Sisukord
Kultuur
Postimees
27.02.2016
Eesti Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Tagakülg Jääkarude pidupäev Esikülg 27. veebruar Priiuse paraad (7) Paroolikaartide päevaliimiit väheneb veelgi Järelhüüdeid Eri Klasile Päästeameti juht: Menkov rikkus ametnikueetikat EASi raha säästab lipupäeval ronimisest (3) Eesti lühiuudised Mälumäng Postimees rikkus head ajakirjandustava Nii see läks... Toidupank katab supiköökide laua Majandus Naeratav härra Gaas Välismaa Obama üritab kurikuulsat vanglat sulgeda Kreeka ja Austria tüli süveneb Mässuline Boris Välismaa lühiuudised Kremli meedia ei jäta ühtki võimalust kasutamata (12) Arvamus Mässuline Boris Päeva karikatuur Priiuse paraad (7) Naeratav härra Gaas Juhtkiri: maestro lahkumine Intensiivselt unikaalne Marti Aavik: «aga Poska…» (2) Arvamusliider Madis-Ulf Regi: minu päevik 2016 (2) Margus Kruut: viime ajaloolise susla koju! (2) Peeter Langovitsi tagasivaade: teenetemärk Eesti tunnustajale Marko Mihkelsoni essee: usutav unistus ühtsest Põhjalast (7) Kultuur Aja auk. Tänava lõpus asub südamevalu hotell Nädala plaat. Universumi põhiväärtused On aeg meenutada Habemega falsett Plaat, mis vajaks rohkem lehmakella Põnevam kui Drake Nad loodavad, et saavad sellest üle Joonistatud ajaraisk Ununema kippuv mälu Harper Lee mälestuseks: ainult õiglus on igavene (1) Sport Nool kandideerib EOK presidendiks Spordi lühiuudised 27.02 Postimees X-mängudel: Sildaru hirmutav, kuid vajalik kogemus Oslos Postimees X-mängudel: Sildaru kolmas meelisala olümpiaprogrammi ei mahu Blatteri järeltulija lubab FIFAs korra majja lüüa Rapla korvpalliklubi kõnnib rahaliselt noateral Tarbija Soodustused suurendavad tööga rahulolu AK On aeg meenutada Aja auk. Tänava lõpus asub südamevalu hotell Plaat, mis vajaks rohkem lehmakella Nädala plaat. Universumi põhiväärtused Põnevam kui Drake Habemega falsett Väike pood keldris Mugavus­pagulased tähistasid vabariigi aastapäeva Viimane veerg Enne ja pärast häälemurret Ununema kippuv mälu Marko Mihkelsoni essee: usutav unistus ühtsest Põhjalast (7) Leegion nimega Eco Arter Keelte tundmisest Roosiaia kuninganna sünnipäev Presidendiballi pärlid Ieva Ilves: naer ühendab meid (2) Nad tulid Eestile appi. Mis neist on saanud? (6) Mart Müürisepp: lolliks ei karda ma jääda Kogu perega valimiskarussellil (2) Baltimaade ühtsus Bauska moodi Tartu Ieva Ilves: naer ühendab meid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Nii see läks...

2 min lugemist
Estonia Teatri Talveaed - «Eriline Eri Klas» maestro 75. juubel FOTO: Viktor Burkivski

Rein Veidemann meenutab Eri Klasi:

Eelmise aasta jaanipäevaeelse intervjuu aegu, kui Eri Klas oli juba ajulõikusest toibunud, harjutas käimist ja kõneles tõrgeteta, ütles ta mulle off the record, et tema unenägusid on külastanud Georg Ots, eesti kuulsaim bariton, kellele eeloleva suve hakul hakatakse Peterburi mälestusmärki püstitama – aktsioon, mille patrooniks Klas oli. Patroneerimisi on tal olnud teisigi, kas või veerand sajandit juhatatud Eesti Rahvuskultuuri Fond või siis Tallinna Filharmooniale Steinway klaveri muretsemine. Klaver saigi novembrikuus paika ja teenib nüüd suurt muusikat.

Aga Georg Otsa mälestamine oli Eri Klasil iseäranis südamel. Ots oli üks tema isakujusid Gustav Ernesaksa ja võib-olla mõne teisegi eesti suurmehe näol. Klasi enda isa jäi väljapoole elavat mälestust, sest kaheaastane poiss evakueeriti koos ema Anna Klasiga Venemaale, kui sakslased sõja puhkedes Eestisse jõudsid ning seejärel kohe ka Klasi isa mõrvasid. Jaroslavli kunstiansamblites oli Otsa püksirihm viieaastasele rüblikule esimene mänguasi – rong! –, on Klas hiljem meenutanud.

Otsa naasmises Klasi unenäkku ei olevat olnud aga tema paremate päevade sära, ta oli tulnud sinna oma lahkumislauluga, Pali Ráczi aariaga «Mustlaspriimasest». Me teame, mis on selle refrään, ja me mäletame, võime koguni videosalvestuses näha, kuidas Ots meiega igaveseks hüvasti jätab: «Rõõmsad päevad, rõõmus aeg, /valgus, lilled, vein ja naer – /mis veel kaunim olla võiks! / Nii see läks, nii see läks, /on möödas kõik...»

Ja Klas küsib minu käest, et ega selles pole kutset, sest nii ju räägitavat, et kui mõni lähedane lahkunu unenäkku ilmub, siis on see sullegi ettekuulutus. Muidugi ei ole, vastan mina, unusta see enne, kui unenäotõlgendusest saab isetäituv ennustus.

Mul oli seda tol korral, suve pakatavas alguses nii lihtne öelda, sest Klas pakatas ise ellu tagasipääsemise rõõmust, aina korrates, kui õnnelik ta on, kuidas armastus Arieli, oma lähedaste, rahva ja maa vastu voolab lausa üle ääre. Üle päeva helistas ta mulle, jagades muljeid ja elamusi, mida ta oli elu jälgimisest, raamatute lugemisest või filmide vaatamisest korjanud. Klasi viimase suve hakul siinsamas Postimehes ilmunud lugu «Maestro Eri Klasi rohelised niidud» kannabki endas kõiki uusi lootusi.

Manitsesin teda, et ta ei kiirustaks uuesti dirigendipulti, ehkki juba augustis Birgitta festivalil tegi seda ja uuesti Estonia Seltsi aastapäevaaktusel. Kogu tagasituleku jõud pidi koonduma eelolevaks suveks, sest Klasi unistuseks oli veel kord juhatada üldlaulupeo finaali, Koidula-Ernesaksa laulu «Mu isamaa on minu arm». Nüüd tuleb Klasil juhatada seda Elüüsiumi väljadel, sealpoolsuse rohelistel niitudel.

Nii see läks... Eri Klasi elukaart võib vabalt võrrelda ühe tähe süttimise ja kiirgamisega. Mitte need tänapäevased korraks vilksatavad tähekesed, olgu pealegi, et nimetatud super- või megatähtedeks. Ei, Klasi täht heidab valgust ka muusikast eemal olijaile, sellele lihtsale Hiiumaa mehele, kelle taluõuel asuvas majakeses Klas aega maha võttis. Või siis kogu rahvale, keda ta kõnetas – mäletate ju Klasi laulmas Charlie Chaplini «Naeratust»! – enne aastavahetuse kellalööke, enne presidendi pöördumist. Sest temas kehastus korraga suur looja, aga ka usaldatav ligimene. Mida me siis ikka vajame enim, eks ikka elu-usaldust.

Nõnda võib öelda, et Klas oma tähega mitte ainult ei kiiranud meie poole, vaid laotas valgust. Võtkem see tänulikult vastu ning jagagem saadud valgusekillud isekeskis laiali. Et öelda: nii ta läks.

Seotud lood
26.02.2016 29.02.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto