N, 8.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Tauno Kangro Kalevipoeg tõuseb tuhast

Uwe Gnadenteich
, reporter
Tauno Kangro Kalevipoeg tõuseb tuhast
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 6
Tauno Kangro oma ateljees koos ühe versiooniga merest tulevast Kalevipojast.
Tauno Kangro oma ateljees koos ühe versiooniga merest tulevast Kalevipojast. Foto: Eero Vabamägi

Skulptor Tauno Kangro poolt Tallinna lahte plaanitud Kalevipoja hiigelkuju plaan on varjusurmast üles äratatud.

Kangro tuli meres sammuva Kalevipoja kuju rajamise ettepanekuga esimest korda välja juba 1998. aastal. Kuigi plaan meeldis nii tollasele kui ka praegusele linnavõimule, jäi see lõpuks soiku vette ehitamist reguleerivate seaduste puudulikkuse tõttu.

«See skulptuur tuleb, kuid praegu võttis linnavalitsus vastu otsuse, et nii kaua kui juriidilised alused selle kuju püstitamiseks on lahendamata ehk riigikogus on vastu võtmata seadus, mis lubaks merre ehitisi püstitada, ei pea me õigeks ja võimalikuks selle projektiga edasi minna,» teatas tollane Tallinna abilinnapea Deniss Boroditš 2008. aasta novembris.

Sellele oli eelnenud mitu aastat arutelusid ja avalik konkurss Tallinna lahte Kalevipoja kuju püstitamiseks.

«Sinna esitatigi vist ainult kolm tööd, sest tingimused olid kohutavalt rasked. Ka mina tegin konkursi jaoks sisuliselt täiesti uue töö, esimene variant oli hoopis teistsugune,» meenutas Kangro, kes tema idee teostamiseks korraldatud konkursi võitis.

Asja praeguses faasis ei taha skulptor kuju rajamise plaanist eriti rääkida. «Seekord tahaks teha kõik õiges järjekorras. Kõigepealt ajaks paberid korda, taotleks kõik load ja siis hakkaks avalikult rääkima,» ütles ta.

Kangro lisas vaid, et on loodud mittetulundusühing, mis hakkab tegelema dokumentatsiooni vormistamisega, mis on merre rajatava 24 meetri kõrguse skulptuuri puhul üsnagi keeruline. Siiski pole praegu vaja alustada päris nullist, sest omal ajal sai suur osa eeltööst linna rahastusel ära tehtud. MTÜ liikmete nimesid kunstnik esialgu avalikustada ei taha.

Abilinnapea Kalle Klandorfi sõnul on MTÜ esindajad käinud oma plaane ka linnavalitsusele tutvustamas.

«Kalevipoja kuju asukoht ja muud tingimused said koos veeteede ametiga juba aastaid tagasi läbi vaieldud. Nüüd esitas nende MTÜ oma nägemuse, kuidas asjaga edasi minna. Siin on palju arutada, sest linn on sellesse projekti juba üsna palju investeerinud. See summa oli kroonides vist üle kahe miljoni,» rääkis ta.

«Nüüd tulebki vaadata, kuidas investeerimine edasi läheb ja kas neil ikka on selle jaoks raha. Peale selle tuleb uuendada veel mingeid projekte, mis on lihtsalt aegunud, aga need on kõik lahendatavad küsimused. MTÜ on lubanud ise kuju rajamiseks raha leida ja kui nad tahavad teha, siis tehku,» lisas abilinnapea.

Kangro kinnitusel leidub päris palju inimesi, kes on Kalevipoja kuju rajamisest huvitatud ja tahaksid seda ka rahaliselt toetada. «Kõige õigem ongi teha see kuju annetuste eest. Sest kui inimene on selle jaoks midagi annetanud, siis tunnetab ta ka oma osalust või osadust ja suhtumine on hoopis teine,» arvas ta.

Kuju umbkaudset hinda ei tahtnud kunstnik praegu veel öelda. Ta kinnitas vaid, et hind on kindlasti oluliselt vähenenud, sest vahepealsete aastate jooksul on leiutatud uusi tehnoloogiaid, mille abil sellist skulptuuri teostada.

MTÜ Kalevipoja Kojutulek linnavalitsusele esitatud kalkulatsioonis on kuju orienteerivaks hinnaks märgitud 2,75 miljonit eurot. Sellest maksab kuju teostamine 1,5 miljonit, aluse rajamine 500 000, kuju paigaldus ja elektritööd 500 000 ning projekteerimine ja üldkulud 250 000 eurot.

Märksõnad
Tagasi üles