Sisukord
Arvamus
Postimees
26.02.2016
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Päästeamet vallandab paraadi mõnitanud rühmapealiku Kuritegude arv Tallinnas vähenes kümnendiku võrra Pärnu uus bussijaam sai ehitusloa Õpetajate keskmine palk kerkis uude sajasse Läbimängud paberil Trikimootorratturit mälestati rehvide suitsedes Eesti lühiuudised Hüpokoera tuleb koolitada ilma temalt liigset kuulekust nõudmata Fantoomtöötaja Tallinna Sadamas (2) Suhkruhaigete laste elu hakkavad päästma koerad (1) Esikülg 26.02 Majandus Gaasituru osalised peavad Hanschmidti plaane liiga optimistlikuks Majanduse lühiuudised Riigikeele nõue silme alt ära - piinlik kinnimätsimine ja populism? (11) Välismaa Välismaa lühiuudised Elu Donetski rindelinnas: relvarahu siin ei kehti (4) Arvamus Mart Raudsaar: ajaloo ja prohveti õppetunnid (4) Taavi Minnik: NATO kapitulatsioon (8) Jarmo Mäkelä: NATO uks on Soomele kinni (2) Ilmar Raag: Venemaa ja meie inimesed (3) Päeva karikatuur Juhtkiri: põlistatud umbkeelsus Postimees 1913. aastal: Eesti laulu kaitseks Barbi Pilvre: soolise võrdõiguslikkuse põhiküsimus – hoolitsemine kui töö ja selle hind (12) Kultuur Loomingu Raamatukogu – täiesti unikaalne nähtus Sport City jõudis kaheksa hulka pääsemisele lähedale Spordi lühiuudised MM-pronksi võitnud Ilves: tahtnuks kirkamat medalit Südilt võidelnud Augsburgi kukutas üks õnnetu hetk Eesti koondise mängijad süüdistavad: treener töötas purjuspäi Ikka sama seis: Eesti jääb naabritele alla Kalev teab, kuidas Rocki vastu mängida Kõrgete sihtidega Cretu jätkab koondise eesotsas Tallinn Kuritegude arv Tallinnas vähenes kümnendiku võrra Infopuudus sunnib reisijaid Balti jaamas perroonilt perroonile jooksma (1) Tarbija Arezzo – võluv pärl Toscanas Kulinaarsed katsumused Calabrias (1) Tartu 350 iluuisutajat soovib võitu Kas Oudekki Loone tõukab Aadu Musta troonilt? (9) Kääriku spordibaasist sai kultuurimälestis Juuksurineiud tegid tublit tööd Toomas Erikson: papp on kodumasin, kes oskab rituaali (3) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jarmo Mäkelä: NATO uks on Soomele kinni

2 min lugemist
Jarmo Mäkelä FOTO: PEETER LANGOVITS/PM/SCANPIX

Endine peaminister Matti Vanhanen (Keskusta) on avaldanud mõnesaja lehekülje pikkuse ja rahvaliku raamatu nimega «Välispoliitika». Kuna Soome juhtivad poliitikud osalevad vaid haruharva Soome välispoliitilist positsiooni ja võimalusi vaagivas avalikus vestluses – enamikul pole asja kohta midagi originaalset öelda –, on Vanhaneni raamat tähelepanuväärne ja teretulnud erand. Soovitan seda siiralt.

Esimest korda öeldakse otse ja keerutamata välja Soome välispoliitilistesse valikutesse kätketud hoiatus: «Kui meie lähipiirkonna turvalisus vappub Venemaa tegevuse tõttu, siis kaldub seier NATO, mitte Venemaa poole.» Vanhanen rõhutab, et see käib ka tema enda kohta.

Soome välispoliitilise keskustelu eriline omadus on, et see, mis jäetakse ütlemata, on alati tähtis. Vanhanen vaagib Soome võimalikku liitumist NATOga mitmekülgselt. Ta tahab kinni hoida «NATOga liitumise võimalusest», ent on seda meelt, et praegu ei peaks seda kasutama.

Realistina teab Vanhanen, et väike riik peab sageli üritama teha eelist sellest, mis on vältimatu. NATO uks on Soomele lahti vaid teoreetiliselt – keegi väljaspoolne ei taha, et püüaksime sisse astuda just nüüd.

Ennekõike lähtub see sellest, et juulikuiseks Varssavi tippkohtumiseks valmistuval NATO-l on küll ja küll muid muresid. Neist esimene on seotud liitlaskonna võimega tagada kõigi liikmesriikide julgeolek ja puutumatus. Küsimuse all on NATO aluslepingu 5. artiklis antud julgeolekugarantii usutavus.

Wales’i tippkohtumisel otsustatud tegutsemisvõime tõhustamise programm on lõpule viidud ja Varssavis tuleb jõuda kokkuleppele edasistes tegevustes. Idapoolsete liikmesriikide rahustamisest ei piisa ja on tarvis liikuda heidutuse ja sõjalise kaitsevõime ehitamisele.

Samal ajal on vaja vastata lõunapoolsete liitlasmaade julgeolekumuredele. Need on seotud terrorismiga, massilise rändega ja Venemaa kasvava kohalolekuga Vahemere idaosa. Nende ohtude tõrjumiseks ei sobi sõjalise heidutuse tugevdamine, vaid tuleb leida midagi muud.

Kolmandaks tuleb uuesti määratleda NATO ja Venemaa suhe. Eesmärk on saada pärast kaheaastast pausi uuesti tööle NATO-Venemaa nõukogu. NATO ei pea enam Venemaad strateegiliseks partneriks, ent ei taha seda näha ka vaenlasena, sest Venemaa mõjujõudu läheks vaja mitmete globaalsete kriiside lahendamiseks. Sellele NATO ja Venemaa suhete arengule viitab Vanhanen mitmeski kohas kui tegurile, mis suurel määral mõjutab Soome positsiooni ja meie valikuvõimalusi.

Need tegurid on viinud selleni, et Soome võimalused arendada NATO-partnerlust poliitiliselt on ammendumas. Et NATO keskendub liikmesriikide julgeoleku tagamisele, on piir partnerluse ja liikmeksoleku vahel vaid süvenenud. Erinevalt sellest, mida Soomes sageli arvatakse. Üle selle piiri pole võimalik hiilida ei väikeste ega suurte sammudega, ei salaja ega avalikult.

Sõjalise koostöö poolel on endiselt arenguvõimalusi. Kui NATO keskendub rahvusvaheliste rahutagamisoperatsioonide asemel oma territooriumi kaitsmisele, siis avaneb soomlastel võimalus harjutada just selliseid tegevusi, mis otseselt suurendavad meie kaitsevõimet.

NATO huvides on, et Soomel on nii võimekus kui tahe kaitsta iseseisvalt oma territooriumi. Soomele on kasulik olla osaline õppuste ettevalmistamises, saada infot olukorrast ja arendada võimet abi andmiseks ja vastuvõtmiseks. Need tegevused ei seo Soomet NATO ühise kaitse kohustustega, ent ei anna ka Soomele sõjalisi garantiisid.

Lõpuks on põhjust meenutada, et Soome kohta öeldu ei käi Rootsi kohta. Rootsile on NATO uks endiselt avatud. Olen Vanhaneniga ühel meelel, et vaevalt Rootsi seda võimalust päris kohe kasutab. Aga kui kasutaks, siis selle päeva jaoks peavad Soome riigijuhtidel plaanid valmis olema.

Artikkel ilmus algselt 24.02 Soome ajalehes Maaseudun Tulevaisuus. Postimees avaldab selle autori ja ajalehe loal.

Seotud lood
25.02.2016 27.02.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto