Sisukord
Eesti
Postimees
22.02.2016
Eesti Horoskoop Dilbert Tagakülg Mälumäng Prokurör: objektiivseid tõendeid oli väga vähe Motiiviks Moskva investorite solvumine Viimsi mõisa pargis taaslavastati Vabadussõja lahing 2015. aasta parim ja halvim seadus on selgunud Kiirabibrigaadi hooletus jätab väikelinna abivajajad hätta Eesti lühiuudised Kiirabi asus volikogu ründama (3) Kontrollitud hullus «Eesti laulul» Tallinnas Mustamäel langes naine ahistaja ohvriks Male PPA korraldas pärast võltsijate tabamist oma töö ümber Palju õnne Mööbliärimehe palgamõrv jääbki ilmselt lahendamata (2) Majandus MTA pidas kinni turvaettevõtja Jaanus Kukebali Spordiklubide kett MyFitness areneb jõudsalt Välismaa Türgi kurdid on riigi keskvõimus pettunud Jeb Bush Valgesse Majja ei lähe Välismaa lühiuudised USA presidendirallis terendab Trumpi ja Clintoni vastasseis Arvamus Ühendriikide ajakirjanik: kuniks Venemaad juhib Putin, suhted USAga ei parane Georgi Beltadze: kohitsetud lõvi Allar Jõks, Priidu Pärna: hoolivus ja vastutustundetud valimislubadused - 2015.aasta õigusloome kaks nägu (4) Päeva karikatuur Juhtkiri: riigimehelikkus versus odav punktijaht (3) Marge Reinap: Eesti valik: alkoholiäri või rahva tervis (13) Postimees 1928. aastal: Nõmmele rahvamaja Kultuur Vahemere supp Berlinale desserdiks Enn Kunila tegi Eesti Kunstimuuseumile toeka kingituse Konrad Mägi kolm pärli Sport Vehklejate tõehetk: juhatus valib töörahu ja jätkuva konkurentsi vahel Spordi lühiuudised Eesti koondise esinumber jääb MMilt eemale Kas Aafrika ja Aasia seljatavad suurel valimisel Euroopa? Kümmeli nädalavahetus: liiga jõulised vastased ja võit Vassiljev on Selveris oma ideid juurutamas Kehv tabavus ja liigne pinge jätsid Eestile tühjad pihud Tarbija Koduseid gaasiseadmeid peab perioodiliselt hooldama Kiirabi asus volikogu ründama (3) Kiirabibrigaadi hooletus jätab väikelinna abivajajad hätta Soodsa hinnaga mobiilikaaned võivad minna kalliks maksma Tartu Kallastel vuras uppumatute karakattide kahurivägi Nad sõitsid siiski! Mujalt tulnud laps kohaneb omas tempos Süüria lapsi õpetava kooli juht: eesti keel tuleb väga vaevaliselt Elva otsib vaksalisse restoranipidajat Uuenev Pokumaa otsib uut juhti Au, mõistus ja kollane teerull (1) Ilmar Pihlak: märksõnu Tartu liiklusest Jüri Saar: Peipsi lained Tartu piiril Pane vaim valmis, kohe hakkad higistama! Häda ja viletsus, irooniata, kuid huumoriga Meelelahutus Koomiks Sudoku

2015. aasta parim ja halvim seadus on selgunud

2 min lugemist
Pildil on riigikogu saal Toompeal. FOTO: Raigo Pajula

Postimehe ja Teenusmajanduse Koja žürii tunnistas 2015. aasta parimaks seaduseks kodakondsusseaduse muudatused ja halvimaks maksutõusupaketi.

Žürii koosseisus Valdo Kalm, Jüri Saar, Priidu Pärna, Allar Jõks, Raul Niin ja Joosep Värk tunnistas kodakondsusseaduse muudatused parimaks seaduseks, kuna tegemist oli avalikes huvides tehtud ühiskonda siduva seadusega, mis oli reaktsioon ilmnenud puudusele.

«Suletusele suunduvas riigis on see hea näide avatusest ja inimlikkusest ning kui värskendav sõõm õhku konservatiivses kodakondsuspoliitikas,» põhjendas žürii oma valikut.

Kodakondsusseaduse muudatused andsid alla 18-aastastele isikutele, kes on saanud naturalisatsiooni korras Eesti kodakondsuse ja võtnud hiljem mõne teise riigi kodakondsuse juurde, võimaluse säilitada Eesti kodakondsus kuni 21. eluaastani. Samuti andis seadusemuudatus automaatselt Eesti kodakondsuse siin sündivatele lastele, kelle vanemad on kodakondsuseta. Kui vanemad seda oma lastele siiski ei soovi, peavad nad ühe aasta jooksul esitama taotluse lapse Eesti kodakondsusest loobumiseks. Lõpetuseks vabastas seadus üle 65-aastased kodakondsuse taotlejad kirjalikust eksamist.

Maksumuudatuste pakett sai 2015. aasta halvima seaduse tiitli seetõttu, et see esindas kõike seda, mille vastu on loodud hea õigusloome tava.

«Maksumuudatuste pakett oli läbimõtlemata, üleolev, kaasamata, sõnamurdlik, silmakirjalik ja sihitu,» leidis žürii.

Riigikogu tõstis maksumuudatuste paketi seadusega majutusasutuste käibemaksumäära, lisaks kerkisid aktsiisid kohati kuni kümme korda.

Parima seaduse nominendid olid lisaks võitjale ka pakendiseaduse muutmise seadus, kriminaalmenetluse seadustiku muudatused, põhiseaduse muutmine valimisea langetamiseks kohalikel valimistel ning maksukorralduse täiendamise seadus. Halvima seaduse nominendid olid võitja kõrval Tallinna parkimistasude tõstmine, invavahendite kallinemise kaasa toonud sotsiaalhoolekandeseadus, kooseluseaduse rakendusaktide vastu võtmata jätmine ning ravimiseaduse muudatused.

Teenusmajanduse Koda korraldas koostöös Postimehega parima ja halvima seaduse konkursi viiendat korda. Konkursi eesmärk on selgitada välja eelmisel aastal vastu võetud seadused, mis vastavad enim hea õigusloome tavale või eiravad seda kõige rohkem. Konkursil läksid arvesse riigikogu poolt vastuvõetud seadused, valitsuse määrused ning ministri või kohaliku omavalitsuse määrused.

Seotud lood
20.02.2016 23.02.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto