nad seda ise soovivad.

Kuid sellest, et nad veebruari algul notari kabinetis paberitele allkirjad andsid, ei ole maailm seisma jäänud! Seda sündmust poleks paljud isegi märganud, kui polnuks ETV saadet ja seda arvamuslugu. Kas minu traditsioonilist perekonda ähvardab nüüd hädaoht? Kas selle alused kõiguvad? Muidugi mitte, kuid need kaks inimest võivad nüüd ennast rahulikumalt tunda. Minult pole midagi varastatud, mulle pole ka haiget tehtud. Jääb üle vaid nende kahe pärast rõõmustada.  

Kuid mind ei rõõmusta üksikemade murettekitav arv. Mind ei rõõmusta see, et meie maal loetakse normiks oma abielu üldse mitte registreerida, ega ka see, et pärast lahkuminekut ei mõisteta hukka neid, kes oma lapsed lihtsalt sinnapaika jätavad. Perekondadega on meil probleeme palju rohkem kui lahendusi. Jätke need samasooliste abielud juba rahule ning laske inimestel elada nii, nagu nad seda ise soovivad.

Seotud lood
19.02.2016 22.02.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto